Preskoči na sadržaj
worldfires
CA · Kanada · –

Požar Mackenzie County, rujan 2023 Mackenzie County

Ugašen · zadnja detekcija 23. ruj 2023. 20:21 UTC

Požar je počeo 17. rujna 2023. na području Mackenzie County, Kanada, a sateliti su ga vidjeli kako gori 7 dana. Kanadski sustav CWFIS (Natural Resources Canada) izmjerio je na satelitskoj snimci službeni opožareni perimetar od 4.794 hektara, raspoređen na jednu popisnu poddiviziju.

To je 92. najveći u regiji Alberta od 2016. (od 176 sa stranicom). 276. u državi Kanada u 2023., od 489.

Opožarena površina
4.794ha
službeni perimetar (CWFIS)
Trajanje
7dana
17. ruj 2023. – 23. ruj 2023.
Pogođene popisne poddivizije
1
općina
Počeo
17. ruj
2023
Toplinska žarišta
549
u jednom žarištu: 152 MW
Opasnost na početku
16
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
396MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 17. ruj23. ruj
23. ruj 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

17. ruj 2023. · 852 MW · 22 18. ruj 2023. · 15 MW · 6 19. ruj 2023. · 7 MW · 2 20. ruj 2023. · 93 MW · 9 21. ruj 2023. · 35 MW · 12 22. ruj 2023. · 346 MW · 37 23. ruj 2023. · 1.422 MW · 461
17. ruj 19. ruj 21. ruj 23. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

24°najviša
51km/h · najjači udar
31%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 16,0 mm 24. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,5 % površine koju ima Zagreb (48 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj popisnoj poddiviziji

  1. Mackenzie County ovdje je počeo
    4.956 ha stigao 17. ruj
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj popisnoj poddiviziji, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
17. ruj 18,3 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 16
18. ruj 15,5 °C 39 % 51 km/h 0,0 mm Umjerena 20
19. ruj 16,2 °C 45 % 24 km/h 0,2 mm Umjerena 14
20. ruj 16,0 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 16
21. ruj 21,4 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 18
22. ruj 23,9 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 23
23. ruj 15,5 °C 45 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 16
24. ruj poslije 9,0 °C 74 % 27 km/h 16,0 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 16,2 i najnižom vlagom od 33 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 16,2
Najniža vlaga 33 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mackenzie County, rujan 2017
13.638 ha 9 dana FWI 17,5 Najniža vlaga 34 % udaljen 101 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 9,7 mm, 10. ruj.

Kako su završili

21 dan
medijan trajanja
2.877 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
3,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 17)

Bio je 1,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 7 dana (medijan: 21 dan).

Većih od njega bilo je samo 6 od 17 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

16,0 mmprva kiša
24. rujdan nakon kraja
51km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. ruj, a 24. ruj palo je 16,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 17, s medijanom od 3,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 10. ruj 2023.
Poslije · 30. ruj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

25. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 338 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 138: 9,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5338 µg/m³
Dana iznad smjernice9 dana
PM10484 µg/m³
Optička debljina8,25
17. ruj19. ruj21. ruj23. ruj25. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 549Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kanada

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mackenzie County?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 17. rujna 2023. do 23. rujna 2023. (7 dana). Perimetar ga datira od 19. rujna 2023. do 23. rujna 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Službeni perimetar koji je izmjerio CWFIS (Natural Resources Canada) ima 4.794 hektara (47,9 km²). Druge bilance, poput onih pokrajinskih agencija, mogu dati malo drukčije brojke.
Koje su popisne poddivizije gorjele?
Požar je ušao samo u Mackenzie County (4.956 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 23,9 °C, najniža vlaga od 31 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 23, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz službenog opožarenog perimetra CWFIS-a (NBAC, Natural Resources Canada) ili, za tekuću sezonu i dok ga NBAC ne objavi, iz perimetra koji rekonstruira GWIS (Copernicus); iz toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kanada. Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 21 dan, a medijan površine 2.877 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 6 od 17 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 19. rujna 2023. → 17. rujna 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: NBAC (kanadsko Ministarstvo prirodnih resursa), službeni.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 19. rujna 2023. do 23. rujna 2023.. 549 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar je službeni: potječe iz National Burned Area Composite (NBAC) sustava Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), pri Natural Resources Canada, koji ga mjeri na satelitskim snimkama i objavljuje pod licencom Open Government Licence – Canada. Dok NBAC ne objavi tekuću sezonu, ovogodišnji požari imaju perimetar koji GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) rekonstruira iz toplinskih žarišta i koji je približan. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice popisnih poddivizija potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po popisnoj poddiviziji WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.