Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mansa, 10. kolovoza 2022. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 24. kol 2022. 11:39 UTC

Požar je počeo 10. kolovoza 2022. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.299 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 388. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 447 sa stranicom). 189. u državi Zambija u 2022., od 235.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (24,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
3.299ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
10. kol 2022. – 25. kol 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
10. kol
2022
Toplinska žarišta
139
u jednom žarištu: 25 MW
Opasnost na početku
45
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
127MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. kol25. kol
24. kol 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

10. kol 2022. · 19 MW · 4 11. kol 2022. · 11 MW · 1 17. kol 2022. · 67 MW · 8 18. kol 2022. · 50 MW · 8 19. kol 2022. · 14 MW · 2 21. kol 2022. · 232 MW · 17 22. kol 2022. · 439 MW · 70 23. kol 2022. · 212 MW · 21 24. kol 2022. · 96 MW · 8
10. kol 17. kol 19. kol 22. kol 24. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
52km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.380 ha 2016., 796 ha 2017., 1.616 ha 2018., 2.511 ha 2019., 3.092 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.295 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,1 % površine koju ima Zagreb (33 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    3.322 ha stigao 10. kol
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,50 ha
Stanovnici≈ 60

Unutar opsega bilo je oko 0,50 ha izgrađene površine i živjelo je oko 60 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. kol 28,8 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
11. kol 27,4 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
12. kol 28,0 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
13. kol 28,9 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol 31,1 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 38
15. kol 30,9 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
16. kol 29,4 °C 24 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
17. kol 28,4 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
18. kol 30,1 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 38
19. kol 31,9 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 36
20. kol 32,0 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
21. kol 30,9 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 66
22. kol 28,9 °C 28 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
23. kol 28,4 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
24. kol 28,5 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
25. kol 28,1 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
26. kol poslije 29,9 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
27. kol poslije 30,5 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
28. kol poslije 29,7 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
29. kol poslije 30,1 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
30. kol poslije 30,3 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
31. kol poslije 28,4 °C 28 % 51 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
1. ruj poslije 26,4 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
2. ruj poslije 26,9 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
3. ruj poslije 29,7 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
4. ruj poslije 31,6 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 45,4 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2023. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 45,4
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Chipili, srpanj 2024
21.299 ha 23 dana FWI 46,6 Najniža vlaga 21 % udaljen 123 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

20 dana
medijan trajanja
5.497 ha
medijan površine
27 %
prešli 10.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 15)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 3.299 ha prema medijanu od 5.497 ha. Trajao je 16 dana (medijan: 20 dana).

Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 25. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 15 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2023.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. kol 2022.
Poslije · 1. ruj 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. kolovoza 2022. je zrak uz požar dosegnuo 145 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 80: 5,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5145 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM10207 µg/m³
Optička debljina1,31
9. kol13. kol17. kol21. kol25. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 139Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. kolovoza 2022. do 25. kolovoza 2022. (16 dana). Perimetar ga datira od 17. kolovoza 2022. do 23. kolovoza 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.299 hektara (33,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (3.322 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,0 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 66, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2023. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 20 dana, a medijan površine 5.497 ha; 27 % ih je prešlo 10.000 ha. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 3 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 11. kolovoza 2022. → 10. kolovoza 2022..
  2. Posljednji dan s vatrom: 23. kolovoza 2022. → 25. kolovoza 2022..
  3. Datum početka: 17. kolovoza 2022. → 11. kolovoza 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 17. kolovoza 2022. do 23. kolovoza 2022.. 139 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.