İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · –

Pinlaung yangını, 16 Mart 2026 Pinlaung, Kalaw, Yamethin

Söndü · son tespit 14 Nis 2026 06:32 UTC

Yangın 16 Mart 2026 tarihinde Pinlaung, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 29 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 10.516 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2026 yılında Myanmar sıralamasında 44., 480 yangın arasında.

Katman değişikliğinden (Ekim 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
10.516ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
29gün
16 Mar 2026 – 13 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
3
belediye
Başlangıç
16 Mar
2026
Sıcak noktalar
276
tek bir noktada: 118 MW
Başlangıçta tehlike
19
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
163MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 16 Mar13 Nis
14 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

16 Mar 2026 · 9 MW · 3 17 Mar 2026 · 73 MW · 9 18 Mar 2026 · 49 MW · 7 21 Mar 2026 · 14 MW · 2 23 Mar 2026 · 13 MW · 3 24 Mar 2026 · 104 MW · 3 25 Mar 2026 · 34 MW · 7 26 Mar 2026 · 65 MW · 12 27 Mar 2026 · 995 MW · 26 28 Mar 2026 · 490 MW · 37 29 Mar 2026 · 314 MW · 22 30 Mar 2026 · 125 MW · 15 31 Mar 2026 · 173 MW · 13 1 Nis 2026 · 113 MW · 14 2 Nis 2026 · 274 MW · 27 3 Nis 2026 · 66 MW · 8 4 Nis 2026 · 126 MW · 3 5 Nis 2026 · 472 MW · 27 6 Nis 2026 · 40 MW · 5 7 Nis 2026 · 424 MW · 17 9 Nis 2026 · 15 MW · 1 11 Nis 2026 · 24 MW · 5 12 Nis 2026 · 13 MW · 2 13 Nis 2026 · 38 MW · 7 14 Nis 2026 · 3 MW · 1
16 Mar 27 Mar 3 Nis 9 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

32°en yüksek
52km/h · en şiddetli rüzgâr
34%en düşük nem

Başladığında 4 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %53’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.768 ha, 2017 yılında 952 ha, 2018 yılında 2.835 ha, 2019 yılında 1.730 ha, 2020 yılında 2.276 ha, 2022 yılında 1.119 ha, 2023 yılında 3.204 ha, 2024 yılında 2.252 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 5.579 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 105 km²; bu, neredeyse Paris yüzölçümü kadar (105 km²).

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Pinlaung burada başladı
    10.084 ha 16 Mar tarihinde ulaştı
    3,0 %
  2. 576 ha 16 Mar tarihinde ulaştı
    0,4 %
  3. 12 ha 2 Nis tarihinde ulaştı
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,20 ha
Sakinler≈ 100

Sınırın içinde yaklaşık 0,20 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 100 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
16 Mar 27,0 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Orta 19
17 Mar 26,8 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Orta 20
18 Mar 29,2 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 22
19 Mar 29,1 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 22
20 Mar 28,1 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 22
21 Mar 28,6 °C 45 % 42 km/h 3,5 mm Düşük 5
22 Mar 26,0 °C 50 % 44 km/h 6,2 mm Çok düşük 3
23 Mar 26,8 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Düşük 9
24 Mar 28,1 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Orta 15
25 Mar 29,5 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Orta 17
26 Mar 29,7 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Orta 18
27 Mar 29,7 °C 39 % 40 km/h 0,1 mm Orta 20
28 Mar 30,1 °C 37 % 52 km/h 0,1 mm Yüksek 22
29 Mar 29,5 °C 36 % 44 km/h 0,2 mm Orta 21
30 Mar 29,6 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Orta 21
31 Mar 30,6 °C 40 % 40 km/h 0,2 mm Orta 21
1 Nis 30,2 °C 41 % 42 km/h 0,1 mm Yüksek 22
2 Nis 30,8 °C 38 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 23
3 Nis 31,5 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 22
4 Nis 30,8 °C 43 % 38 km/h 0,1 mm Yüksek 23
5 Nis 30,7 °C 48 % 38 km/h 0,0 mm Orta 21
6 Nis 30,1 °C 47 % 35 km/h 0,1 mm Orta 21
7 Nis 28,4 °C 47 % 44 km/h 2,5 mm Düşük 8
8 Nis 29,4 °C 46 % 43 km/h 0,1 mm Orta 15
9 Nis 28,6 °C 44 % 42 km/h 0,0 mm Orta 18
10 Nis 27,5 °C 50 % 42 km/h 0,7 mm Orta 15
11 Nis 27,9 °C 43 % 40 km/h 0,0 mm Orta 18
12 Nis 29,8 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Orta 21
13 Nis 30,4 °C 38 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 22
14 Nis sonra 30,8 °C 44 % 36 km/h 0,1 mm Yüksek 22
15 Nis sonra 31,4 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 24
16 Nis sonra 29,4 °C 44 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 22
17 Nis sonra 32,0 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 22
18 Nis sonra 30,4 °C 49 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 23
19 Nis sonra 31,1 °C 41 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 25
20 Nis sonra 30,8 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 24
21 Nis sonra 32,0 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 25
22 Nis sonra 31,5 °C 44 % 37 km/h 0,1 mm Yüksek 24
23 Nis sonra 31,9 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 26

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 9 Mar 2026
Sonra · 20 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

5 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 100 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 72 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,8 katı.

PM2,5 zirvesi100 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün21 gün
PM10118 µg/m³
Optik derinlik1,15
19 Mar24 Mar29 Mar3 Nis8 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 276Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Pinlaung yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 16 Mart 2026 ile 13 Nisan 2026 arasında yandı (29 gün). Yanan alan sınırı ise 21 Mart 2026 – 7 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 10.516 hektardır (105,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Pinlaung (10.084 ha, 3,0 %); Kalaw (576 ha, 0,4 %); Yamethin (12 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 31,5 °C’ye ulaştı, nem %34’e düştü ve rüzgâr 52 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 23 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 7 Nisan 2026 → 13 Nisan 2026.
  2. Başlangıç tarihi: 21 Mart 2026 → 16 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 3 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 21 Mart 2026–7 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 276 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.