Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mafinga, 17. rujna 2026. Mafinga

Ugašen · zadnja detekcija 16. lis 2026. 11:28 UTC

Požar je počeo 17. rujna 2026. na području Mafinga, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 29 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.987 hektara, raspoređen na jednu općinu.

170. u državi Zambija u 2026., od 619.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (29,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
5.987ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
29dana
17. ruj 2026. – 15. lis 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
17. ruj
2026
Toplinska žarišta
110
u jednom žarištu: 30 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
40MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 17. ruj15. lis
16. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

17. ruj 2026. · 11 MW · 2 19. ruj 2026. · 7 MW · 2 23. ruj 2026. · 27 MW · 5 24. ruj 2026. · 13 MW · 1 25. ruj 2026. · 6 MW · 1 26. ruj 2026. · 88 MW · 11 27. ruj 2026. · 136 MW · 13 29. ruj 2026. · 59 MW · 9 30. ruj 2026. · 14 MW · 3 1. lis 2026. · 25 MW · 4 4. lis 2026. · 39 MW · 8 5. lis 2026. · 4 MW · 1 6. lis 2026. · 121 MW · 15 7. lis 2026. · 93 MW · 12 8. lis 2026. · 51 MW · 8 9. lis 2026. · 19 MW · 4 10. lis 2026. · 43 MW · 4 11. lis 2026. · 9 MW · 2 13. lis 2026. · 0 MW · 0 14. lis 2026. · 27 MW · 3 15. lis 2026. · 12 MW · 2 16. lis 2026. · 0 MW · 0
17. ruj 27. ruj 4. lis 9. lis 15. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
53km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

70 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.766 ha 2016., 1.694 ha 2017., 115 ha 2021., 2.472 ha 2023., 2.213 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.190 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 9,3 % površine koju ima Zagreb (60 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mafinga ovdje je počeo
    6.027 ha stigao 17. ruj
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina25 ha
Stanovnici≈ 1.500

Unutar opsega bilo je oko 25 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.500 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
17. ruj 28,3 °C 17 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. ruj 28,8 °C 29 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
19. ruj 28,9 °C 27 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. ruj 30,4 °C 20 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
21. ruj 30,6 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
22. ruj 29,9 °C 27 % 24 km/h 0,5 mm Visoka 34
23. ruj 29,7 °C 36 % 37 km/h 2,4 mm Umjerena 16
24. ruj 29,3 °C 32 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 26
25. ruj 30,2 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. ruj 30,6 °C 30 % 48 km/h 0,1 mm Visoka 37
27. ruj 30,8 °C 30 % 32 km/h 0,4 mm Visoka 32
28. ruj 32,6 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
29. ruj 32,8 °C 17 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
30. ruj 30,0 °C 25 % 43 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 45
1. lis 29,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
2. lis 28,4 °C 37 % 36 km/h 1,9 mm Umjerena 16
3. lis 28,2 °C 40 % 34 km/h 2,2 mm Niska 10
4. lis 30,3 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 27
5. lis 30,2 °C 30 % 30 km/h 0,1 mm Visoka 28
6. lis 32,4 °C 19 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. lis 31,8 °C 28 % 38 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 40
8. lis 32,9 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. lis 32,3 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
10. lis 32,3 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
11. lis 31,2 °C 28 % 28 km/h 0,4 mm Vrlo visoka 38
12. lis 30,9 °C 27 % 36 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
13. lis 31,2 °C 29 % 34 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 39
14. lis 30,7 °C 25 % 40 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
15. lis 30,3 °C 26 % 44 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 44
16. lis poslije 31,2 °C 21 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
17. lis poslije 29,7 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. lis poslije 30,1 °C 29 % 35 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 39

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 10. ruj 2026.
Poslije · 22. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 58 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 34: 2,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,558 µg/m³
Dana iznad smjernice16 dana
PM1060 µg/m³
Optička debljina0,66
15. ruj22. ruj29. ruj6. lis13. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 110Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mafinga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 17. rujna 2026. do 15. listopada 2026. (29 dana). Perimetar ga datira od 23. rujna 2026. do 8. listopada 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.987 hektara (59,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mafinga (6.027 ha, 1,4 %).
Je li požar Mafinga još aktivan?
Nema detekcija vatre od 16. lis 2026. 11:28 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,9 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 47, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. rujna 2026. do 8. listopada 2026.. 110 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.