Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mafinga, rujan 2025 Mafinga

Ugašen · zadnja detekcija 8. lis 2025. 11:48 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2025. na području Mafinga, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 38 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.016 hektara, raspoređen na jednu općinu.

29. u državi Zambija u 2025., od 257.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
15.016ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
38dana
1. ruj 2025. – 8. lis 2025.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
1. ruj
2025
Toplinska žarišta
491
u jednom žarištu: 88 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
173MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj8. lis
8. lis 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2025. · 4 MW · 1 2. ruj 2025. · 97 MW · 13 3. ruj 2025. · 254 MW · 18 4. ruj 2025. · 7 MW · 1 5. ruj 2025. · 56 MW · 4 6. ruj 2025. · 24 MW · 5 7. ruj 2025. · 78 MW · 8 8. ruj 2025. · 70 MW · 11 9. ruj 2025. · 9 MW · 1 10. ruj 2025. · 6 MW · 1 11. ruj 2025. · 26 MW · 8 13. ruj 2025. · 19 MW · 4 14. ruj 2025. · 48 MW · 9 15. ruj 2025. · 2 MW · 2 16. ruj 2025. · 441 MW · 34 17. ruj 2025. · 152 MW · 14 18. ruj 2025. · 200 MW · 23 19. ruj 2025. · 478 MW · 23 21. ruj 2025. · 215 MW · 24 22. ruj 2025. · 436 MW · 27 23. ruj 2025. · 305 MW · 24 24. ruj 2025. · 642 MW · 34 25. ruj 2025. · 587 MW · 30 26. ruj 2025. · 120 MW · 15 27. ruj 2025. · 157 MW · 21 28. ruj 2025. · 166 MW · 10 29. ruj 2025. · 184 MW · 18 30. ruj 2025. · 28 MW · 2 2. lis 2025. · 20 MW · 3 3. lis 2025. · 439 MW · 42 4. lis 2025. · 553 MW · 33 5. lis 2025. · 18 MW · 2 6. lis 2025. · 43 MW · 11 7. lis 2025. · 148 MW · 11 8. lis 2025. · 37 MW · 4
1. ruj 8. ruj 16. ruj 24. ruj 2. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
47km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 42 dana.

Ovo je područje već gorjelo

89 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 7.695 ha 2016., 4.733 ha 2017., 4.345 ha 2018., 1.360 ha 2019., 5.722 ha 2020., 3.451 ha 2021., 4.977 ha 2022., 4.041 ha 2023., 1.472 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 13.311 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 23 % površine koju ima Zagreb (150 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mafinga ovdje je počeo
    15.119 ha stigao 1. ruj
    3,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina22 ha
Stanovnici≈ 1.300

Unutar opsega bilo je oko 22 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ruj 29,6 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. ruj 29,4 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 37
3. ruj 29,6 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 36
4. ruj 29,9 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
5. ruj 29,8 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
6. ruj 30,3 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
7. ruj 29,6 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
8. ruj 30,6 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. ruj 30,4 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
10. ruj 30,1 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
11. ruj 31,1 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
12. ruj 30,5 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
13. ruj 30,7 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
14. ruj 30,7 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
15. ruj 28,9 °C 33 % 24 km/h 0,7 mm Visoka 26
16. ruj 31,4 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
17. ruj 31,5 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
18. ruj 31,2 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. ruj 31,5 °C 25 % 38 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 42
20. ruj 29,5 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
21. ruj 29,5 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
22. ruj 31,2 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
23. ruj 32,3 °C 21 % 33 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
24. ruj 31,4 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
25. ruj 32,0 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
26. ruj 31,7 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
27. ruj 31,7 °C 21 % 27 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 39
28. ruj 33,3 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
29. ruj 33,8 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
30. ruj 33,1 °C 23 % 27 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 43
1. lis 28,5 °C 43 % 29 km/h 1,2 mm Umjerena 18
2. lis 27,7 °C 45 % 30 km/h 5,9 mm Vrlo niska 4
3. lis 30,7 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 20
4. lis 29,8 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 29
5. lis 30,0 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 32
6. lis 30,6 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 33
7. lis 31,0 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. lis 30,8 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. lis poslije 30,6 °C 25 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
10. lis poslije 30,6 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
11. lis poslije 32,6 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 38
12. lis poslije 31,9 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
13. lis poslije 32,3 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
14. lis poslije 30,5 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
15. lis poslije 31,4 °C 27 % 26 km/h 0,1 mm Visoka 37
16. lis poslije 32,3 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
17. lis poslije 32,6 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. lis poslije 31,2 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2025.
Poslije · 15. lis 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. rujna 2025. je zrak uz požar dosegnuo 41 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 32: 2,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,541 µg/m³
Dana iznad smjernice24 dana
PM1042 µg/m³
Optička debljina0,79
31. kol7. ruj14. ruj21. ruj28. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 491Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mafinga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. rujna 2025. do 8. listopada 2025. (38 dana). Perimetar ga datira od 2. rujna 2025. do 1. listopada 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 15.016 hektara (150,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mafinga (15.119 ha, 3,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,8 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 1. listopada 2025. → 8. listopada 2025..
  2. Datum početka: 2. rujna 2025. → 1. rujna 2025..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. rujna 2025. do 1. listopada 2025.. 491 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.