Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mafinga, 23. rujna 2023. Mafinga

Ugašen · zadnja detekcija 16. lis 2023. 11:01 UTC

Požar je počeo 23. rujna 2023. na području Mafinga, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 24 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.006 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 246. najveći u regiji Muchinga od 2016. (od 386 sa stranicom). 91. u državi Zambija u 2023., od 165.

Opožarena površina
4.006ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
24dana
23. ruj 2023. – 16. lis 2023.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
23. ruj
2023
Toplinska žarišta
172
u jednom žarištu: 41 MW
Opasnost na početku
39
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
84MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. ruj16. lis
16. lis 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. ruj 2023. · 57 MW · 4 24. ruj 2023. · 5 MW · 1 26. ruj 2023. · 45 MW · 3 28. ruj 2023. · 10 MW · 2 29. ruj 2023. · 90 MW · 12 30. ruj 2023. · 246 MW · 22 1. lis 2023. · 163 MW · 20 2. lis 2023. · 197 MW · 24 4. lis 2023. · 25 MW · 3 5. lis 2023. · 65 MW · 8 6. lis 2023. · 4 MW · 1 7. lis 2023. · 195 MW · 17 8. lis 2023. · 192 MW · 24 9. lis 2023. · 36 MW · 4 10. lis 2023. · 34 MW · 2 11. lis 2023. · 22 MW · 5 14. lis 2023. · 18 MW · 5 15. lis 2023. · 99 MW · 10 16. lis 2023. · 84 MW · 5
23. ruj 30. ruj 4. lis 8. lis 14. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
47km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 24 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,4 mm 17. lis.

Ovo je područje već gorjelo

42 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 961 ha 2016., 1.280 ha 2017.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.694 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,2 % površine koju ima Zagreb (40 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mafinga ovdje je počeo
    4.033 ha stigao 23. ruj
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina13 ha
Stanovnici≈ 800

Unutar opsega bilo je oko 13 ha izgrađene površine i živjelo je oko 800 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. ruj 30,4 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
24. ruj 30,9 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. ruj 31,5 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
26. ruj 31,9 °C 21 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
27. ruj 31,8 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
28. ruj 31,2 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
29. ruj 31,6 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
30. ruj 31,5 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 37
1. lis 33,1 °C 18 % 31 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
2. lis 31,8 °C 17 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
3. lis 28,3 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
4. lis 29,3 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. lis 30,0 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
6. lis 30,3 °C 30 % 41 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 39
7. lis 32,2 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. lis 33,1 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. lis 33,6 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
10. lis 32,5 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
11. lis 32,0 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
12. lis 33,1 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
13. lis 33,6 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
14. lis 35,2 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
15. lis 35,0 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
16. lis 31,7 °C 27 % 30 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 41
17. lis poslije 31,2 °C 34 % 31 km/h 3,4 mm Umjerena 11

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 38,7 i najnižom vlagom od 23 %; prije toga: 24 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 34.

FWI na početku 38,7
Najniža vlaga 23 %
Dani bez kiše 24
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Chama, rujan 2022
3.645 ha 18 dana FWI 41,1 Najniža vlaga 23 % udaljen 126 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

15 dana
medijan trajanja
3.747 ha
medijan površine
9 %
prešli 10.000 ha
2,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 11 od 34)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (4.006 ha prema medijanu od 3.747 ha) i trajao 24 dana (medijan: 15 dana).

Kod 23 od 34 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,4 mmprva kiša
17. lisdan nakon kraja
47km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 16. lis, a 17. lis palo je 3,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 11 od 34, s medijanom od 2,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. ruj 2023.
Poslije · 23. lis 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. listopada 2023. je zrak uz požar dosegnuo 30 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,530 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1044 µg/m³
Optička debljina0,63
26. ruj30. ruj4. lis8. lis12. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 172Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mafinga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 23. rujna 2023. do 16. listopada 2023. (24 dana). Perimetar ga datira od 28. rujna 2023. do 11. listopada 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.006 hektara (40,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mafinga (4.033 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 47, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 34. Medijan trajanja bio je 15 dana, a medijan površine 3.747 ha; 9 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 23 od 34 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 11. listopada 2023. → 16. listopada 2023..
  2. Datum početka: 28. rujna 2023. → 23. rujna 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. rujna 2023. do 11. listopada 2023.. 172 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.