Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · →

Požar Champotón, 1. travnja 2023. Champotón

Ugašen · zadnja detekcija 16. tra 2023. 20:10 UTC

Požar je počeo 1. travnja 2023. na području Champotón, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.519 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 10. najveći u regiji Campeche od 2016. (od 138 sa stranicom). 37. u državi Meksiko u 2023., od 285.

Usporedi s…
Opožarena površina
5.519ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
1. tra 2023. – 16. tra 2023.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
1. tra
2023
Toplinska žarišta
384
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
207MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. tra16. tra
16. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. tra 2023. · 28 MW · 7 2. tra 2023. · 213 MW · 15 3. tra 2023. · 140 MW · 24 4. tra 2023. · 265 MW · 41 5. tra 2023. · 52 MW · 14 6. tra 2023. · 64 MW · 18 7. tra 2023. · 298 MW · 41 8. tra 2023. · 1.234 MW · 81 9. tra 2023. · 324 MW · 61 10. tra 2023. · 57 MW · 19 11. tra 2023. · 18 MW · 5 13. tra 2023. · 45 MW · 7 14. tra 2023. · 295 MW · 30 15. tra 2023. · 70 MW · 17 16. tra 2023. · 9 MW · 4
1. tra 4. tra 7. tra 8. tra 10. tra 14. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
54km/h · najjači udar
22%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana.

Ovo je područje već gorjelo

2 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 107 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8,6 % površine koju ima Zagreb (55 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Champotón 15.297 stan. ovdje je počeo
    5.545 ha
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,93 ha
Stanovnici≈ 40

Unutar opsega bilo je oko 0,93 ha izgrađene površine i živjelo je oko 40 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. tra 38,1 °C 29 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
2. tra 37,7 °C 30 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
3. tra 39,9 °C 25 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. tra 40,5 °C 24 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
5. tra 40,4 °C 27 % 54 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
6. tra 39,7 °C 28 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. tra 37,9 °C 29 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
8. tra 37,3 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
9. tra 37,4 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
10. tra 36,5 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
11. tra 35,6 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
12. tra 33,6 °C 33 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
13. tra 36,1 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
14. tra 40,3 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
15. tra 41,3 °C 22 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. tra 39,3 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. tra poslije 33,8 °C 35 % 35 km/h 0,2 mm Visoka 35
18. tra poslije 36,4 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
19. tra poslije 38,1 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. tra poslije 39,4 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
21. tra poslije 39,7 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
22. tra poslije 38,6 °C 32 % 37 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
23. tra poslije 40,7 °C 25 % 42 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 47
24. tra poslije 35,9 °C 34 % 38 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 42
25. tra poslije 37,3 °C 36 % 31 km/h 0,3 mm Visoka 35
26. tra poslije 40,4 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. ožu 2023.
Poslije · 23. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 76 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 34: 2,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,576 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10109 µg/m³
Optička debljina2,10
303112345678910111213141516171819
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Champotón?
GWIS (Copernicus) ga datira između 1. travnja 2023. i 16. travnja 2023.: 16 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.519 hektara (55,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Champotón (5.545 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,3 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 54, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 23. travnja 2023. → 16. travnja 2023..
  2. Datum početka: 26. ožujka 2023. → 1. travnja 2023..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.