Preskoči na sadržaj
worldfires
CA · Kanada · –

Požar Mackenzie County, 8. lipnja 2023. Mackenzie County

Ugašen · zadnja detekcija 17. srp 2023. 10:04 UTC

Požar je počeo 8. lipnja 2023. na području Mackenzie County, Kanada, a sateliti su ga vidjeli kako gori 40 dana. Kanadski sustav CWFIS (Natural Resources Canada) izmjerio je na satelitskoj snimci službeni opožareni perimetar od 5.145 hektara, raspoređen na jednu popisnu poddiviziju.

To je 83. najveći u regiji Alberta od 2016. (od 176 sa stranicom). 264. u državi Kanada u 2023., od 489.

Opožarena površina
5.145ha
službeni perimetar (CWFIS)
Trajanje
40dana
8. lip 2023. – 17. srp 2023.
Pogođene popisne poddivizije
1
općina
Počeo
8. lip
2023
Toplinska žarišta
539
u jednom žarištu: 268 MW
Opasnost na početku
16
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
361MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. lip17. srp
17. srp 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. lip 2023. · 17 MW · 2 9. lip 2023. · 10 MW · 6 11. lip 2023. · 4.005 MW · 60 12. lip 2023. · 537 MW · 110 13. lip 2023. · 734 MW · 79 15. lip 2023. · 43 MW · 4 20. lip 2023. · 8 MW · 1 21. lip 2023. · 19 MW · 2 22. lip 2023. · 194 MW · 12 23. lip 2023. · 37 MW · 18 1. srp 2023. · 1 MW · 1 5. srp 2023. · 1 MW · 1 6. srp 2023. · 14 MW · 9 7. srp 2023. · 2 MW · 2 8. srp 2023. · 7 MW · 2 9. srp 2023. · 1.330 MW · 83 11. srp 2023. · 1 MW · 1 13. srp 2023. · 7 MW · 4 14. srp 2023. · 4 MW · 3 15. srp 2023. · 272 MW · 23 16. srp 2023. · 661 MW · 99 17. srp 2023. · 30 MW · 17
11. lip 1. srp 9. srp 16. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
62km/h · najjači udar
19%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 3,3 mm 18. srp.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 12 ha 2022..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8 % površine koju ima Zagreb (51 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj popisnoj poddiviziji

  1. Mackenzie County ovdje je počeo
    5.234 ha stigao 8. lip
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj popisnoj poddiviziji, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. lip 21,8 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 16
9. lip 25,0 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 23
10. lip 22,5 °C 31 % 35 km/h 0,1 mm Visoka 22
11. lip 19,7 °C 25 % 62 km/h 0,0 mm Visoka 31
12. lip 15,4 °C 52 % 35 km/h 0,2 mm Umjerena 18
13. lip 21,2 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 28
14. lip 16,1 °C 47 % 39 km/h 2,5 mm Niska 6
15. lip 19,8 °C 35 % 30 km/h 1,8 mm Niska 5
16. lip 13,2 °C 65 % 38 km/h 4,1 mm Vrlo niska 1
17. lip 14,2 °C 58 % 29 km/h 5,0 mm Vrlo niska 0
18. lip 17,1 °C 47 % 42 km/h 2,5 mm Vrlo niska 2
19. lip 17,9 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Niska 8
20. lip 20,2 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 12
21. lip 21,9 °C 29 % 26 km/h 0,6 mm Umjerena 13
22. lip 23,7 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 16
23. lip 25,0 °C 39 % 27 km/h 4,2 mm Vrlo niska 3
24. lip 18,0 °C 58 % 43 km/h 1,7 mm Vrlo niska 3
25. lip 19,6 °C 49 % 36 km/h 0,3 mm Niska 6
26. lip 25,8 °C 27 % 30 km/h 1,7 mm Niska 8
27. lip 27,9 °C 24 % 31 km/h 0,2 mm Umjerena 19
28. lip 28,5 °C 23 % 23 km/h 0,2 mm Visoka 22
29. lip 23,1 °C 42 % 39 km/h 0,9 mm Umjerena 15
30. lip 19,1 °C 48 % 46 km/h 3,7 mm Vrlo niska 4
1. srp 20,8 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Niska 10
2. srp 20,1 °C 38 % 40 km/h 0,1 mm Umjerena 16
3. srp 20,1 °C 39 % 37 km/h 0,2 mm Umjerena 16
4. srp 25,0 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 20
5. srp 27,6 °C 29 % 35 km/h 1,0 mm Umjerena 19
6. srp 23,3 °C 34 % 21 km/h 0,0 mm Umjerena 18
7. srp 25,3 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 20
8. srp 29,7 °C 29 % 20 km/h 0,0 mm Umjerena 21
9. srp 26,1 °C 39 % 31 km/h 0,3 mm Visoka 25
10. srp 19,4 °C 49 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 19
11. srp 23,3 °C 49 % 26 km/h 0,2 mm Umjerena 18
12. srp 26,7 °C 39 % 23 km/h 2,4 mm Niska 7
13. srp 26,8 °C 28 % 31 km/h 0,2 mm Umjerena 20
14. srp 26,0 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 24
15. srp 23,9 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 25
16. srp 24,7 °C 35 % 31 km/h 0,2 mm Visoka 26
17. srp 20,1 °C 66 % 40 km/h 8,1 mm Vrlo niska 1
18. srp poslije 18,8 °C 67 % 19 km/h 3,3 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 16,2 i najnižom vlagom od 38 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.

