İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · →

Pinlaung yangını, 26 Mart 2026 Pinlaung, Tatkon, Yamethin

Söndü · son tespit 23 Nis 2026 19:33 UTC

Yangın 26 Mart 2026 tarihinde Pinlaung, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 29 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 14.553 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Shan bölgesinin 32. en büyüğü (sayfası olan 806 yangın arasında). 2026 yılında Myanmar sıralamasında 29., 480 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
14.553ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
29gün
26 Mar 2026 – 23 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
3
belediye
Başlangıç
26 Mar
2026
Sıcak noktalar
474
tek bir noktada: 179 MW
Başlangıçta tehlike
23
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
343MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 26 Mar23 Nis
23 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

26 Mar 2026 · 4 MW · 1 27 Mar 2026 · 143 MW · 9 28 Mar 2026 · 149 MW · 6 29 Mar 2026 · 5 MW · 2 30 Mar 2026 · 265 MW · 11 31 Mar 2026 · 43 MW · 7 1 Nis 2026 · 384 MW · 38 2 Nis 2026 · 698 MW · 42 3 Nis 2026 · 2.540 MW · 69 4 Nis 2026 · 201 MW · 10 5 Nis 2026 · 2.979 MW · 113 6 Nis 2026 · 1.422 MW · 48 7 Nis 2026 · 269 MW · 13 8 Nis 2026 · 26 MW · 3 9 Nis 2026 · 10 MW · 1 10 Nis 2026 · 53 MW · 5 11 Nis 2026 · 216 MW · 23 12 Nis 2026 · 250 MW · 19 13 Nis 2026 · 60 MW · 9 14 Nis 2026 · 47 MW · 13 15 Nis 2026 · 2 MW · 2 16 Nis 2026 · 13 MW · 2 17 Nis 2026 · 31 MW · 2 18 Nis 2026 · 7 MW · 3 19 Nis 2026 · 24 MW · 2 20 Nis 2026 · 10 MW · 2 21 Nis 2026 · 14 MW · 3 22 Nis 2026 · 31 MW · 4 23 Nis 2026 · 57 MW · 12
26 Mar 31 Mar 5 Nis 10 Nis 15 Nis 20 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
50km/h · en şiddetli rüzgâr
35%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 24 Nis tarihinde 2,8 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %78’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 4.925 ha, 2017 yılında 1.070 ha, 2018 yılında 4.059 ha, 2019 yılında 3.053 ha, 2020 yılında 3.440 ha, 2021 yılında 2.295 ha, 2022 yılında 3.626 ha, 2023 yılında 3.601 ha, 2024 yılında 1.056 ha, 2025 yılında 3.171 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 11.288 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 146 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,4 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Pinlaung burada başladı
    10.769 ha 27 Mar tarihinde ulaştı
    3,2 %
  2. 3.255 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    1,7 %
  3. 600 ha 31 Mar tarihinde ulaştı
    0,3 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan2,5 ha
Sakinler≈ 500

Sınırın içinde yaklaşık 2,5 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 500 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
26 Mar 35,5 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 23
27 Mar 35,3 °C 39 % 39 km/h 0,1 mm Yüksek 25
28 Mar 35,7 °C 36 % 50 km/h 0,0 mm Yüksek 27
29 Mar 35,3 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 26
30 Mar 35,5 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 26
31 Mar 36,4 °C 39 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 26
1 Nis 36,0 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 27
2 Nis 36,8 °C 38 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 27
3 Nis 37,3 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 27
4 Nis 36,6 °C 41 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 28
5 Nis 36,4 °C 47 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 26
6 Nis 35,7 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 26
7 Nis 34,1 °C 46 % 43 km/h 0,1 mm Yüksek 27
8 Nis 35,0 °C 45 % 42 km/h 0,2 mm Yüksek 27
9 Nis 34,3 °C 43 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 27
10 Nis 33,1 °C 49 % 39 km/h 0,3 mm Yüksek 25
11 Nis 33,7 °C 44 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 25
12 Nis 35,6 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 27
13 Nis 36,4 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 28
14 Nis 36,4 °C 43 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 28
15 Nis 37,1 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 30
16 Nis 35,0 °C 43 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 27
17 Nis 37,8 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 28
18 Nis 36,3 °C 47 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 28
19 Nis 36,9 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Yüksek 30
20 Nis 36,3 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 29
21 Nis 37,8 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 30
22 Nis 37,2 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 29
23 Nis 37,6 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 31
24 Nis sonra 38,2 °C 48 % 30 km/h 2,8 mm Orta 11

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 19 Mar 2026
Sonra · 30 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

3 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 107 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 71 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,8 katı.

PM2,5 zirvesi107 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün24 gün
PM10118 µg/m³
Optik derinlik1,13
272829303112345678910111213141516171819
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 474Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Pinlaung yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 26 Mart 2026 ile 23 Nisan 2026 arasında yandı (29 gün). Yanan alan sınırı ise 29 Mart 2026 – 16 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 14.553 hektardır (145,5 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Pinlaung (10.769 ha, 3,2 %); Tatkon (3.255 ha, 1,7 %); Yamethin (600 ha, 0,3 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,8 °C’ye ulaştı, nem %35’e düştü ve rüzgâr 50 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 31 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 16 Nisan 2026 → 23 Nisan 2026.
  2. Başlangıç tarihi: 29 Mart 2026 → 26 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 29 Mart 2026–16 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 474 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.