Preskoči na sadržaj
worldfires
MX · Meksiko · –

Požar Champotón, 16. ožujka 2023. Champotón

Ugašen · zadnja detekcija 22. tra 2023. 19:57 UTC

Požar je počeo 16. ožujka 2023. na području Champotón, Meksiko, a sateliti su ga vidjeli kako gori 37 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.263 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 2. najveći u regiji Campeche od 2016. (od 138 sa stranicom). 9. u državi Meksiko u 2023., od 285.

Usporedi s…
Opožarena površina
10.263ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
37dana
16. ožu 2023. – 21. tra 2023.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
16. ožu
2023
Toplinska žarišta
800
u jednom žarištu: 484 MW
Opasnost na početku
26
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
437MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 16. ožu21. tra
22. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

16. ožu 2023. · 6 MW · 1 17. ožu 2023. · 375 MW · 12 18. ožu 2023. · 1 MW · 1 21. ožu 2023. · 1.272 MW · 57 22. ožu 2023. · 96 MW · 11 23. ožu 2023. · 61 MW · 8 24. ožu 2023. · 82 MW · 8 25. ožu 2023. · 204 MW · 16 26. ožu 2023. · 38 MW · 6 27. ožu 2023. · 356 MW · 7 28. ožu 2023. · 212 MW · 23 29. ožu 2023. · 453 MW · 24 30. ožu 2023. · 343 MW · 23 31. ožu 2023. · 3.595 MW · 51 1. tra 2023. · 2.851 MW · 77 2. tra 2023. · 693 MW · 44 3. tra 2023. · 893 MW · 58 4. tra 2023. · 580 MW · 75 5. tra 2023. · 516 MW · 114 6. tra 2023. · 28 MW · 9 7. tra 2023. · 73 MW · 8 8. tra 2023. · 2.215 MW · 34 9. tra 2023. · 185 MW · 41 10. tra 2023. · 46 MW · 24 11. tra 2023. · 15 MW · 10 12. tra 2023. · 131 MW · 3 13. tra 2023. · 14 MW · 2 14. tra 2023. · 81 MW · 8 15. tra 2023. · 35 MW · 9 16. tra 2023. · 91 MW · 12 17. tra 2023. · 75 MW · 12 18. tra 2023. · 75 MW · 4 19. tra 2023. · 7 MW · 2 20. tra 2023. · 16 MW · 2 21. tra 2023. · 17 MW · 3 22. tra 2023. · 11 MW · 1
16. ožu 31. ožu 11. tra 19. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

42°najviša
54km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.

Ovo je područje već gorjelo

36 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.391 ha 2017., 4.007 ha 2020., 2.044 ha 2021., 946 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.741 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 16 % površine koju ima Zagreb (103 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Champotón 15.297 stan. ovdje je počeo
    10.315 ha stigao 16. ožu
    1,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. ožu 35,3 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 26
17. ožu 39,1 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
18. ožu 34,6 °C 49 % 40 km/h 0,8 mm Visoka 22
19. ožu 30,9 °C 56 % 38 km/h 5,3 mm Niska 6
20. ožu 30,4 °C 41 % 39 km/h 0,0 mm Umjerena 17
21. ožu 36,4 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. ožu 37,2 °C 33 % 44 km/h 0,7 mm Visoka 30
23. ožu 37,0 °C 39 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 30
24. ožu 39,7 °C 25 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
25. ožu 40,4 °C 27 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
26. ožu 39,8 °C 27 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. ožu 40,0 °C 28 % 54 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
28. ožu 39,1 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
29. ožu 37,6 °C 24 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
30. ožu 37,5 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
31. ožu 37,0 °C 33 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
1. tra 38,4 °C 28 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
2. tra 38,1 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
3. tra 40,1 °C 25 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. tra 40,7 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
5. tra 40,5 °C 28 % 54 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
6. tra 40,0 °C 28 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. tra 38,1 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
8. tra 37,8 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. tra 38,2 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
10. tra 37,5 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
11. tra 37,0 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
12. tra 35,9 °C 29 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
13. tra 37,1 °C 28 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. tra 40,7 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
15. tra 41,5 °C 22 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
16. tra 39,7 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
17. tra 34,6 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
18. tra 36,4 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
19. tra 38,3 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. tra 39,5 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
21. tra 39,9 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
22. tra poslije 40,0 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
23. tra poslije 40,8 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
24. tra poslije 38,1 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
25. tra poslije 39,4 °C 29 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. tra poslije 40,4 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
27. tra poslije 41,5 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
28. tra poslije 40,2 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
29. tra poslije 40,9 °C 32 % 48 km/h 0,7 mm Vrlo visoka 46
30. tra poslije 32,9 °C 35 % 43 km/h 0,6 mm Visoka 34
1. svi poslije 38,6 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. ožu 2023.
Poslije · 28. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 94 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,594 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM10136 µg/m³
Optička debljina2,59
19. ožu26. ožu2. tra9. tra16. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 800Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Meksiko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Champotón?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 16. ožujka 2023. do 21. travnja 2023. (37 dana). Perimetar ga datira od 21. ožujka 2023. do 16. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.263 hektara (102,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Champotón (10.315 ha, 1,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 41,5 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Meksiko (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 911.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 21. ožujka 2023. do 16. travnja 2023.. 800 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.