İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · Shan

Pinlaung yangınları

Pinlaung, Myanmar: 2016 yılından beri GWIS’in kaydettiği 43 büyük yangın; sınırları içinde 93.829 hektar yandı, alanının %28’i. Bugün yangın tehlikesi: çok düşük (FWI 0).

Yalnızca 2.000 ha ve üzeri yangınların kaydı vardır: daha küçükler bu sayfadaki listelere ve toplamlara girmez.

Yangın tehlikesi, bugün ve önümüzdeki günler

Open-Meteo tahminiyle hesaplanan FWI
  1. Pzt 2 Çok düşük 24° · 61 % · 20 km/h
  2. Sal 3 Çok düşük 24° · 67 % · 20 km/h
  3. Çar 4 Çok düşük 24° · 68 % · 21 km/h
  4. Per 5 Çok düşük 24° · 69 % · 21 km/h
  5. Cum 6 Çok düşük 23° · 71 % · 19 km/h
  6. Cmt 7 Çok düşük 22° · 77 % · 23 km/h
  7. Paz 8 Çok düşük 22° · 80 % · 30 km/h
  8. Pzt 9 Çok düşük 22° · 67 % · 44 km/h
  9. Sal 10 Çok düşük 19° · 85 % · 34 km/h

Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI indeksi; WorldFires tarafından hava tahmini ve yakıt durumu için iki aylık geçmiş havayla hesaplanır. İlçe başına bir tahmindir, resmi uyarı değildir: uyarıları her ülkenin acil durum servisi yayımlar.

İlçe ve yangınları

2016’dan beri

93.829
yanan hektar
28 %
ilçenin
43
yangın
3.411
km²

Pinlaung kaç kez yandı?

Pinlaung, 2016 yılından bu yana 43 kez yandı; 11 yıl içinde: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 ve 2026. Son kez: Pinlaung yangını, 17 Nisan 2026, ilçe sınırları içinde 3.396 hektar. Toplamda ilçe içinde 93.829 hektar yandı, ancak yanan farklı alan 62.919 hektar, yani ilçenin % 18 kadarı: bir kısmı birden fazla kez yandı.

  1. 3× 16
  2. 2× 17
  3. 2× 18
  4. 7× 19
  5. 5× 20
  6. 2× 21
  7. 1× 22
  8. 3× 23
  9. 3× 24
  10. 4× 25
  11. 11× 26
43
yangın
11
yangınlı yıl
93.829
toplam ha
62.919
farklı ha

2016’dan bu yana çevre sınırı bulunan ve ilçeye kısmen de olsa ulaşan 2.000 hektardan büyük yangınlar. Toplam hektar her yangını ayrı sayar; farklı alan birkaç kez yanan yeri bir kez sayar. Sınırlar ve yangın alanları WorldFires tarafından çakıştırıldı.

