Preskoči na sadržaj
worldfires
GN · Gvineja · –

Požar Douako, 20. siječnja 2026. Douako, Albadariah, Sangardo

Ugašen · zadnja detekcija 8. velj 2026. 13:33 UTC

Požar je počeo 20. siječnja 2026. na području Douako, Gvineja, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.727 hektara, raspoređen na 3 općine.

30. u državi Gvineja u 2026., od 269.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
5.727ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
20. sij 2026. – 8. velj 2026.
Pogođene općine
3
potprefektura
Počeo
20. sij
2026
Toplinska žarišta
114
u jednom žarištu: 44 MW
Opasnost na početku
29
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
47MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 20. sij8. velj
8. velj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

20. sij 2026. · 11 MW · 2 21. sij 2026. · 72 MW · 11 22. sij 2026. · 10 MW · 2 24. sij 2026. · 7 MW · 5 25. sij 2026. · 1 MW · 1 26. sij 2026. · 312 MW · 20 27. sij 2026. · 108 MW · 30 28. sij 2026. · 47 MW · 9 29. sij 2026. · 4 MW · 5 30. sij 2026. · 64 MW · 11 31. sij 2026. · 37 MW · 7 1. velj 2026. · 17 MW · 2 3. velj 2026. · 24 MW · 1 6. velj 2026. · 7 MW · 2 7. velj 2026. · 19 MW · 2 8. velj 2026. · 8 MW · 4
20. sij 26. sij 29. sij 3. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
37km/h · najjači udar
10%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.710 ha 2016., 2.501 ha 2017., 3.619 ha 2018., 1.138 ha 2019., 2.740 ha 2020., 2.991 ha 2021., 3.200 ha 2022., 219 ha 2023., 3.029 ha 2024., 599 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.740 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8,9 % površine koju ima Zagreb (57 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Douako ovdje je počeo
    5.216 ha stigao 20. sij
    1,8 %
  2. 513 ha stigao 26. sij
    0,7 %
  3. 32 ha stigao 31. sij
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,5 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 1,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
20. sij 32,2 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. sij 32,6 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 33
22. sij 31,9 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 33
23. sij 32,9 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
24. sij 33,6 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. sij 32,6 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. sij 33,5 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
27. sij 34,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
28. sij 34,3 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. sij 34,6 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
30. sij 35,3 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. sij 35,4 °C 19 % 21 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
1. velj 34,5 °C 26 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
2. velj 35,9 °C 22 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
3. velj 33,4 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 36
4. velj 31,1 °C 41 % 19 km/h 0,1 mm Visoka 28
5. velj 34,7 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. velj 35,5 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. velj 36,4 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
8. velj 36,1 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. velj poslije 35,8 °C 9 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
10. velj poslije 36,4 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
11. velj poslije 36,4 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
12. velj poslije 37,1 °C 12 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
13. velj poslije 37,1 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
14. velj poslije 35,5 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
15. velj poslije 36,7 °C 16 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. velj poslije 36,1 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
17. velj poslije 36,2 °C 9 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
18. velj poslije 35,9 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 50

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 13. sij 2026.
Poslije · 15. velj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

28. siječnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 133 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 91: 6,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5133 µg/m³
Dana iznad smjernice15 dana
PM10200 µg/m³
Optička debljina1,04
22. sij25. sij28. sij31. sij3. velj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 114Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Gvineja

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Douako?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 20. siječnja 2026. do 8. veljače 2026. (20 dana). Perimetar ga datira od 24. siječnja 2026. do 2. veljače 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.727 hektara (57,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Douako (5.216 ha, 1,8 %); Albadariah (513 ha, 0,7 %); Sangardo (32 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,4 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Gvineja (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 2. veljače 2026. → 8. veljače 2026..
  2. Datum početka: 24. siječnja 2026. → 20. siječnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 24. siječnja 2026. do 2. veljače 2026.. 114 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.