Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · –

Požar Aubais, srpanj 2022 Aubais, Gallargues-le-Montueux, Aigues-Vives

Ugašen · zadnja detekcija 1. kol 2022. 01:51 UTC

Požar je počeo 31. srpnja 2022. na području općine Aubais, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 318 hektara, raspoređen na 3 općine.

20. u državi Francuska u 2022., od 49.

Opožarena površina
318ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
31. srp 2022. – 1. kol 2022.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
31. srp
2022
Toplinska žarišta
20
u jednom žarištu: 169 MW
Opasnost na početku
53
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
944MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 31. srp1. kol
1. kol 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

31. srp 2022. · 1.882 MW · 18 1. kol 2022. · 8 MW · 2
31. srp 1. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
46km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 10,0 mm 5. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Aubais 2.925 stan. · 0,9 km od središta ovdje je počeo
    162 ha stigao 31. srp
    13 %
  2. Gallargues-le-Montueux 3.659 stan. · 0,6 km od središta
    154 ha stigao 31. srp
    14 %
  3. 2 ha
    0,2 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja74 %
  • Listopadne šume12 %
  • Mješovite šume7,3 %
  • Crnogorične šume6,4 %
  • Izgrađena područja0,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema BDIFF, 31. srpnja 2022. je u Aubais zabilježen požar od 286 ha (satelit je izmjerio 318 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu.

BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
31. srp 38,0 °C 16 % 46 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
1. kol 39,4 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
2. kol poslije 38,3 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
3. kol poslije 35,2 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
4. kol poslije 34,5 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
5. kol poslije 36,0 °C 37 % 38 km/h 10,0 mm Niska 11

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 53,1 i najnižom vlagom od 16 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 14.

FWI na početku 53,1
Najniža vlaga 16 %
Dani bez kiše 1
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Saint-Gilles, srpanj 2022
147 ha 1 dan FWI 53,8 Najniža vlaga 18 % udaljen 16 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 14. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,0 mmprva kiša
5. kol4 dana nakon kraja
46km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. kol, a 5. kol palo je 10,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. srp 2022.
Poslije · 8. kol 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. kolovoza 2022. je zrak uz požar dosegnuo 11 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,511 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1021 µg/m³
Optička debljina0,15
29. srp31. srp2. kol4. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 20Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Aubais?
Copernicus ga datira između 31. srpnja 2022. i 1. kolovoza 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 318 hektara (3,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Aubais (162 ha, 13 %); Gallargues-le-Montueux (154 ha, 14 %); Aigues-Vives (2 ha, 0,2 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 0,6 km od središta područja Gallargues-le-Montueux, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,4 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 53, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 20 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom BDIFF: 286 ha službeno prema 318 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.