FWI na početku 16,2
Najniža vlaga 38 %
Dani bez kiše 1
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mackenzie County, rujan 2017
1.538 ha 20 dana FWI 14,9 Najniža vlaga 39 % udaljen 61 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,6 mm, 7. lis.

Kako su završili

20 dana
medijan trajanja
4.794 ha
medijan površine
27 %
prešli 10.000 ha
2,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 15)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (5.145 ha prema medijanu od 4.794 ha) i trajao 40 dana (medijan: 20 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,3 mmprva kiša
18. srpdan nakon kraja
62km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. srp, a 18. srp palo je 3,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 15, s medijanom od 2,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. lip 2023.
Poslije · 24. srp 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. lipnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 628 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 230: 15 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5628 µg/m³
Dana iznad smjernice32 dana
PM10896 µg/m³
Optička debljina3,88
7. lip16. lip25. lip4. srp13. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 539Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kanada

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mackenzie County?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. lipnja 2023. do 17. srpnja 2023. (40 dana). Perimetar ga datira od 9. lipnja 2023. do 16. srpnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Službeni perimetar koji je izmjerio CWFIS (Natural Resources Canada) ima 5.145 hektara (51,4 km²). Druge bilance, poput onih pokrajinskih agencija, mogu dati malo drukčije brojke.
Koje su popisne poddivizije gorjele?
Požar je ušao samo u Mackenzie County (5.234 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,7 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 62 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 31, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz službenog opožarenog perimetra CWFIS-a (NBAC, Natural Resources Canada) ili, za tekuću sezonu i dok ga NBAC ne objavi, iz perimetra koji rekonstruira GWIS (Copernicus); iz toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kanada. Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 15. Medijan trajanja bio je 20 dana, a medijan površine 4.794 ha; 27 % ih je prešlo 10.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 16. srpnja 2023. → 17. srpnja 2023..
  2. Datum početka: 9. lipnja 2023. → 8. lipnja 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: NBAC (kanadsko Ministarstvo prirodnih resursa), službeni.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 9. lipnja 2023. do 16. srpnja 2023.. 539 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar je službeni: potječe iz National Burned Area Composite (NBAC) sustava Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), pri Natural Resources Canada, koji ga mjeri na satelitskim snimkama i objavljuje pod licencom Open Government Licence – Canada. Dok NBAC ne objavi tekuću sezonu, ovogodišnji požari imaju perimetar koji GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) rekonstruira iz toplinskih žarišta i koji je približan. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice popisnih poddivizija potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po popisnoj poddiviziji WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.