İçeriğe atla
worldfires
LA · Laos · →

Ta Oi yangını, 23 Mart 2026 Ta Oi, Nong

Söndü · son tespit 9 Nis 2026 06:24 UTC

Yangın 23 Mart 2026 tarihinde Ta Oi, Laos bölgesinde başladı ve uydular onu 18 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 5.641 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Salavan bölgesinin 5. en büyüğü (sayfası olan 38 yangın arasında). 2026 yılında Laos sıralamasında 82., 308 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
5.641ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
18gün
23 Mar 2026 – 9 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
23 Mar
2026
Sıcak noktalar
138
tek bir noktada: 139 MW
Başlangıçta tehlike
6
Düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
266MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 23 Mar9 Nis
9 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

23 Mar 2026 · 58 MW · 2 24 Mar 2026 · 26 MW · 1 25 Mar 2026 · 150 MW · 7 26 Mar 2026 · 1.508 MW · 31 27 Mar 2026 · 1.380 MW · 43 28 Mar 2026 · 3 MW · 1 30 Mar 2026 · 10 MW · 1 31 Mar 2026 · 196 MW · 11 1 Nis 2026 · 355 MW · 13 2 Nis 2026 · 37 MW · 6 3 Nis 2026 · 95 MW · 11 4 Nis 2026 · 44 MW · 2 6 Nis 2026 · 72 MW · 7 8 Nis 2026 · 40 MW · 1 9 Nis 2026 · 12 MW · 1
23 Mar 26 Mar 30 Mar 2 Nis 6 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

39°en yüksek
52km/h · en şiddetli rüzgâr
27%en düşük nem

Başladığında 2 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 16 Nis tarihinde 1,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %68’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 2.046 ha, 2018 yılında 434 ha, 2019 yılında 343 ha, 2020 yılında 2.155 ha, 2021 yılında 1.758 ha, 2022 yılında 313 ha, 2023 yılında 84 ha, 2024 yılında 1.419 ha, 2025 yılında 52 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 3.854 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 56 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 54 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Ta Oi burada başladı
    5.460 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    2,2 %
  2. 218 ha 27 Mar tarihinde ulaştı
    0,1 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan3,3 ha
Sakinler≈ 1.300

Sınırın içinde yaklaşık 3,3 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 1.300 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
23 Mar 31,9 °C 57 % 23 km/h 0,7 mm Düşük 6
24 Mar 32,0 °C 59 % 27 km/h 1,0 mm Çok düşük 5
25 Mar 33,9 °C 49 % 30 km/h 0,1 mm Düşük 9
26 Mar 34,2 °C 50 % 22 km/h 1,0 mm Düşük 7
27 Mar 35,8 °C 41 % 23 km/h 0,5 mm Orta 11
28 Mar 33,8 °C 52 % 25 km/h 3,9 mm Çok düşük 2
29 Mar 35,5 °C 37 % 28 km/h 0,7 mm Düşük 10
30 Mar 36,2 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Orta 15
31 Mar 36,5 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Orta 19
1 Nis 34,7 °C 40 % 31 km/h 0,2 mm Orta 18
2 Nis 35,6 °C 39 % 23 km/h 0,0 mm Orta 17
3 Nis 36,2 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 21
4 Nis 34,6 °C 43 % 48 km/h 0,0 mm Yüksek 23
5 Nis 35,6 °C 39 % 45 km/h 0,0 mm Yüksek 22
6 Nis 37,4 °C 34 % 50 km/h 0,0 mm Yüksek 25
7 Nis 37,0 °C 33 % 52 km/h 0,0 mm Yüksek 27
8 Nis 39,4 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 27
9 Nis 38,0 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 30
10 Nis sonra 37,4 °C 34 % 48 km/h 0,0 mm Yüksek 33
11 Nis sonra 37,4 °C 35 % 49 km/h 0,0 mm Yüksek 34
12 Nis sonra 38,1 °C 33 % 44 km/h 0,0 mm Yüksek 33
13 Nis sonra 38,0 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 33
14 Nis sonra 37,8 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 31
15 Nis sonra 36,6 °C 38 % 31 km/h 0,2 mm Yüksek 28
16 Nis sonra 35,4 °C 44 % 31 km/h 1,6 mm Orta 15

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 16 Mar 2026
Sonra · 16 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

11 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 72 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 51 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,4 katı.

PM2,5 zirvesi72 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün23 gün
PM1073 µg/m³
Optik derinlik1,02
2122232425262728293031123456789101112
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 138Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Laos tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Ta Oi yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 23 Mart 2026 ile 9 Nisan 2026 arasında yandı (18 gün). Yanan alan sınırı ise 25 Mart 2026 – 3 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 5.641 hektardır (56,4 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Ta Oi (5.460 ha, 2,2 %); Nong (218 ha, 0,1 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 39,4 °C’ye ulaştı, nem %27’e düştü ve rüzgâr 52 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 30 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Laos idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 25 Mart 2026–3 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 138 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.