Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija · –

Požar Palermo, 21. srpnja 2023. Palermo, Belmonte Mezzagno, Altofonte

Ugašen · zadnja detekcija 27. srp 2023. 01:04 UTC

Požar je počeo 21. srpnja 2023. na području općine Palermo, Italija, a sateliti su vatru bilježili 7 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.663 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 13. najveći u regiji Palermo od 2016. (od 179 sa stranicom). 6. u državi Italija u 2023., od 207.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (19,3 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.663ha
opseg Copernicus
Trajanje
7dana
21. srp 2023. – 27. srp 2023.
Pogođene općine
3
općina
Počeo
21. srp
2023
Toplinska žarišta
49
u jednom žarištu: 19 MW
Opasnost na početku
37
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
44MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. srp27. srp
27. srp 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. srp 2023. · 4 MW · 2 23. srp 2023. · 8 MW · 2 24. srp 2023. · 36 MW · 5 25. srp 2023. · 190 MW · 29 26. srp 2023. · 23 MW · 9 27. srp 2023. · 5 MW · 2
21. srp 25. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
60km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 34 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,1 mm 4. kol.

Ovo je područje već gorjelo

23 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 49 ha 2018., 83 ha 2019., 132 ha 2020., 76 ha 2021., 66 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 377 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,6 % površine koju ima Zagreb (17 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Palermo 630.167 stan. · 3,6 km od središta ovdje je počeo
    996 ha stigao 25. srp
    6,2 %
  2. Belmonte Mezzagno 10.858 stan. · 0,9 km od središta
    363 ha stigao 23. srp
    12 %
  3. Altofonte 9.848 stan. · 1,5 km od središta
    306 ha stigao 21. srp
    8,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja37 %
  • Makija36 %
  • Crnogorične šume16 %
  • Poljoprivredna područja7,9 %
  • Mješovite šume2,2 %
  • Izgrađena područja1,0 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 83 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina6,2 ha
Stanovnici≈ 350

Unutar opsega bilo je oko 6,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 350 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. srp 35,4 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. srp 37,2 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
23. srp 38,0 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
24. srp 39,2 °C 11 % 48 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
25. srp 37,7 °C 23 % 60 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
26. srp 27,7 °C 39 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 37
27. srp 27,4 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 30
28. srp poslije 30,5 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
29. srp poslije 29,3 °C 54 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 23
30. srp poslije 31,5 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
31. srp poslije 31,0 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. kol poslije 29,1 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
2. kol poslije 29,5 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
3. kol poslije 30,3 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 27
4. kol poslije 31,2 °C 32 % 39 km/h 10,1 mm Niska 7

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 37,1 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: 34 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 21.

FWI na početku 37,1
Najniža vlaga 22 %
Dani bez kiše 34
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Camastra, lipanj 2022
351 ha 5 dana FWI 36,5 Najniža vlaga 21 % udaljen 101 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
351 ha
medijan površine
29 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 6 od 21)

Bio je 4,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 7 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 6 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 15 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,1 mmprva kiša
4. kol8 dana nakon kraja
60km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 27. srp, a 4. kol palo je 10,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 6 od 21, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. srp 2023.
Poslije · 3. kol 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. srpnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 64 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,564 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1065 µg/m³
Optička debljina1,11
25. srp27. srp29. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 49Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Palermo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. srpnja 2023. do 27. srpnja 2023. (7 dana). Perimetar ga datira od 27. srpnja 2023. do 27. srpnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.663 hektara (16,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Palermo (996 ha, 6,2 %); Belmonte Mezzagno (363 ha, 12 %); Altofonte (306 ha, 8,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 0,9 km od središta područja Belmonte Mezzagno, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,2 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 59, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 21. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 351 ha; 29 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 21 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 15 od 21 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 27. srpnja 2023. → 21. srpnja 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. srpnja 2023. do 27. srpnja 2023.. 49 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.