İçeriğe atla
worldfires
NP · Nepal · –

Sitganga yangını, 5 Nisan 2016 Banglachuli, Sarumarani, Ghorahi

Söndü · son tespit 27 Nis 2016 21:05 UTC

Yangın 5 Nisan 2016 tarihinde Sitganga, Nepal bölgesinde başladı ve uydular onu 22 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 12.717 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 6 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Lumbini bölgesinin 8. en büyüğü (sayfası olan 47 yangın arasında). 2016 yılında Nepal sıralamasında 4., 47 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
12.717ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
22gün
5 Nis 2016 – 26 Nis 2016
Etkilenen ilçeler
6
belediye
Başlangıç
5 Nis
2016
Sıcak noktalar
690
tek bir noktada: 0 MW
Başlangıçta tehlike
33
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
111MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 5 Nis26 Nis
27 Nis 2016

Gün gün nasıl gelişti

5 Nis 2016 · 68 MW · 31 6 Nis 2016 · 35 MW · 27 7 Nis 2016 · 58 MW · 29 8 Nis 2016 · 191 MW · 48 9 Nis 2016 · 719 MW · 148 10 Nis 2016 · 114 MW · 35 11 Nis 2016 · 78 MW · 34 12 Nis 2016 · 226 MW · 39 13 Nis 2016 · 87 MW · 36 14 Nis 2016 · 202 MW · 64 15 Nis 2016 · 27 MW · 15 16 Nis 2016 · 23 MW · 8 17 Nis 2016 · 4 MW · 4 18 Nis 2016 · 6 MW · 5 19 Nis 2016 · 23 MW · 12 20 Nis 2016 · 30 MW · 10 21 Nis 2016 · 79 MW · 17 22 Nis 2016 · 163 MW · 44 23 Nis 2016 · 67 MW · 23 24 Nis 2016 · 228 MW · 32 25 Nis 2016 · 57 MW · 16 26 Nis 2016 · 21 MW · 4 27 Nis 2016 · 39 MW · 9
5 Nis 9 Nis 15 Nis 20 Nis 25 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
66km/h · en şiddetli rüzgâr
12%en düşük nem

Başladığında 8 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 3 May tarihinde 5,7 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

10 km
Yanan alan 127 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,2 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. 5.145 ha
    21 %
  2. 3.752 ha
    24 %
  3. 1.926 ha
    3,7 %
  4. 1.037 ha
    3,2 %
  5. 923 ha
    5,7 %
  6. Sitganga burada başladı
    10 ha
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2015
Yapılaşmış alan15 ha
Sakinler≈ 4.700

Sınırın içinde yaklaşık 15 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 4.700 kişi yaşıyordu (GHSL 2015, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu Kuvvetli rüzgâr: Nepal alanının 19 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
5 Nis 36,1 °C 25 % 55 km/h 0,0 mm Yüksek 33
6 Nis 35,8 °C 19 % 66 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
7 Nis 34,3 °C 21 % 58 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
8 Nis 35,2 °C 18 % 53 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
9 Nis 36,1 °C 15 % 46 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
10 Nis 37,5 °C 14 % 56 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
11 Nis 37,2 °C 17 % 60 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
12 Nis 33,9 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
13 Nis 34,0 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
14 Nis 35,0 °C 20 % 45 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
15 Nis 36,3 °C 21 % 45 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
16 Nis 34,3 °C 30 % 49 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
17 Nis 32,7 °C 46 % 40 km/h 0,4 mm Yüksek 26
18 Nis 31,6 °C 43 % 41 km/h 2,4 mm Orta 12
19 Nis 35,6 °C 27 % 55 km/h 0,0 mm Yüksek 35
20 Nis 38,1 °C 19 % 62 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
21 Nis 36,3 °C 23 % 54 km/h 0,0 mm Çok yüksek 46
22 Nis 36,9 °C 19 % 56 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
23 Nis 36,6 °C 16 % 58 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
24 Nis 35,3 °C 12 % 62 km/h 0,0 mm Aşırı 54
25 Nis 36,0 °C 14 % 47 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
26 Nis 36,8 °C 14 % 45 km/h 0,0 mm Çok yüksek 50
27 Nis sonra 37,1 °C 16 % 52 km/h 0,0 mm Aşırı 51
28 Nis sonra 37,4 °C 15 % 50 km/h 0,0 mm Aşırı 51
29 Nis sonra 37,6 °C 14 % 50 km/h 0,0 mm Aşırı 51
30 Nis sonra 36,2 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Aşırı 50
1 May sonra 36,9 °C 18 % 43 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
2 May sonra 33,4 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 34
3 May sonra 33,3 °C 40 % 36 km/h 5,7 mm Düşük 6

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

33,0 FWI ve %25 en düşük nemle başladı; öncesinde: 8 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 35.

Başlangıçta FWI 33,0
En düşük nem 25 %
Yağmursuz gün 8
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Mandavi yangını, Nisan 2021
2.190 ha 12 gün FWI 30,1 En düşük nem 24 % 17 km uzakta, 2021

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 22 Nis tarihinde 2,3 mm.

Akıbetleri

12 gün
medyan süre
2.827 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,7 mm
bitişteki yağmur (medyan; 35 ikizden 27 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 4,5 kat büyüktü ve 22 gün sürdü (medyan: 12 gün).

35 ikizinden yalnızca 3 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 8 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,7 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

5,7 mmilk yağmur
3 Maybitişten 7 gün sonra
66km/h · en sert esinti

26 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 3 May tarihinde 5,7 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 35 ikizden 27, medyan 2,7 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 29 Mar 2016
Sonra · 3 May 2016

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Nepal tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Sitganga yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 5 Nisan 2016 ile 26 Nisan 2016 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 22 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 12.717 hektardır (127,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 6 ilçeye girdi: Banglachuli (5.145 ha, 21 %); Sarumarani (3.752 ha, 24 %); Ghorahi (1.926 ha, 3,7 %); Lamahi (1.037 ha, 3,2 %); Rapti (923 ha, 5,7 %); Sitganga (10 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,1 °C’ye ulaştı, nem %12’e düştü ve rüzgâr 66 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 54 oldu, sınıf: Aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Nepal idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 35. Medyan süreleri 12 gün, medyan alanları 2.827 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 35 ikizinden yalnızca 3 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 8 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,7 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 101 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 4 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 30 Nisan 2016 → 26 Nisan 2016.
  2. Başlangıç tarihi: 29 Mart 2016 → 5 Nisan 2016.
  3. Ateşin görüldüğü son gün: 26 Nisan 2016 → 30 Nisan 2016.
  4. Başlangıç tarihi: 5 Nisan 2016 → 29 Mart 2016.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 101 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2015, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.