İçeriğe atla
worldfires
RO · Romanya · –

Poieni yangını, Mart 2022 Poieni, Ciucea

Söndü · son tespit 28 Mar 2022 11:48 UTC

Yangın 27 Mart 2022 tarihinde Poieni, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 2 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 127 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Cluj bölgesinin 11. en büyüğü (sayfası olan 15 yangın arasında). 2022 yılında Romanya sıralamasında 137., 186 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 5,2 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
127ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
2gün
27 Mar 2022 – 28 Mar 2022
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
27 Mar
2022
Sıcak noktalar
5
tek bir noktada: 5 MW
Başlangıçta tehlike
7
Düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
17MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 27 Mar28 Mar

Gün gün nasıl gelişti

28 Mar 2022 · 17 MW · 5

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

15°en yüksek
36km/h · en şiddetli rüzgâr
22%en düşük nem

Başladığında 10 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 31 Mar tarihinde 5,1 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Her ilçeye ne oldu

  1. Poieni burada başladı
    127 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    0,7 %
  2. Ciucea 1.293 nüfus · merkeze 6,0 km
    0 ha
    0,0 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Tarım alanları72 %
  • Geniş yapraklı orman28 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
27 Mar 9,9 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Düşük 7
28 Mar 14,7 °C 23 % 21 km/h 0,0 mm Düşük 6
29 Mar sonra 17,2 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Düşük 8
30 Mar sonra 13,5 °C 37 % 49 km/h 0,0 mm Düşük 9
31 Mar sonra 11,7 °C 58 % 33 km/h 5,1 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

6,7 FWI ve %22 en düşük nemle başladı; öncesinde: 10 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 35.

Başlangıçta FWI 6,7
En düşük nem 22 %
Yağmursuz gün 10
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Săpânța yangını, Nisan 2020
1.342 ha 4 gün FWI 8,0 En düşük nem 22 % 121 km uzakta, 2020

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 14 Nis tarihinde 10,6 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
213 ha
medyan alan
3 %
1.000 ha’ı geçenler
8,9 mm
bitişteki yağmur (medyan; 35 ikizden 34 tanesinde)

İkizlerinin altında kaldı: 127 ha, medyan 213 ha. 2 gün sürdü (medyan: 2 gün).

35 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 8,9 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

5,1 mmilk yağmur
31 Marbitişten 3 gün sonra
36km/h · en sert esinti

28 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 31 Mar tarihinde 5,1 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 35 ikizden 34, medyan 8,9 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 20 Mar 2022
Sonra · 4 Nis 2022

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

30 Mart 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 23 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 18 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,2 katı.

PM2,5 zirvesi23 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün2 gün
PM1034 µg/m³
25 Mar27 Mar29 Mar31 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 5Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Romanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Poieni yangını ne kadar sürdü?
Copernicus 27 Mart 2022 ile 28 Mart 2022 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 2 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 127 hektar (1,3 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Poieni (127 ha, 0,7 %); Ciucea (0 ha, 0,0 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş, etkilediği yerler arasında merkezine en çok yaklaştığı Ciucea merkezine 6,0 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 14,7 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 36 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 7 oldu, sınıf: Düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Romanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 35. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 213 ha oldu; 3 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 35 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 8,9 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 5 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.