Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija ·

Požar Palermo, rujan 2023 Misilmeri, Villabate, Palermo

Ugašen · zadnja detekcija 22. ruj 2023. 12:06 UTC

Požar je počeo 22. rujna 2023. na području općine Palermo, Italija, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 274 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 81. najveći u regiji Palermo od 2016. (od 179 sa stranicom). 75. u državi Italija u 2023., od 207.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (15,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
274ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
22. ruj 2023. – 22. ruj 2023.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
22. ruj
2023
Toplinska žarišta
13
u jednom žarištu: 15 MW
Opasnost na početku
34
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
93MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 22. ruj22. ruj

Kako se razvijao, iz dana u dan

22. ruj 2023. · 93 MW · 13

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
48km/h · najjači udar
39%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,1 mm 23. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

24 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 65 ha 2021..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Misilmeri 28.760 stan. · 2,3 km od središta
    197 ha stigao 22. ruj
    2,8 %
  2. Villabate 19.634 stan. · 1,1 km od središta
    64 ha stigao 22. ruj
    17 %
  3. Palermo 630.167 stan. · 8,3 km od središta ovdje je počeo
    13 ha stigao 22. ruj
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja72 %
  • Poljoprivredna područja27 %
  • Izgrađena područja1,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,2 ha
Stanovnici≈ 60

Unutar opsega bilo je oko 1,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 60 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
22. ruj 32,2 °C 39 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 34
23. ruj poslije 26,6 °C 56 % 32 km/h 9,1 mm Vrlo niska 4

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 34,0 i najnižom vlagom od 39 %; prije toga: 14 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 23.

FWI na početku 34,0
Najniža vlaga 39 %
Dani bez kiše 14
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Naro, srpanj 2026
141 ha 6 dana FWI 29,8 Najniža vlaga 39 % udaljen 97 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
234 ha
medijan površine
17 %
prešli 1.000 ha
2,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 10 od 23)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (274 ha prema medijanu od 234 ha) i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Kod 13 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

9,1 mmprva kiša
23. rujdan nakon kraja
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. ruj, a 23. ruj palo je 9,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 10 od 23, s medijanom od 2,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 15. ruj 2023.
Poslije · 29. ruj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

23. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 49 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 23: 1,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,549 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM1051 µg/m³
Optička debljina0,73
20. ruj22. ruj24. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Palermo?
Copernicus ga datira između 22. rujna 2023. i 22. rujna 2023.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 274 hektara (2,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Misilmeri (197 ha, 2,8 %); Villabate (64 ha, 17 %); Palermo (13 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 1,1 km od središta područja Villabate, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,2 °C, najniža vlaga od 39 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 23. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 234 ha; 17 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 13 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.