Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · →

Požar Pontevès, srpanj 2026 Pontevès, Cotignac, Correns

Ugašen · zadnja detekcija 6. kol 2026. 12:51 UTC

Požar je počeo 21. srpnja 2026. na području općine Pontevès, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 17 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 3.364 hektara, raspoređen na 6 općina.

To je 2. najveći u regiji Var od 2016. (od 16 sa stranicom). 5. u državi Francuska u 2026., od 114.

Usporedi s…
Opožarena površina
3.364ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 17dana
21. srp 2026. – 6. kol 2026.
Pogođene općine
6
komuna
Počeo
21. srp
2026
Toplinska žarišta
235
u jednom žarištu: 196 MW
Opasnost na početku
58
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
435MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. srp6. kol
6. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. srp 2026. · 1.276 MW · 18 22. srp 2026. · 277 MW · 92 23. srp 2026. · 1.206 MW · 29 24. srp 2026. · 784 MW · 34 25. srp 2026. · 215 MW · 14 26. srp 2026. · 26 MW · 5 27. srp 2026. · 6 MW · 1 1. kol 2026. · 528 MW · 37 2. kol 2026. · 22 MW · 4 6. kol 2026. · 7 MW · 1
21. srp 23. srp 25. srp 27. srp 2. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
58km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 9 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 9. kol.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 7 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,2 % površine koju ima Zagreb (34 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Pontevès 784 stan. · 1,4 km od središta ovdje je počeo
    1.436 ha stigao 21. srp
    35 %
  2. Cotignac 2.197 stan. · 0,5 km od središta
    1.317 ha stigao 22. srp
    30 %
  3. Correns 886 stan. · 1,7 km od središta
    308 ha stigao 22. srp
    8,3 %
  4. Barjols 2.984 stan. · 2,2 km od središta
    121 ha stigao 25. srp
    4,0 %
  5. Châteauvert 141 stan. · 1,9 km od središta
    102 ha stigao 25. srp
    3,7 %
  6. Montfort-sur-Argens 1.453 stan. · 1,9 km od središta
    82 ha stigao 22. srp
    6,8 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume37 %
  • Crnogorične šume24 %
  • Poljoprivredna područja13 %
  • Listopadne šume12 %
  • Makija9,8 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija2,2 %
  • Ostala prirodna područja1,4 %
  • Izgrađena područja0,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 38 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina14 ha
Stanovnici≈ 350

Unutar opsega bilo je oko 14 ha izgrađene površine i živjelo je oko 350 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. srp 35,7 °C 12 % 55 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
22. srp 33,0 °C 28 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
23. srp 35,4 °C 13 % 58 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
24. srp 33,8 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
25. srp 30,8 °C 39 % 50 km/h 0,5 mm Vrlo visoka 40
26. srp 29,3 °C 35 % 58 km/h 0,6 mm Vrlo visoka 39
27. srp 34,0 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
28. srp 34,2 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. srp 35,9 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
30. srp 36,9 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. srp 35,0 °C 31 % 44 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 45
1. kol 36,5 °C 24 % 49 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 48
2. kol 35,4 °C 34 % 32 km/h 0,1 mm Visoka 38
3. kol 35,7 °C 34 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
4. kol 33,1 °C 43 % 45 km/h 1,4 mm Visoka 25
5. kol 36,4 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 36
6. kol 37,0 °C 21 % 55 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
7. kol poslije 36,6 °C 21 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
8. kol poslije 36,7 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. kol poslije 35,8 °C 30 % 35 km/h 1,2 mm Visoka 31

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. srp 2026.
Poslije · 13. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

24. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 27 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,527 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1034 µg/m³
Optička debljina0,50
192021222324
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 235Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Pontevès?
Službeni opseg navodi samo datum početka (21. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 6. kolovoza 2026. (17 dana od 21. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 3.364 hektara (33,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 6 općina: Pontevès (1.436 ha, 35 %); Cotignac (1.317 ha, 30 %); Correns (308 ha, 8,3 %); Barjols (121 ha, 4,0 %); Châteauvert (102 ha, 3,7 %); Montfort-sur-Argens (82 ha, 6,8 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 0,5 km od središta područja Cotignac, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,0 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 58 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 60, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 21. srpnja 2026. → 6. kolovoza 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 235 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.