Myanmar ülkesinde en sık nerede yandı →

Pinlaung sınırlarına giren yangınlar

  1. 3.396 ha Pinlaung yangını, 17 Nisan 2026 burada başladı ilçenin %1,0’i · toplam 3.539 ha · 7 gün
  2. 2.119 ha Pinlaung yangını, 2 Nisan 2026 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.111 ha · 6 gün
  3. 10.769 ha Pinlaung yangını, 26 Mart 2026 burada başladı ilçenin %3,2’i · toplam 14.553 ha · 29 gün
  4. 2.145 ha Pinlaung yangını, 25 Mart 2026 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.135 ha · 20 gün
  5. 663 ha Kalaw yangını, Mart 2026 ilçenin %0,2’i · toplam 9.854 ha · 16 gün
  6. 228 ha Pekon yangını, Mart 2026 ilçenin %0,1’i · toplam 2.881 ha · 1 gün
  7. 10.084 ha Pinlaung yangını, 16 Mart 2026 burada başladı ilçenin %3,0’i · toplam 10.605 ha · 29 gün
  8. 1.320 ha Nyaungshwe yangını, 2 Şubat 2026 ilçenin %0,4’i · toplam 2.593 ha · 17 gün
  9. 2.049 ha Pinlaung yangını, Şubat 2026 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.379 ha · 23 gün
  10. 4.723 ha Nyaungshwe yangını, 18 Ocak 2026 ilçenin %1,4’i · toplam 4.824 ha · 12 gün
  11. 2.360 ha Pinlaung yangını, Ocak 2026 burada başladı ilçenin %0,7’i · toplam 2.470 ha · 20 gün
  12. 202 ha Kalaw yangını, Nisan 2025 ilçenin %0,1’i · toplam 2.269 ha · 5 gün
  13. 3.437 ha Pinlaung yangını, 28 Mart 2025 burada başladı ilçenin %1,0’i · toplam 3.421 ha · 12 gün
  14. 2.680 ha Pinlaung yangını, 28 Mart 2025 burada başladı ilçenin %0,8’i · toplam 2.668 ha · 9 gün
  15. 2.812 ha Pinlaung yangını, Şubat 2025 burada başladı ilçenin %0,8’i · toplam 2.800 ha · 8 gün
  16. 2.467 ha Pinlaung yangını, 30 Mart 2024 burada başladı ilçenin %0,7’i · toplam 2.456 ha · 8 gün
  17. 2.789 ha Pinlaung yangını, 27 Mart 2024 burada başladı ilçenin %0,8’i · toplam 2.770 ha · 18 gün
  18. 947 ha Nyaungshwe yangını, Ocak 2024 ilçenin %0,3’i · toplam 5.000 ha · 21 gün
  19. 2.070 ha Tatkon yangını, Mart 2023 ilçenin %0,6’i · toplam 4.791 ha · 12 gün
  20. 2.179 ha Pinlaung yangını, Mart 2023 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.169 ha · 2 gün
  21. 716 ha Nyaungshwe yangını, 16 Ocak 2023 ilçenin %0,2’i · toplam 7.232 ha · 14 gün
  22. 1.175 ha Pinlaung yangını, Ocak 2022 burada başladı ilçenin %0,3’i · toplam 7.858 ha · 17 gün
  23. 708 ha Pekon yangını, Mart 2021 ilçenin %0,2’i · toplam 3.153 ha · 10 gün
  24. 422 ha Pinlaung yangını, Ocak 2021 burada başladı ilçenin %0,1’i · toplam 5.187 ha · 17 gün
  25. 2.044 ha Pinlaung yangını, Nisan 2020 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.037 ha · 6 gün
  26. 1.089 ha Pinlaung yangını, 25 Mart 2020 burada başladı ilçenin %0,3’i · toplam 4.624 ha · 20 gün
  27. 2.377 ha Pinlaung yangını, 21 Mart 2020 burada başladı ilçenin %0,7’i · toplam 2.369 ha · 16 gün
  28. 3.149 ha Pinlaung yangını, 21 Mart 2020 burada başladı ilçenin %0,9’i · toplam 3.136 ha · 17 gün
  29. 180 ha Nyaungshwe yangını, 1 Şubat 2020 ilçenin %0,0’i · toplam 7.895 ha · 9 gün
  30. 1.490 ha Pinlaung yangını, 24 Nisan 2019 burada başladı ilçenin %0,4’i · toplam 2.255 ha · 9 gün
  31. 245 ha Yamethin yangını, 17 Nisan 2019 ilçenin %0,1’i · toplam 5.137 ha · 15 gün
  32. 2.433 ha Pinlaung yangını, 5 Nisan 2019 burada başladı ilçenin %0,7’i · toplam 2.423 ha · 12 gün
  33. 2.032 ha Pinlaung yangını, 5 Nisan 2019 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.019 ha · 6 gün
  34. 2.099 ha Pinlaung yangını, 3 Nisan 2019 burada başladı ilçenin %0,6’i · toplam 2.173 ha · 8 gün
  35. 219 ha Kalaw yangını, Mart 2019 ilçenin %0,1’i · toplam 5.974 ha · 22 gün
  36. 516 ha Nyaungshwe yangını, 2 Şubat 2019 ilçenin %0,2’i · toplam 5.772 ha · 19 gün
  37. 3.648 ha Pinlaung yangını, Nisan 2018 burada başladı ilçenin %1,1’i · toplam 3.655 ha · 3 gün
  38. 1.046 ha Tatkon yangını, Mart 2018 ilçenin %0,3’i · toplam 3.495 ha · 8 gün
  39. 2.340 ha Pinlaung yangını, Şubat 2017 burada başladı ilçenin %0,7’i · toplam 2.434 ha · 12 gün
  40. 369 ha Nyaungshwe yangını, Şubat 2017 ilçenin %0,1’i · toplam 3.637 ha · 15 gün
  41. 1.932 ha Tatkon yangını, Nisan 2016 ilçenin %0,6’i · toplam 3.800 ha · 11 gün
  42. 3.294 ha Pinlaung yangını, 27 Mart 2016 burada başladı ilçenin %1,0’i · toplam 3.282 ha · 21 gün
  43. 865 ha Pinlaung yangını, 21 Mart 2016 burada başladı ilçenin %0,2’i · toplam 2.163 ha · 14 gün

Bu veriler nereden geliyor

Çevreler ısı noktalarından oluşturulan GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) verisidir, belediye sınırları ise geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires ikisini kesiştirerek hesaplar. Tahmin Open-Meteo’dan (CC BY 4.0).

Burada yananları bana bildir

Bu bölgedeki yeni yangınlar RSS ile: bağlantıyı okuyucunuza yapıştırın, e-posta gerekmez.