Preskoči na sadržaj
worldfires
MM · Mjanmar · –

Požar Matman, 10. travnja 2019. Matman

Ugašen · zadnja detekcija 15. tra 2019. 06:49 UTC

Požar je počeo 10. travnja 2019. na području Matman, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 8 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.017 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 267. najveći u regiji Shan od 2016. (od 625 sa stranicom). 73. u državi Mjanmar u 2019., od 177.

Opožarena površina
3.017ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
8dana
10. tra 2019. – 17. tra 2019.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
10. tra
2019
Toplinska žarišta
76
u jednom žarištu: 202 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
782MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. tra17. tra
15. tra 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. tra 2019. · 8 MW · 1 13. tra 2019. · 1.308 MW · 32 15. tra 2019. · 1.031 MW · 43
11. tra 13. tra 15. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
53km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 21. tra.

Ovo je područje već gorjelo

20 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 598 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,7 % površine koju ima Zagreb (30 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Matman ovdje je počeo
    3.035 ha stigao 11. tra
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. tra 33,9 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. tra 33,6 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
12. tra 35,0 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. tra 35,8 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
14. tra 35,7 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 31
15. tra 34,8 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. tra 37,5 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
17. tra 36,3 °C 26 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
18. tra poslije 35,8 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
19. tra poslije 36,2 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
20. tra poslije 35,5 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. tra poslije 34,9 °C 30 % 36 km/h 1,5 mm Visoka 23

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 29,3 i najnižom vlagom od 24 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 28.

FWI na početku 29,3
Najniža vlaga 24 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mongton, ožujak 2023
5.645 ha 10 dana FWI 29,9 Najniža vlaga 24 % udaljen 166 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

10 dana
medijan trajanja
2.766 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 14 od 28)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.017 ha prema medijanu od 2.766 ha) i trajao 8 dana (medijan: 10 dana).

Kod 14 od 28 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,5 mmprva kiša
21. tra4 dana nakon kraja
53km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. tra, a 21. tra palo je 1,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 14 od 28, s medijanom od 1,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. tra 2019.
Poslije · 24. tra 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 76Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mjanmar

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Matman?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. travnja 2019. do 17. travnja 2019. (8 dana). Perimetar ga datira od 11. travnja 2019. do 15. travnja 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.017 hektara (30,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Matman (3.035 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,5 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mjanmar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 28. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 2.766 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 14 od 28 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 15. travnja 2019. → 17. travnja 2019..
  2. Datum početka: 11. travnja 2019. → 10. travnja 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. travnja 2019. do 15. travnja 2019.. 76 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.