Preskoči na sadržaj
worldfires
ZW · Zimbabve · –

Požar Lupane, 21. listopada 2026. Lupane

Ugašen · zadnja detekcija 2. stu 2026. 23:58 UTC

Požar je počeo 21. listopada 2026. na području Lupane, Zimbabve, a sateliti su ga vidjeli kako gori 14 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.759 hektara, raspoređen na jednu općinu.

18. u državi Zimbabve u 2026., od 410.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (25,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
5.759ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
14dana
21. lis 2026. – 3. stu 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
21. lis
2026
Toplinska žarišta
100
u jednom žarištu: 25 MW
Opasnost na početku
47
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
75MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. lis3. stu
2. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. lis 2026. · 70 MW · 6 22. lis 2026. · 40 MW · 10 23. lis 2026. · 0 MW · 0 24. lis 2026. · 9 MW · 1 25. lis 2026. · 17 MW · 6 26. lis 2026. · 274 MW · 21 27. lis 2026. · 28 MW · 8 28. lis 2026. · 0 MW · 0 29. lis 2026. · 0 MW · 0 30. lis 2026. · 2 MW · 2 31. lis 2026. · 126 MW · 27 1. stu 2026. · 174 MW · 16 2. stu 2026. · 14 MW · 3
21. lis 26. lis 30. lis 2. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
46km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana.

Ovo je područje već gorjelo

26 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 509 ha 2016., 1.117 ha 2017., 923 ha 2020., 836 ha 2022., 262 ha 2023., 639 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.473 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 9 % površine koju ima Zagreb (58 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lupane ovdje je počeo
    5.787 ha
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Počeo uz Vrlo suh zrak: 23 % površine (Zimbabve)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. lis 38,1 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
22. lis 38,5 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
23. lis 38,9 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
24. lis 36,0 °C 22 % 38 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 46
25. lis 34,4 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
26. lis 34,8 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
27. lis 36,7 °C 17 % 32 km/h 0,1 mm Ekstremna 51
28. lis 36,8 °C 17 % 37 km/h 0,5 mm Vrlo visoka 49
29. lis 35,8 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
30. lis 34,0 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
31. lis 34,7 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
1. stu 36,5 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
2. stu 36,1 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
3. stu 37,6 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
4. stu poslije 37,7 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
5. stu poslije 37,5 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 55

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. lis 2026.
Poslije · 5. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

22. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 31 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 23: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,531 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1035 µg/m³
Optička debljina0,62
1920212223
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 100Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zimbabve

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lupane?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. listopada 2026. do 3. studenoga 2026. (14 dana). Perimetar ga datira od 21. listopada 2026. do 1. studenoga 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.759 hektara (57,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Lupane (5.787 ha, 0,6 %).
Je li požar Lupane još aktivan?
Nema detekcija vatre od 2. stu 2026. 23:58 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,9 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 59, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zimbabve (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 5 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 5.044 → 5.759 ha.
  2. Površina: 4.398 → 5.044 ha.
  3. Površina: 3.411 → 4.398 ha.
  4. Površina: 1.935 → 3.411 ha.
  5. Površina: 1.667 → 1.935 ha.

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 21. listopada 2026. do 1. studenoga 2026.. 100 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.