Yanan alan
yalnızca uyduEFFIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- EFFIS (Copernicus)
- Tarih
- çevre sınırı 12 Nisan 2022 tarihinde güncellendi
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 22 Mart 2022 tarihinde Vadu Crișului, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 1 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 106 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Bihor bölgesinin 19. en büyüğü (sayfası olan 21 yangın arasında). 2022 yılında Romanya sıralamasında 174., 186 yangın arasında.
Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 4,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.
EFFIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
22 Mar 2022 – 22 Mar 2022: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 5 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
22 Mart 2022 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 1.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 3.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
22 Mart 2022 günü en yüksek 15,5 °C ve en düşük nem %27; 22 Mart 2022 günü 31 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-22 | 1 | 5 | 15,5 | -1,2 | 27 | 12,9 | 31 | 0 | 4,6 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 17,1 | 0,7 | 17 | 11 | 25,6 | 0 | 6,6 | bajo | 0 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 16,2 | -0,6 | 25 | 12,5 | 28,1 | 0 | 9 | bajo | 0 |
| 2022-03-25 | 0 | 0 | 12,6 | -1,3 | 35 | 18,5 | 42,1 | 0 | 9 | bajo | 0 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 14,8 | -2,1 | 33 | 14,4 | 32 | 0 | 6,5 | bajo | 0 |
| 2022-03-27 | 0 | 0 | 11,2 | 1,8 | 22 | 14,3 | 35,3 | 0 | 9,7 | bajo | 0 |
| 2022-03-28 | 0 | 0 | 15,4 | -2,3 | 23 | 10,6 | 27 | 0 | 9 | bajo | 0 |
| 2022-03-29 | 0 | 0 | 17,8 | 2,4 | 30 | 18,7 | 43,9 | 0 | 14,6 | moderado | 0 |
| 2022-03-30 | 0 | 0 | 14,1 | 7,1 | 40 | 22,5 | 56,5 | 0 | 15,6 | moderado | 0 |
| 2022-03-31 | 0 | 0 | 12,7 | 8,9 | 50 | 15 | 37,4 | 7,8 | 1 | muy_bajo | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
22 Mar 2022 · 5 MW · 1
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 31 Mar tarihinde 7,8 mm.
Sınırın %15’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2021 yılında 16 ha.
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 Mar | 15,5 °C | 27 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok düşük 5 |
| 23 Mar sonra | 17,1 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Düşük 7 |
| 24 Mar sonra | 16,2 °C | 25 % | 28 km/h | 0,0 mm | Düşük 9 |
| 25 Mar sonra | 12,6 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Düşük 9 |
| 26 Mar sonra | 14,8 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Düşük 6 |
| 27 Mar sonra | 11,2 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Düşük 10 |
| 28 Mar sonra | 15,4 °C | 23 % | 27 km/h | 0,0 mm | Düşük 9 |
| 29 Mar sonra | 17,8 °C | 30 % | 44 km/h | 0,0 mm | Orta 15 |
| 30 Mar sonra | 14,1 °C | 40 % | 56 km/h | 0,0 mm | Orta 16 |
| 31 Mar sonra | 12,7 °C | 50 % | 37 km/h | 7,8 mm | Çok düşük 1 |
4,6 FWI ve %27 en düşük nemle başladı; öncesinde: 3 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 22.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 29 Mar tarihinde 1,7 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 14 Nis tarihinde 13,0 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 14 Nis tarihinde 2,6 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 11 Kas tarihinde 3,2 mm.
İkizlerine benzer bir alan yaktı (106 ha, medyan 158 ha) ve 1 gün sürdü (medyan: 3 gün).
22 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,1 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
22 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 31 Mar tarihinde 7,8 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 22 ikizden 18, medyan 5,1 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
24 Mart 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 25 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar
Uydudan karşılaştırma
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.