Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
- Izvor
- GWIS (Copernicus)
- Datum
- 7. svi 2019. – 12. svi 2019.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 7. svibnja 2019. na području Tangyan, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 6 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.036 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 104. najveći u regiji Shan od 2016. (od 625 sa stranicom). 25. u državi Mjanmar u 2019., od 177.
Perimetar koji je objavio GWIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 7. svi 2019. do 12. svi 2019.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 41 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 10. svibnja 2019.; žarišta tog dana: 77.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 3.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 32,5 °C i najniža vlažnost 18 % 9. svibnja 2019.; udari vjetra 45 km/h 8. svibnja 2019..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019-05-07 | 15 | 94 | 29,6 | 14,7 | 27 | 13 | 41,4 | 0 | 29,6 | alto | 1 |
| 2019-05-08 | 36 | 184 | 31,6 | 12,8 | 23 | 14,8 | 45 | 0 | 34,8 | alto | 1 |
| 2019-05-09 | 60 | 386 | 32,5 | 13,5 | 18 | 12,1 | 38,2 | 0 | 36,8 | alto | 1 |
| 2019-05-10 | 77 | 548 | 32,4 | 14 | 15 | 12,5 | 38,2 | 0 | 40 | muy_alto | 1 |
| 2019-05-11 | 2 | 17 | 31 | 14,4 | 27 | 11,5 | 35,6 | 0 | 36,4 | alto | 1 |
| 2019-05-12 | 4 | 9 | 29,8 | 15,3 | 32 | 10,4 | 35,6 | 0,4 | 32,3 | alto | 1 |
| 2019-05-13 | 0 | 0 | 29,7 | 17,1 | 31 | 12,9 | 38,2 | 0,1 | 34,3 | alto | 0 |
| 2019-05-14 | 0 | 0 | 27,9 | 16 | 40 | 10,9 | 38,9 | 0,6 | 25,5 | alto | 0 |
| 2019-05-15 | 0 | 0 | 30 | 15,2 | 27 | 12 | 35,6 | 0 | 30,9 | alto | 0 |
| 2019-05-16 | 0 | 0 | 29,1 | 16,1 | 33 | 11,7 | 37,1 | 0 | 30,9 | alto | 0 |
| 2019-05-17 | 0 | 0 | 30,4 | 15,1 | 30 | 11,9 | 38,5 | 0 | 31,4 | alto | 0 |
| 2019-05-18 | 0 | 0 | 29,8 | 15,1 | 30 | 13,8 | 43,9 | 0 | 33,2 | alto | 0 |
| 2019-05-19 | 0 | 0 | 32,7 | 16,1 | 24 | 11,3 | 38,9 | 0 | 34,6 | alto | 0 |
| 2019-05-20 | 0 | 0 | 33 | 15,4 | 22 | 13,3 | 43,6 | 0,1 | 38,3 | muy_alto | 0 |
| 2019-05-21 | 0 | 0 | 30,7 | 16,1 | 27 | 12,1 | 35,3 | 0 | 37,5 | alto | 0 |
| 2019-05-22 | 0 | 0 | 29,9 | 17,4 | 35 | 9,3 | 28,8 | 0,1 | 31,5 | alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7. svi | 29,6 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 8. svi | 31,6 °C | 23 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 9. svi | 32,5 °C | 18 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 10. svi | 32,4 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 11. svi | 31,0 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 12. svi | 29,8 °C | 32 % | 36 km/h | 0,4 mm | Visoka 32 |
| 13. svi poslije | 29,7 °C | 31 % | 38 km/h | 0,1 mm | Visoka 34 |
| 14. svi poslije | 27,9 °C | 40 % | 39 km/h | 0,6 mm | Visoka 26 |
| 15. svi poslije | 30,0 °C | 27 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 16. svi poslije | 29,1 °C | 33 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 17. svi poslije | 30,4 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 18. svi poslije | 29,8 °C | 30 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 19. svi poslije | 32,7 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 20. svi poslije | 33,0 °C | 22 % | 44 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 38 |
| 21. svi poslije | 30,7 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 22. svi poslije | 29,9 °C | 35 % | 29 km/h | 0,1 mm | Visoka 32 |
Počeo je s FWI-jem 29,6 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 32.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 9. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,8 mm, 5. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,5 mm, 21. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,9 mm, 18. tra.
Bio je 1,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 6 dana (medijan: 10 dana).
Većih od njega bilo je samo 3 od 32 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 17 od 32 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,1 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 12. svi, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 32, s medijanom od 2,1 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.