Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mpulungu, listopad 2022 Mpulungu, Lunte

Ugašen · zadnja detekcija 22. lis 2022. 11:33 UTC

Požar je počeo 1. listopada 2022. na području Mpulungu, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.645 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 41. najveći u regiji Northern od 2016. (od 443 sa stranicom). 30. u državi Zambija u 2022., od 235.

Opožarena površina
10.645ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
1. lis 2022. – 22. lis 2022.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
1. lis
2022
Toplinska žarišta
388
u jednom žarištu: 205 MW
Opasnost na početku
42
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
277MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. lis22. lis
22. lis 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. lis 2022. · 79 MW · 6 2. lis 2022. · 17 MW · 3 3. lis 2022. · 291 MW · 14 4. lis 2022. · 1.299 MW · 59 5. lis 2022. · 233 MW · 13 6. lis 2022. · 160 MW · 21 7. lis 2022. · 1.148 MW · 34 8. lis 2022. · 34 MW · 6 9. lis 2022. · 72 MW · 8 10. lis 2022. · 17 MW · 2 11. lis 2022. · 34 MW · 13 12. lis 2022. · 541 MW · 35 13. lis 2022. · 233 MW · 16 14. lis 2022. · 219 MW · 36 15. lis 2022. · 702 MW · 79 16. lis 2022. · 235 MW · 17 17. lis 2022. · 81 MW · 9 18. lis 2022. · 1 MW · 1 19. lis 2022. · 133 MW · 15 22. lis 2022. · 17 MW · 1
1. lis 4. lis 9. lis 13. lis 17. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
52km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 2,6 mm 25. lis.

Ovo je područje već gorjelo

58 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.805 ha 2016., 221 ha 2017., 812 ha 2018., 3.521 ha 2020., 874 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.200 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 17 % površine koju ima Zagreb (106 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mpulungu ovdje je počeo
    10.885 ha stigao 1. lis
    1,1 %
  2. 183 ha stigao 11. lis
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina2,4 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 2,4 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. lis 31,2 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
2. lis 31,9 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
3. lis 31,3 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. lis 31,0 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
5. lis 31,9 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. lis 31,9 °C 15 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. lis 30,6 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
8. lis 29,9 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
9. lis 29,2 °C 18 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
10. lis 30,1 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
11. lis 31,4 °C 21 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
12. lis 30,3 °C 17 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
13. lis 30,6 °C 17 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
14. lis 31,0 °C 19 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
15. lis 31,2 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
16. lis 31,6 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
17. lis 31,4 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
18. lis 31,7 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
19. lis 31,4 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
20. lis 30,9 °C 23 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
21. lis 31,4 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
22. lis 31,9 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
23. lis poslije 31,9 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
24. lis poslije 33,3 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
25. lis poslije 31,1 °C 26 % 35 km/h 2,6 mm Umjerena 18

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 42,4 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 58.

FWI na početku 42,4
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mpulungu, rujan 2017
5.620 ha 12 dana FWI 41,7 Najniža vlaga 20 % udaljen 11 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
4.262 ha
medijan površine
16 %
prešli 10.000 ha
5,1 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 9 od 58)

Bio je 2,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 22 dana (medijan: 12 dana).

Većih od njega bilo je samo 7 od 58 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 49 od 58 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,1 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

2,6 mmprva kiša
25. lis3 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. lis, a 25. lis palo je 2,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 9 od 58, s medijanom od 5,1 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. ruj 2022.
Poslije · 29. lis 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 128 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 67: 4,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5128 µg/m³
Dana iznad smjernice23 dana
PM10184 µg/m³
Optička debljina2,53
29. ruj5. lis11. lis17. lis23. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 388Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mpulungu?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. listopada 2022. do 22. listopada 2022. (22 dana). Perimetar ga datira od 3. listopada 2022. do 17. listopada 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.645 hektara (106,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Mpulungu (10.885 ha, 1,1 %); Lunte (183 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,9 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 54, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 58. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 4.262 ha; 16 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 7 od 58 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 49 od 58 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,1 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 3 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 10.979 → 10.645 ha.
  2. Posljednji dan s vatrom: 17. listopada 2022. → 22. listopada 2022..
  3. Datum početka: 3. listopada 2022. → 1. listopada 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 3. listopada 2022. do 17. listopada 2022.. 388 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.