İçeriğe atla
worldfires
LA · Laos · –

Ta Oi yangını, 7 Mart 2023 Ta Oi

Söndü · son tespit 26 Mar 2023 06:31 UTC

Yangın 7 Mart 2023 tarihinde Ta Oi, Laos bölgesinde başladı ve uydular onu 19 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.157 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Salavan bölgesinin 25. en büyüğü (sayfası olan 33 yangın arasında). 2023 yılında Laos sıralamasında 213., 239 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
2.157ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
19gün
7 Mar 2023 – 25 Mar 2023
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
7 Mar
2023
Sıcak noktalar
73
tek bir noktada: 141 MW
Başlangıçta tehlike
26
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
176MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 7 Mar25 Mar
26 Mar 2023

Gün gün nasıl gelişti

9 Mar 2023 · 6 MW · 1 11 Mar 2023 · 13 MW · 3 14 Mar 2023 · 100 MW · 8 15 Mar 2023 · 474 MW · 20 16 Mar 2023 · 171 MW · 6 17 Mar 2023 · 38 MW · 3 18 Mar 2023 · 331 MW · 8 20 Mar 2023 · 73 MW · 2 21 Mar 2023 · 863 MW · 10 22 Mar 2023 · 66 MW · 3 23 Mar 2023 · 9 MW · 1 25 Mar 2023 · 127 MW · 6 26 Mar 2023 · 12 MW · 2
9 Mar 15 Mar 21 Mar 26 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

36°en yüksek
52km/h · en şiddetli rüzgâr
28%en düşük nem

Başladığında 30 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 26 Mar tarihinde 1,7 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %59’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 869 ha, 2017 yılında 98 ha, 2020 yılında 421 ha, 2021 yılında 699 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.264 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 22 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 20 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Ta Oi burada başladı
    2.170 ha 9 Mar tarihinde ulaştı
    0,9 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan1,9 ha
Sakinler≈ 850

Sınırın içinde yaklaşık 1,9 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 850 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
7 Mar 31,5 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 26
8 Mar 32,0 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 27
9 Mar 29,3 °C 42 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 26
10 Mar 32,5 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 26
11 Mar 33,1 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 27
12 Mar 30,6 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 31
13 Mar 28,3 °C 44 % 52 km/h 0,0 mm Yüksek 30
14 Mar 29,9 °C 39 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 24
15 Mar 32,9 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 25
16 Mar 32,9 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 26
17 Mar 33,6 °C 35 % 31 km/h 0,4 mm Yüksek 26
18 Mar 34,6 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 27
19 Mar 34,6 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 26
20 Mar 34,6 °C 37 % 31 km/h 0,3 mm Yüksek 28
21 Mar 35,1 °C 34 % 38 km/h 0,5 mm Yüksek 31
22 Mar 36,2 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 32
23 Mar 35,5 °C 38 % 39 km/h 0,4 mm Yüksek 33
24 Mar 35,6 °C 36 % 34 km/h 0,6 mm Yüksek 28
25 Mar 36,3 °C 33 % 32 km/h 0,5 mm Yüksek 30
26 Mar sonra 34,4 °C 41 % 32 km/h 1,7 mm Orta 16

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

26,3 FWI ve %28 en düşük nemle başladı; öncesinde: 30 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 19.

Başlangıçta FWI 26,3
En düşük nem 28 %
Yağmursuz gün 30
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Nong yangını, Şubat 2019
8.879 ha 25 gün FWI 26,0 En düşük nem 29 % 49 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 24 Mar tarihinde 1,0 mm.

Akıbetleri

14 gün
medyan süre
2.369 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
3,2 mm
bitişteki yağmur (medyan; 19 ikizden 15 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.157 ha, medyan 2.369 ha) ve 19 gün sürdü (medyan: 14 gün).

19 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,2 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,7 mmilk yağmur
26 Marbitişin ertesi günü
52km/h · en sert esinti

25 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 26 Mar tarihinde 1,7 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 19 ikizden 15, medyan 3,2 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 28 Şub 2023
Sonra · 1 Nis 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

26 Mart 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 210 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 144 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 9,6 katı.

PM2,5 zirvesi210 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün19 gün
PM10302 µg/m³
Optik derinlik3,24
9 Mar13 Mar17 Mar21 Mar25 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 73Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Laos tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Ta Oi yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 7 Mart 2023 ile 25 Mart 2023 arasında yandı (19 gün). Yanan alan sınırı ise 14 Mart 2023 – 18 Mart 2023 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.157 hektardır (21,6 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Ta Oi (2.170 ha, 0,9 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 36,3 °C’ye ulaştı, nem %28’e düştü ve rüzgâr 52 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 33 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Laos idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 19. Medyan süreleri 14 gün, medyan alanları 2.369 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 19 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,2 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Başlangıç tarihi: 11 Mart 2023 → 7 Mart 2023.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 14 Mart 2023–18 Mart 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 73 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.