Požar Llutxent, kolovoz 2018 Llutxent, Gandia, Pinet
Požar je počeo 6. kolovoza 2018. na području općine Llutxent, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 3.228 hektara, raspoređen na 8 općina. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 6. kolovoza 2018. u 14:37, a ugašenim je proglašen 12. kolovoza 2018..
Najveći u državi Španjolska u 2018., od 23.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 3.228ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 3dana
- 6. kol 2018. – 8. kol 2018.
- Pogođene općine
- 8
- općina
- Počeo
- 6. kol
- 2018
- Toplinska žarišta
- 166
- u jednom žarištu: 124 MW
- Opasnost na početku
- 43
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 1,1GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,9 mm 10. kol.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
1.168 ha stigao 6. kol29 %
-
Gandia 83.135 stan. · 6,7 km od središta1.039 ha stigao 7. kol17 %
-
768 ha stigao 7. kol65 %
-
184 ha stigao 7. kol13 %
-
Barx 1.501 stan. · 1,5 km od središta60 ha stigao 7. kol3,7 %
-
Rótova 1.283 stan. · 3,4 km od središta10 ha1,3 %
-
Quatretonda 2.174 stan. · 6,3 km od središta3 ha stigao 7. kol0,1 %
-
1 ha0,1 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija54 %
- Ostala prirodna područja31 %
- Poljoprivredna područja8,2 %
- Crnogorične šume2,9 %
- Listopadne šume1,4 %
- Izgrađena područja1,1 %
- Šikare i prijelazna vegetacija0,9 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 65 %
- ZEPA Montdúver-Marjal de la Safor ES0000451
- LIC Serres del Montdúver i Marxuquera ES5233015
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 6. kolovoza 2018. i opožario 2.952 ha (satelit je izmjerio 3.228 ha).
- Llutxent La Creu 6. kolovoza 2018. · 14:37 2.952 ha · ugašen 12. kolovoza 2018. · uzrok: prirodni (munja)
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- incendi de Llutxent · incendio de Llutxent-Pinet · incendio de Gandía (La Drova)
- Navedena službena površina: 3.270 ha (satelit je izmjerio 3.228 ha)
Izvori
- Extinguido el incendio de Llutxent tras arrasar en 7 días 3.270 hectáreas — The Objective, 13. kolovoza 2018.
- Estabilitzat l'incendi de Llutxent, al País Valencià — Ara Balears, 9. kolovoza 2018.
- El incendio de Llutxent está controlado y los afectados podrán regresar a sus casas — El Español, 9. kolovoza 2018.
- El incendio de Llutxent sigue descontrolado y arrasa ya 3.003 hectáreas — Público, 8. kolovoza 2018.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6. kol | 33,1 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 7. kol | 32,9 °C | 32 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 8. kol | 27,8 °C | 55 % | 62 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 9. kol poslije | 29,6 °C | 38 % | 50 km/h | 0,0 mm | Visoka 28 |
| 10. kol poslije | 23,3 °C | 74 % | 46 km/h | 10,9 mm | Vrlo niska 1 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus8. kolovoza 2018. je zrak uz požar dosegnuo 24 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 166Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 2.356 haMontitxelvo Llocnou de Sant Jeronistudeni 2023 · 3 dana · 9 km daleko
- 2.204 haCarcaixentlipanj 2016 · 3 dana · 15 km daleko
- 12.111 hala Vall d'Ebokolovoz 2022 · 7 dana · 22 km daleko
- 1.496 haBolbaite Chellalipanj 2016 · 3 dana · 30 km daleko
- 673 haTàrbenatravanj 2024 · 2 dana · 35 km daleko
- 514 haCallosa d'en Sarriàrujan 2016 · 2 dana · 38 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Llutxent?
- Copernicus ga datira između 6. kolovoza 2018. i 8. kolovoza 2018.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 6. kolovoza 2018. u 14:37, a ugašenim je proglašen 12. kolovoza 2018..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 3.228 hektara (32,3 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 8 općina: Llutxent (1.168 ha, 29 %); Gandia (1.039 ha, 17 %); Pinet (768 ha, 65 %); Ador (184 ha, 13 %); Barx (60 ha, 3,7 %); Rótova (10 ha, 1,3 %); Quatretonda (3 ha, 0,1 %); Palma de Gandía (1 ha, 0,1 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,5 km od središta područja Barx, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 25 % i udari vjetra od 62 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 166 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 2.952 ha službeno prema 3.228 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.