Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · →

Požar Lecumberry, 14. veljače 2019. Lecumberry, Estérençuby, Mendive

Ugašen · zadnja detekcija 17. velj 2019. 13:10 UTC

Požar je počeo 14. veljače 2019. na području općine Lecumberry, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 9 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.965 hektara, raspoređen na 3 općine.

Ovaj zapis najvjerojatnije se odnosi na pastirsko paljenje (écobuage) u Pirenejima, a ne na šumski požar. Zimi se pale pašnjaci i šikare kako bi se obnovila ispaša, a ovaj požar nije u službenoj bazi šumskih požara Francuske (BDIFF). Zato nije uvršten u ljestvice požara.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.965ha
opseg Copernicus
Trajanje
9dana
14. velj 2019. – 22. velj 2019.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
14. velj
2019
Toplinska žarišta
76
u jednom žarištu: 108 MW
Opasnost na početku
1
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
364MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 14. velj22. velj
17. velj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

14. velj 2019. · 113 MW · 4 15. velj 2019. · 1.218 MW · 51 16. velj 2019. · 123 MW · 20 17. velj 2019. · 3 MW · 1
14. velj 15. velj 16. velj 17. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

15°najviša
86km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana.

Ovo je područje već gorjelo

7 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 129 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,1 % površine koju ima Zagreb (20 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lecumberry 196 stan. · 3,5 km od središta ovdje je počeo
    1.555 ha stigao 14. velj
    27 %
  2. Estérençuby 303 stan. · 2,9 km od središta
    394 ha stigao 15. velj
    8,6 %
  3. Mendive 172 stan. · 2,6 km od središta
    16 ha stigao 15. velj
    0,4 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja66 %
  • Listopadne šume34 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 99 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
14. velj 13,8 °C 29 % 73 km/h 0,0 mm Vrlo niska 1
15. velj 14,1 °C 23 % 62 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
16. velj 14,7 °C 22 % 84 km/h 0,0 mm Niska 6
17. velj 14,3 °C 22 % 86 km/h 0,0 mm Niska 9
18. velj 13,2 °C 32 % 76 km/h 0,0 mm Niska 8
19. velj 12,1 °C 54 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
20. velj 14,1 °C 45 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
21. velj 14,9 °C 42 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
22. velj 15,9 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
23. velj poslije 14,9 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Niska 5
24. velj poslije 16,4 °C 43 % 36 km/h 0,0 mm Niska 6
25. velj poslije 17,4 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Niska 6
26. velj poslije 18,4 °C 35 % 53 km/h 0,0 mm Niska 8
27. velj poslije 21,3 °C 16 % 49 km/h 0,0 mm Umjerena 11

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. velj 2019.
Poslije · 1. ožu 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. veljače 2019. je zrak uz požar dosegnuo 37 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,537 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1044 µg/m³
121314151617181920
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 76Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lecumberry?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 14. veljače 2019. do 22. veljače 2019. (9 dana). Perimetar ga datira od 14. veljače 2019. do 16. veljače 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.965 hektara (19,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Lecumberry (1.555 ha, 27 %); Estérençuby (394 ha, 8,6 %); Mendive (16 ha, 0,4 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,6 km od središta područja Mendive, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 14,7 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 86 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 9, razred Niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. veljače 2019. do 16. veljače 2019.. 76 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.