Preskoči na sadržaj
worldfires
GN · Gvineja · –

Požar Albadariah, 7. siječnja 2026. Albadariah, Manfran, Sangardo

Ugašen · zadnja detekcija 25. velj 2026. 02:08 UTC

Požar je počeo 7. siječnja 2026. na području Albadariah, Gvineja, a sateliti su ga vidjeli kako gori 50 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 69.596 hektara, raspoređen na 6 općina.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

Najveći u državi Gvineja u 2026., od 269.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
69.596ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
50dana
7. sij 2026. – 25. velj 2026.
Pogođene općine
6
potprefektura
Počeo
7. sij
2026
Toplinska žarišta
2.687
u jednom žarištu: 111 MW
Opasnost na početku
6
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
516MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. sij25. velj
25. velj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. sij 2026. · 75 MW · 9 9. sij 2026. · 32 MW · 5 10. sij 2026. · 73 MW · 11 11. sij 2026. · 156 MW · 22 12. sij 2026. · 286 MW · 25 13. sij 2026. · 15 MW · 8 14. sij 2026. · 21 MW · 9 15. sij 2026. · 220 MW · 26 16. sij 2026. · 6 MW · 3 17. sij 2026. · 94 MW · 6 18. sij 2026. · 66 MW · 14 19. sij 2026. · 130 MW · 14 20. sij 2026. · 285 MW · 45 21. sij 2026. · 227 MW · 50 22. sij 2026. · 985 MW · 67 24. sij 2026. · 27 MW · 25 25. sij 2026. · 5 MW · 5 26. sij 2026. · 1.554 MW · 174 27. sij 2026. · 1.873 MW · 243 28. sij 2026. · 511 MW · 75 29. sij 2026. · 525 MW · 83 30. sij 2026. · 533 MW · 96 31. sij 2026. · 2.061 MW · 164 1. velj 2026. · 992 MW · 88 2. velj 2026. · 239 MW · 26 3. velj 2026. · 67 MW · 7 5. velj 2026. · 6 MW · 1 6. velj 2026. · 1.227 MW · 135 7. velj 2026. · 2.354 MW · 200 8. velj 2026. · 789 MW · 102 9. velj 2026. · 538 MW · 58 10. velj 2026. · 873 MW · 79 11. velj 2026. · 709 MW · 80 12. velj 2026. · 602 MW · 56 13. velj 2026. · 479 MW · 50 14. velj 2026. · 372 MW · 40 15. velj 2026. · 367 MW · 48 16. velj 2026. · 754 MW · 52 17. velj 2026. · 967 MW · 135 18. velj 2026. · 408 MW · 72 19. velj 2026. · 258 MW · 44 20. velj 2026. · 235 MW · 36 21. velj 2026. · 375 MW · 63 22. velj 2026. · 687 MW · 60 23. velj 2026. · 1.102 MW · 61 24. velj 2026. · 98 MW · 13 25. velj 2026. · 2 MW · 2
8. sij 18. sij 29. sij 7. velj 19. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
39km/h · najjači udar
4%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 27. velj.

Ovo je područje već gorjelo

98 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 27.397 ha 2016., 35.361 ha 2017., 15.386 ha 2018., 28.403 ha 2019., 26.079 ha 2020., 31.100 ha 2021., 27.766 ha 2022., 11.503 ha 2023., 29.329 ha 2024., 25.149 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 68.144 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjela je gotovo jednaka površina kakvu ima Zagreb (696 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Albadariah ovdje je počeo
    32.838 ha stigao 8. sij
    46 %
  2. 20.909 ha stigao 15. sij
    24 %
  3. 13.103 ha stigao 12. sij
    11 %
  4. 4.241 ha stigao 8. sij
    3,8 %
  5. 856 ha stigao 8. sij
    0,3 %
  6. 694 ha stigao 30. sij
    2,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina21 ha
Stanovnici≈ 9.300

Unutar opsega bilo je oko 21 ha izgrađene površine i živjelo je oko 9.300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. sij 31,9 °C 36 % 32 km/h 2,5 mm Niska 6
8. sij 29,3 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Umjerena 16
9. sij 32,5 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 20
10. sij 32,5 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
11. sij 34,2 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 26
12. sij 34,2 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 26
13. sij 33,4 °C 27 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 24
14. sij 33,7 °C 25 % 17 km/h 0,0 mm Visoka 26
15. sij 33,9 °C 25 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 28
16. sij 34,2 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 30
17. sij 34,6 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 29
18. sij 34,1 °C 28 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 29
19. sij 34,7 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 30
20. sij 32,3 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 31
21. sij 32,8 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
22. sij 32,3 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 34
23. sij 33,2 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 35
24. sij 33,8 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. sij 33,0 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. sij 33,8 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
27. sij 34,9 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
28. sij 34,7 °C 13 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
29. sij 34,9 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. sij 35,5 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. sij 35,7 °C 16 % 19 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
1. velj 34,8 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 38
2. velj 35,8 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
3. velj 33,3 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 36
4. velj 31,4 °C 38 % 19 km/h 0,2 mm Visoka 29
5. velj 34,8 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. velj 35,8 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
7. velj 36,7 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
8. velj 36,4 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. velj 36,1 °C 10 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
10. velj 36,6 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
11. velj 36,5 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
12. velj 37,3 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
13. velj 37,2 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
14. velj 35,9 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
15. velj 36,8 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. velj 36,4 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
17. velj 36,4 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
18. velj 36,3 °C 8 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
19. velj 36,4 °C 4 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
20. velj 37,8 °C 5 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
21. velj 37,3 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
22. velj 38,0 °C 4 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
23. velj 37,2 °C 7 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
24. velj 37,5 °C 5 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
25. velj 37,3 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
26. velj poslije 34,4 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
27. velj poslije 34,2 °C 36 % 30 km/h 2,1 mm Visoka 22

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. pro 2025.
Poslije · 4. ožu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

19. veljače 2026. je zrak uz požar dosegnuo 168 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 104: 6,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5168 µg/m³
Dana iznad smjernice52 dana
PM10287 µg/m³
Optička debljina0,97
5. sij16. sij27. sij7. velj18. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2.687Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Gvineja

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Albadariah?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. siječnja 2026. do 25. veljače 2026. (50 dana). Perimetar ga datira od 7. siječnja 2026. do 23. veljače 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 69.596 hektara (696,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 6 općina: Albadariah (32.838 ha, 46 %); Manfran (20.909 ha, 24 %); Sangardo (13.103 ha, 11 %); Tokounou (4.241 ha, 3,8 %); Douako (856 ha, 0,3 %); Gbangbadou (694 ha, 2,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,0 °C, najniža vlaga od 4 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 58, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Gvineja (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 72.176 → 69.596 ha.
  2. Posljednji dan s vatrom: 23. veljače 2026. → 25. veljače 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 13 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. siječnja 2026. do 23. veljače 2026.. 2.687 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.