Požar je počeo 28. kolovoza 2022. na području Lupane, Zimbabve, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 66.275 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je najveći požar u regiji Matabeleland North od 2016. (od 402 sa stranicom). Najveći u državi Zimbabve u 2022., od 346.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
66.275ha
Unija 2 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
28. kol 2022. – 18. ruj 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
22dana
Od 28. kol 2022. do 18. ruj 2022.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 18. ruj 2022. 12:09 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
28. kol 2022.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
28. kol 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
2.662
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 165 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
28. kol 2022. – 18. ruj 2022.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
9.799MW
Zbroj zračene snage 6. rujna 2022.; žarišta tog dana: 734.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
6. ruj 2022.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
35,8FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 58.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
35,1°C · 8 % RV
Najviša temperatura 35,1 °C i najniža vlažnost 8 % 5. rujna 2022.; udari vjetra 48 km/h 30. kolovoza 2022..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 40osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,54 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
dnevnik
Posljednji dan s vatrom: 17. rujna 2022. → 18. rujna 2022..
dnevnik
Datum početka: 29. kolovoza 2022. → 28. kolovoza 2022..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
35°najviša
48km/h · najjači udar
8%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 58 dana.
Ovo je područje već gorjelo
68 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 6.075 ha 2016., 18.219 ha 2017., 4.323 ha 2018., 26.176 ha 2019., 2.931 ha 2020., 2.387 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 45.198 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020
Izgrađena površina0,54ha
Stanovnici≈ 40
Unutar opsega bilo je oko 0,54 ha izgrađene površine i živjelo je oko 40 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
28. kol
29,8 °C
21 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 36
29. kol
30,5 °C
21 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 35
30. kol
30,4 °C
14 %
48 km/h
0,0 mm
Ekstremna 51
31. kol
26,4 °C
29 %
42 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
1. ruj
24,6 °C
28 %
39 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
2. ruj
24,4 °C
24 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 32
3. ruj
27,7 °C
21 %
19 km/h
0,0 mm
Visoka 33
4. ruj
31,1 °C
17 %
19 km/h
0,0 mm
Visoka 37
5. ruj
35,1 °C
8 %
22 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
6. ruj
32,7 °C
11 %
36 km/h
0,0 mm
Ekstremna 56
7. ruj
28,8 °C
26 %
45 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 47
8. ruj
29,2 °C
23 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
9. ruj
30,3 °C
19 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 38
10. ruj
31,1 °C
15 %
25 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
11. ruj
32,3 °C
15 %
28 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
12. ruj
33,0 °C
15 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
13. ruj
31,1 °C
21 %
47 km/h
0,0 mm
Ekstremna 55
14. ruj
28,8 °C
19 %
46 km/h
0,0 mm
Ekstremna 53
15. ruj
28,0 °C
24 %
37 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 46
16. ruj
30,0 °C
17 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
17. ruj
30,5 °C
22 %
29 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
18. ruj
32,7 °C
18 %
41 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 46
19. ruj poslije
33,4 °C
21 %
42 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 48
20. ruj poslije
33,3 °C
22 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
21. ruj poslije
31,7 °C
28 %
30 km/h
0,1 mm
Vrlo visoka 40
22. ruj poslije
32,3 °C
24 %
40 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
23. ruj poslije
33,6 °C
23 %
38 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
24. ruj poslije
32,7 °C
19 %
40 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
25. ruj poslije
32,4 °C
20 %
42 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 46
26. ruj poslije
33,1 °C
20 %
41 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
27. ruj poslije
34,7 °C
17 %
38 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 47
28. ruj poslije
32,7 °C
19 %
44 km/h
0,0 mm
Ekstremna 50
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 35,8 i najnižom vlagom od 21 %; prije toga: 58 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 37.
FWI na početku35,8
Najniža vlaga21 %
Dani bez kiše58
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Lupane, 28. kolovoza 2022.
66.275 ha22 danaFWI 35,8Najniža vlaga 21 %
Požar Binga, kolovoz 2019
1.646 ha4 danaFWI 35,9Najniža vlaga 21 %udaljen 133 km, 2019.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 29,7 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 22 dana (medijan: 4 dana).
Nijedan od 37 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 36 od 37 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
48km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 18. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 1 od 37, s medijanom od 1,3 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 28. kolovoza 2022. do 18. rujna 2022. (22 dana). Perimetar ga datira od 29. kolovoza 2022. do 17. rujna 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 66.275 hektara (662,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Lupane (47.127 ha, 4,6 %); Hwange (19.481 ha, 0,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,1 °C, najniža vlaga od 8 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 56, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zimbabve (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 37. Medijan trajanja bio je 4 dana, a medijan površine 2.232 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 37 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 36 od 37 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,3 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 29. kolovoza 2022. do 17. rujna 2022.. 2.662 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.