Požar Mansa, 4. kolovoza 2019. Mansa, Chembe
Požar je počeo 4. kolovoza 2019. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 19.646 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 80. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 15. u državi Zambija u 2019., od 243.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 19.646ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 21dan
- 4. kol 2019. – 24. kol 2019.
- Pogođene općine
- 2
- okruga
- Počeo
- 4. kol
- 2019
- Toplinska žarišta
- 960
- u jednom žarištu: 0 MW
- Opasnost na početku
- 28
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 415MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
90 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 10.700 ha 2016., 12.736 ha 2017., 9.292 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 17.668 ha koji su već izgorjeli.
- 7.824 ha Požar Mansa, kolovoz 2017 ukupno 20.923 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.644 ha Požar Mansa, kolovoz 2016 ukupno 5.493 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.606 ha Požar Mansa, kolovoz 2018 ukupno 4.214 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.506 ha Požar Chembe, srpanj 2016 ukupno 4.071 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.365 ha Požar Chembe, kolovoz 2018 ukupno 3.681 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.154 ha Požar Chembe, kolovoz 2017 ukupno 3.763 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.870 ha Požar Chembe, kolovoz 2017 ukupno 6.091 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.003 ha Požar Mansa, srpanj 2016 ukupno 20.463 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mansa ovdje je počeo13.573 ha1,8 %
-
6.208 ha2,9 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 9,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.000 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4. kol | 28,1 °C | 37 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 5. kol | 29,3 °C | 31 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 6. kol | 29,2 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 7. kol | 30,0 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 8. kol | 29,6 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 9. kol | 29,4 °C | 21 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 10. kol | 26,9 °C | 26 % | 51 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 11. kol | 26,8 °C | 29 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 12. kol | 27,8 °C | 24 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 13. kol | 29,0 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 14. kol | 27,5 °C | 23 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 15. kol | 26,0 °C | 24 % | 56 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 16. kol | 25,1 °C | 29 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 17. kol | 25,7 °C | 32 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 18. kol | 26,6 °C | 28 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 19. kol | 25,2 °C | 25 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 20. kol | 26,2 °C | 23 % | 48 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 21. kol | 25,5 °C | 24 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 22. kol | 24,0 °C | 31 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 23. kol | 25,0 °C | 29 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 24. kol | 27,1 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 25. kol poslije | 28,1 °C | 33 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 26. kol poslije | 29,0 °C | 30 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 27. kol poslije | 30,5 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 28. kol poslije | 30,6 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 29. kol poslije | 30,7 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 30. kol poslije | 30,0 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 31. kol poslije | 31,3 °C | 23 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 1. ruj poslije | 32,7 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 2. ruj poslije | 31,7 °C | 25 % | 50 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 3. ruj poslije | 29,0 °C | 30 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mansa?
- GWIS (Copernicus) ga datira između 4. kolovoza 2019. i 24. kolovoza 2019.: 21 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 19.646 hektara (196,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Mansa (13.573 ha, 1,8 %); Chembe (6.208 ha, 2,9 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 30,0 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 56 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 4 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 31. kolovoza 2019. → 24. kolovoza 2019..
- Datum početka: 30. srpnja 2019. → 4. kolovoza 2019..
- Posljednji dan s vatrom: 24. kolovoza 2019. → 31. kolovoza 2019..
- Datum početka: 4. kolovoza 2019. → 30. srpnja 2019..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.