İçeriğe atla
worldfires
ZW · Zimbabve · –

Shamva yangını, 26 Ekim 2026 Shamva, Mount Darwin

Yanıyor · son tespit 4 Kas 2026 23:18 UTC

Uydular ateşi ilk kez 26 Ekim 2026 tarihinde Shamva, Zimbabve sınırları içinde tespit etti. 10 gün boyunca aktif, 90 sıcak noktayla ve bunlardan türetilen yaklaşık 1.134 hektarlık ateşli alanla; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

Katman değişikliğinden (Ağustos 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

GWIS (Copernicus) bu yangının çevresini henüz yayımlamadı. Çevreyi ısı noktalarından oluşturur; bu birkaç gün sürebilir ve her zaman gelmez. Şimdilik alan, ısı noktalarının oluşturduğu alandır (piksel başına yaklaşık 14 hektar). Çevre gelirse bu sayfa onu kendiliğinden alır ve aynı adresi korur.

Hâlâ aktif mi?

Uydular 4 Kas 2026 23:18 UTC tarihinde ateş tespit etti. Her şey hâlâ yandığını gösteriyor. Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.

Önümüzdeki 72 saatin rüzgârı, nemi ve yağışı

Ateşli alan
≈ 1.134ha
sıcak noktalardan türetildi, resmi sınır henüz yok
Süre
10gün
26 Eki 2026 – 4 Kas 2026
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
26 Eki
2026
Sıcak noktalar
90
tek bir noktada: 83 MW
Başlangıçta tehlike
34
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
125MW
günde algılanan güç, ortalama

Önümüzdeki 72 saat

Rüzgâr şu an doğudan esiyor ve batıya itiyor; 8 Paz 07:00 saatine kadar ani bir yön değişikliği beklenmiyor.

Yangının merkezinde ECMWF IFS 0,25° · hesaplama: 5 Kas 2026 05:53 UTC

7 Cmt 20:00 – 8 Paz 07:00, yerel saat

Toparlanmayan gece: nem %44 değerini aşmıyor

Gece genellikle bitki örtüsünü nemlendirir ve ateş sakinleşir. Bu gece nem %55 değerine ulaşmıyor; bu yüzden yangın sabaha karşı etkin kalabilir.

Kontrol edildi, uyarı yok: 60° üzerinde rüzgâr dönüşü yok işe yarar yağmur beklenmiyor (72 saatte 0,0 mm)

Saat saat, yerel saatle

Her saati görmek için şeride dokunun

Ortalama rüzgâr Hamleler nereye esiyor Bağıl nem Gece (20.00–08.00) Yağış (mm) · olasılık %

Nereye esiyor? Önümüzdeki 48 saat

geoBoundaries/Mozambique INE (Instituto Nacional de Estatistica), OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Zimbabwe National Statistics Agency (ZIMSTAT www.zimstat.co.zw) Central Statistics Office, OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO))

Bu saatte

Yelpazenin değdiği yerler

    Bana doğru mu geliyor?

    Noktanızı her saatin yelpazesiyle karşılaştırıyoruz. Konumunuz cihazınızdan çıkmaz.

    ya da haritaya dokunun

    Bu resmî bir uyarı değildir. Yangının merkezi için yaklaşık 25 km’lik hücrelere sahip küresel bir modelin tahminidir: vadi rüzgârlarını ve ateşin kendi yarattığı rüzgârları göremez. Yelpaze rüzgârın nereye estiğini gösterir, yangının nereye ilerleyeceğini değil. Şüphe hâlinde yetkililerin söylediklerine uyun.

    Tahmin: ECMWF IFS 0,25° (Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi), kendi Open-Meteo kurulumumuzdan; yağış olasılığı ECMWF topluluk tahmininden. Değişkenler: 10 m’de rüzgâr ve hamleler, 850 hPa’da rüzgâr, 2 m’de bağıl nem ve sıcaklık, yağış. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).

    Yangın: VIIRS (NASA FIRMS); son 24 saatin odakları: NASA FIRMS VIIRS. Sınırlar: geoBoundaries/Mozambique INE (Instituto Nacional de Estatistica), OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Zimbabwe National Statistics Agency (ZIMSTAT www.zimstat.co.zw) Central Statistics Office, OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)).

    Nasıl hesaplanır: rüzgâr dönüşü = 6 saat veya daha kısa sürede 60° üzerinde değişim, öncesinde ve sonrasında en az 15 km/h; toparlanmayan gece = 20.00 ile 08.00 arasındaki en yüksek nem %55 değerine ulaşmaz; işe yarar yağmur = 6 saatte 2 mm veya daha fazla. Yelpaze 18° artı rüzgârın ±3 saatteki değişimi kadar açılır ve ateşin kenarından 25 km öteye uzanır: bu modelin bir hücresidir, yayılma hızı değil. Yöntem

    Nerede yandı

    GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 26 Eki4 Kas
    4 Kas 2026

    Gün gün nasıl gelişti

    26 Eki 2026 · 29 MW · 4 27 Eki 2026 · 118 MW · 10 28 Eki 2026 · 0 MW · 0 29 Eki 2026 · 0 MW · 0 30 Eki 2026 · 0 MW · 0 31 Eki 2026 · 157 MW · 21 1 Kas 2026 · 193 MW · 23 2 Kas 2026 · 76 MW · 14 3 Kas 2026 · 105 MW · 18 4 Kas 2026 · 194 MW · 21
    26 Eki 28 Eki 30 Eki 1 Kas 4 Kas

    Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

    Hangi havada yandı

    38°en yüksek
    36km/h · en şiddetli rüzgâr
    16%en düşük nem

    Başladığında 17 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

    Her ilçeye ne oldu

    1. Shamva burada başladı
      1.120 ha 26 Eki tarihinde ulaştı
      0,4 %
    2. 14 ha 26 Eki tarihinde ulaştı
      0,0 %

    Sıcak noktalardan türetilen, her ilçe içindeki ateşli alan (VIIRS pikseli başına yaklaşık 14 hektar). Resmi sınır gelene kadar tahmindir. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

    Gün gün hava

    Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · tahmin modelleri, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici

    Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
    26 Eki 34,0 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
    27 Eki 36,7 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
    28 Eki 37,8 °C 17 % 34 km/h 0,5 mm Çok yüksek 43
    29 Eki 30,7 °C 43 % 35 km/h 0,4 mm Yüksek 31
    30 Eki 30,8 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 32
    31 Eki 30,5 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 30
    1 Kas 32,5 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 35
    2 Kas 33,9 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 38
    3 Kas 35,1 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
    4 Kas 35,0 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
    5 Kas sonra 34,9 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44

    Uydudan önce ve sonra

    Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

    Önce · 19 Eki 2026
    Sonra · 4 Kas 2026

    Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

    Duman

    CAMS · Copernicus

    23 Ekim 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 42 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 32 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,1 katı.

    PM2,5 zirvesi42 µg/m³
    Kılavuz değerin üstündeki gün5 gün
    PM1046 µg/m³
    Optik derinlik0,72
    20 Eki23 Eki26 Eki29 Eki
    İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

    Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

    Tespit tablosu · 90Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
    ⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
    Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

    Bölgedeki diğer yangınlar

    Zimbabve tüm yangınları

    Sık sorulan sorular

    Shamva yangını ne kadar sürdü?
    Uyduların tespit ettiği sıcak noktalara göre 26 Ekim 2026 ile 4 Kasım 2026 arasında yandı (ilk ve son sıcak nokta arasında 10 gün). Henüz tarih verecek bir yanan alan sınırı yok.
    Ne kadar alan yandı?
    Henüz çevre yok. Isı noktaları yaklaşık 1.134 hektar yanan alan oluşturuyor (11,3 km²), bu yaklaşık bir değer; GWIS kendi tahminini çevreyi yayımladığında verecek, bu da birkaç gün sürebilir.
    Hangi ilçeler yandı?
    Yangın 2 ilçeye girdi: Shamva (1.120 ha, 0,4 %); Mount Darwin (14 ha, 0,0 %).
    Shamva yangını hâlâ aktif mi?
    Evet: uydular 4 Kas 2026 23:18 UTC tarihinde ateş tespit etti. Resmi durum için acil durum servisine başvurun.
    Hava nasıldı?
    Yangın sırasında sıcaklık 37,8 °C’ye ulaştı, nem %16’e düştü ve rüzgâr 36 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 43 oldu, sınıf: Çok yüksek.
    Önümüzdeki 72 saatte yangın bölgesinde nasıl bir hava bekleniyor?
    Rüzgâr şu an doğudan esiyor ve batıya itiyor; 8 Paz 07:00 saatine kadar ani bir yön değişikliği beklenmiyor. Toparlanmayan gece: nem %44 değerini aşmıyor (7 Cmt 20:00 – 8 Paz 07:00). Saatler yangın yerinin yerel saatine göredir. ECMWF IFS tahmini (Open-Meteo), hesaplama: 5 Kas 2026 05:53 UTC; resmî bir uyarı değildir.
    Bu veriler nereden geliyor?
    GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Zimbabve idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

    Nereden doğrulanır

    Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

    Uydudan karşılaştırma

    Bu sayfanın geçmişi · 7 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 1 Kasım 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
    1. Alan: ≈ 1.540 → ≈ 1.470 ha.
    2. Başlangıç tarihi: 24 Ekim 2026 → 25 Ekim 2026.
    3. Alan: ≈ 1.610 → ≈ 1.540 ha.
    4. Başlangıç tarihi: 23 Ekim 2026 → 24 Ekim 2026.
    5. Alan: ≈ 1.540 → ≈ 1.610 ha.
    6. Başlangıç tarihi: 22 Ekim 2026 → 23 Ekim 2026.
    7. Sayfa yayımlandı (≈ 1.540 ha).

    RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

    Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

    Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

    Hata bildir
    Sizce yanlış olan ne?

    E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

    Bunu nereden biliyoruz
    • Henüz yanık sınırı yok: alan (≈ 1.134 ha), her biri yaklaşık 14 ha olan ateşli VIIRS pikselleri sayılarak tahmin edilir.
    • Grubun ilk ve son VIIRS sıcak noktasının tarihleri. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 90 VIIRS sıcak noktası.
    • Hava durumu: ECMWF IFS modeli, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici.

    Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

    Bu veriler nereden geliyor

    Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.