Preskoči na sadržaj
worldfires
CA · Kanada · –

Požar Mackenzie County, 1. lipnja 2022. Mackenzie County

Ugašen · zadnja detekcija 6. lip 2022. 10:14 UTC

Požar je počeo 1. lipnja 2022. na području Mackenzie County, Kanada, a sateliti su ga vidjeli kako gori 6 dana. Kanadski sustav CWFIS (Natural Resources Canada) izmjerio je na satelitskoj snimci službeni opožareni perimetar od 3.121 hektara, raspoređen na jednu popisnu poddiviziju.

To je 119. najveći u regiji Alberta od 2016. (od 176 sa stranicom). 96. u državi Kanada u 2022., od 197.

Opožarena površina
3.121ha
službeni perimetar (CWFIS)
Trajanje
6dana
1. lip 2022. – 6. lip 2022.
Pogođene popisne poddivizije
1
općina
Počeo
1. lip
2022
Toplinska žarišta
142
u jednom žarištu: 150 MW
Opasnost na početku
6
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
522MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. lip6. lip
6. lip 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. lip 2022. · 395 MW · 4 3. lip 2022. · 198 MW · 5 4. lip 2022. · 2.009 MW · 125 5. lip 2022. · 7 MW · 7 6. lip 2022. · 1 MW · 1
2. lip 3. lip 4. lip 5. lip 6. lip

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

24°najviša
50km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,3 mm 9. lip.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,9 % površine koju ima Zagreb (31 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj popisnoj poddiviziji

  1. Mackenzie County ovdje je počeo
    3.179 ha stigao 2. lip
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj popisnoj poddiviziji, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. lip 22,0 °C 27 % 17 km/h 1,0 mm Niska 6
2. lip 22,0 °C 27 % 18 km/h 1,3 mm Niska 5
3. lip 22,9 °C 26 % 28 km/h 0,4 mm Umjerena 13
4. lip 23,9 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Umjerena 21
5. lip 22,0 °C 33 % 45 km/h 0,3 mm Umjerena 20
6. lip 21,5 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
7. lip poslije 21,2 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 16
8. lip poslije 22,5 °C 29 % 47 km/h 0,0 mm Umjerena 19
9. lip poslije 18,2 °C 55 % 40 km/h 7,3 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 5,8 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 30.

FWI na početku 5,8
Najniža vlaga 27 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mackenzie County, srpanj 2023
3.254 ha 52 dana FWI 8,7 Najniža vlaga 28 % udaljen 53 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,5 mm, 3. ruj.

Kako su završili

38 dana
medijan trajanja
3.326 ha
medijan površine
30 %
prešli 10.000 ha
4,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 30 od 30)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.121 ha prema medijanu od 3.326 ha) i trajao 6 dana (medijan: 38 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 4,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

7,3 mmprva kiša
9. lip3 dana nakon kraja
50km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. lip, a 9. lip palo je 7,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 30 od 30, s medijanom od 4,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. svi 2022.
Poslije · 13. lip 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 142Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kanada

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mackenzie County?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. lipnja 2022. do 6. lipnja 2022. (6 dana). Perimetar ga datira od 1. lipnja 2022. do 4. lipnja 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Službeni perimetar koji je izmjerio CWFIS (Natural Resources Canada) ima 3.121 hektara (31,2 km²). Druge bilance, poput onih pokrajinskih agencija, mogu dati malo drukčije brojke.
Koje su popisne poddivizije gorjele?
Požar je ušao samo u Mackenzie County (3.179 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 23,9 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 21, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz službenog opožarenog perimetra CWFIS-a (NBAC, Natural Resources Canada) ili, za tekuću sezonu i dok ga NBAC ne objavi, iz perimetra koji rekonstruira GWIS (Copernicus); iz toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kanada. Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 30. Medijan trajanja bio je 38 dana, a medijan površine 3.326 ha; 30 % ih je prešlo 10.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 4,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: NBAC (kanadsko Ministarstvo prirodnih resursa), službeni.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 1. lipnja 2022. do 4. lipnja 2022.. 142 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar je službeni: potječe iz National Burned Area Composite (NBAC) sustava Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), pri Natural Resources Canada, koji ga mjeri na satelitskim snimkama i objavljuje pod licencom Open Government Licence – Canada. Dok NBAC ne objavi tekuću sezonu, ovogodišnji požari imaju perimetar koji GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) rekonstruira iz toplinskih žarišta i koji je približan. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice popisnih poddivizija potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po popisnoj poddiviziji WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.