Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · →

Požar Champotón, 15. travnja 2026. Champotón

Ugašen · zadnja detekcija 13. svi 2026. 19:39 UTC

Požar je počeo 15. travnja 2026. na području Champotón, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 29 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.087 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 60. najveći u regiji Campeche od 2016. (od 138 sa stranicom). 73. u državi Meksiko u 2026., od 145.

Usporedi s…
Opožarena površina
2.087ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
29dana
15. tra 2026. – 13. svi 2026.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
15. tra
2026
Toplinska žarišta
142
u jednom žarištu: 99 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
68MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. tra13. svi
13. svi 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. tra 2026. · 82 MW · 6 18. tra 2026. · 166 MW · 27 19. tra 2026. · 13 MW · 6 21. tra 2026. · 18 MW · 4 23. tra 2026. · 19 MW · 4 24. tra 2026. · 394 MW · 19 25. tra 2026. · 67 MW · 12 26. tra 2026. · 33 MW · 5 27. tra 2026. · 192 MW · 3 28. tra 2026. · 79 MW · 8 29. tra 2026. · 3 MW · 3 30. tra 2026. · 7 MW · 2 2. svi 2026. · 12 MW · 3 5. svi 2026. · 37 MW · 4 6. svi 2026. · 143 MW · 12 7. svi 2026. · 49 MW · 3 8. svi 2026. · 9 MW · 1 9. svi 2026. · 1 MW · 1 10. svi 2026. · 20 MW · 3 11. svi 2026. · 11 MW · 3 12. svi 2026. · 104 MW · 9 13. svi 2026. · 29 MW · 4
15. tra 23. tra 24. tra 27. tra 2. svi 8. svi 12. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
48km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,5 mm 14. svi.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,2 % površine koju ima Zagreb (21 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Champotón 15.297 stan. ovdje je počeo
    2.096 ha stigao 15. tra
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. tra 35,7 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 29
16. tra 34,6 °C 41 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 30
17. tra 37,9 °C 26 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 37
18. tra 38,2 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
19. tra 37,4 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
20. tra 34,4 °C 38 % 30 km/h 0,2 mm Visoka 30
21. tra 34,9 °C 38 % 28 km/h 0,2 mm Visoka 30
22. tra 37,7 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
23. tra 39,1 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
24. tra 39,9 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
25. tra 40,0 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
26. tra 40,5 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
27. tra 41,2 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
28. tra 38,8 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
29. tra 37,6 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
30. tra 38,5 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
1. svi 40,1 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
2. svi 40,4 °C 31 % 42 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 47
3. svi 35,1 °C 47 % 29 km/h 3,8 mm Niska 9
4. svi 36,5 °C 45 % 25 km/h 0,9 mm Umjerena 16
5. svi 39,7 °C 31 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
6. svi 40,8 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
7. svi 40,7 °C 32 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
8. svi 39,9 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
9. svi 39,9 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
10. svi 39,5 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
11. svi 39,2 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
12. svi 38,7 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
13. svi 37,5 °C 33 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
14. svi poslije 36,6 °C 39 % 26 km/h 4,5 mm Niska 11

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. tra 2026.
Poslije · 20. svi 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

4. svibnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 90 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 58: 3,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,590 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM1092 µg/m³
Optička debljina1,13
13141516171819202122232425262728293012345678910
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 142Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Champotón?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 15. travnja 2026. do 13. svibnja 2026. (29 dana). Perimetar ga datira od 22. travnja 2026. do 7. svibnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.087 hektara (20,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Champotón (2.096 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,2 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 49, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 22. travnja 2026. do 7. svibnja 2026.. 142 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.