Sari la conținut
worldfires
ZW · Zimbabwe · –

Incendiul de la Shamva, 26 octombrie 2026 Shamva, Mount Darwin

Arde · ultima detecție 4 nov. 2026, 23:18 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 26 octombrie 2026 în comuna Shamva, Zimbabwe. Este activ de 10 zile, cu 90 focare termice și o suprafață cu foc de circa 1.134 hectare reconstituită din ele, repartizată între 2 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Mai este activ?

Sateliții au detectat foc pe 4 nov. 2026, 23:18 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Vânt, umiditate și ploaie în următoarele 72 h

Suprafață cu foc
≈ 1.134ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
26 oct. 2026 – 4 nov. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
26 oct.
2026
Focare termice
90
într-un singur focar: 83 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
125MW
puterea detectată pe zi, în medie

Următoarele 72 de ore

Acum vântul bate dinspre est și împinge spre vest; până dum. 8, 08:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție.

ECMWF IFS 0,25° în centrul incendiului · calculat la 5 nov. 2026, 05:53 UTC

sâm. 7, 20:00 – dum. 8, 07:00, ora locală

Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 44 %

De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.

Verificat, fără avertizare: fără rotiri ale vântului de peste 60° nu se așteaptă ploaie utilă (0,0 mm în 72 h)

Oră cu oră, în ora locală

Atingeți banda pentru a vedea fiecare oră

Vânt mediu Rafale încotro bate Umiditate relativă Noapte (20–8) Ploaie (mm) · probabilitate în %

Încotro bate? Următoarele 48 h

geoBoundaries/Mozambique INE (Instituto Nacional de Estatistica), OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Zimbabwe National Statistics Agency (ZIMSTAT www.zimstat.co.zw) Central Statistics Office, OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO))

La această oră

Locuri atinse de evantai

    Vine spre mine?

    Comparăm punctul dvs. cu evantaiul fiecărei ore. Locația dvs. nu părăsește dispozitivul.

    sau atingeți harta

    Aceasta nu este o avertizare oficială. Este prognoza unui model global cu celule de circa 25 km, în centrul incendiului: nu vede vânturile de vale și nici pe cele create de foc. Evantaiul arată încotro bate vântul, nu pe unde va înainta incendiul. Dacă aveți dubii, urmați indicațiile autorităților.

    Prognoză: ECMWF IFS 0,25° (Centrul European pentru Prognoze Meteorologice pe Medie Durată), servită de propria noastră instanță Open-Meteo; probabilitatea de ploaie provine din ansamblul ECMWF. Variabile: vânt și rafale la 10 m, vânt la 850 hPa, umiditate relativă și temperatură la 2 m, ploaie. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).

    Incendiu: VIIRS (NASA FIRMS); focare din ultimele 24 h: VIIRS de la NASA FIRMS. Limite: geoBoundaries/Mozambique INE (Instituto Nacional de Estatistica), OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Zimbabwe National Statistics Agency (ZIMSTAT www.zimstat.co.zw) Central Statistics Office, OCHA ROSEA (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)).

    Cum se calculează: rotirea vântului = schimbare de peste 60° în 6 h sau mai puțin, cu cel puțin 15 km/h înainte și după; noapte fără refacere = umiditatea maximă între 20 și 8 nu ajunge la 55 %; ploaie utilă = 2 mm sau mai mult în 6 h. Evantaiul se deschide 18° plus cât variază vântul în ±3 h și ajunge la 25 km dincolo de marginea focului: o celulă a modelului, nu o viteză de propagare. Metodologie

    Unde a ars

    FOCARE PE ZI 26 oct.4 nov.
    4 nov. 2026

    Cum a evoluat, zi de zi

    26 oct. 2026 · 29 MW · 4 27 oct. 2026 · 118 MW · 10 28 oct. 2026 · 0 MW · 0 29 oct. 2026 · 0 MW · 0 30 oct. 2026 · 0 MW · 0 31 oct. 2026 · 157 MW · 21 1 nov. 2026 · 193 MW · 23 2 nov. 2026 · 76 MW · 14 3 nov. 2026 · 105 MW · 18 4 nov. 2026 · 194 MW · 21
    26 oct. 28 oct. 30 oct. 1 nov. 4 nov.

    Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

    Pe ce vreme a ars

    38°maximă
    36km/h · rafală maximă
    16%umiditate minimă

    Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început.

    Ce s-a întâmplat în fiecare comună

    1. Shamva a început aici
      1.120 ha a ajuns pe 26 oct.
      0,4 %
    2. 14 ha a ajuns pe 26 oct.
      0,0 %

    Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

    Vremea zi de zi

    Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

    Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
    26 oct. 34,0 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
    27 oct. 36,7 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
    28 oct. 37,8 °C 17 % 34 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 43
    29 oct. 30,7 °C 43 % 35 km/h 0,4 mm Ridicat 31
    30 oct. 30,8 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
    31 oct. 30,5 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 30
    1 nov. 32,5 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
    2 nov. 33,9 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 38
    3 nov. 35,1 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
    4 nov. 35,0 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
    5 nov. după 34,9 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44

    Înainte și după, din satelit

    Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

    Înainte · 19 oct. 2026
    După · 4 nov. 2026

    Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

    Fumul

    CAMS · Copernicus

    Pe 23 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 42 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 32: de 2,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

    Vârf de PM2,542 µg/m³
    Zile peste prag5 zile
    PM1046 µg/m³
    Grosime optică0,72
    20 oct.23 oct.26 oct.29 oct.
    Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

    Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

    Tabelul detecțiilor · 90Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
    ⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
    Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

    Alte incendii din zonă

    Toate incendiile din Zimbabwe

    Întrebări frecvente

    Cât a durat incendiul de la Shamva?
    Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 26 octombrie 2026 și 4 noiembrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
    Ce suprafață a ars?
    Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 1.134 hectare cu foc (11,3 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
    Ce comune au ars?
    Focul a intrat în 2 comune: Shamva (1.120 ha, 0,4 %); Mount Darwin (14 ha, 0,0 %).
    Incendiul de la Shamva mai este activ?
    Da: sateliții au detectat foc pe 4 nov. 2026, 23:18 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
    Cum a fost vremea?
    În timpul incendiului s-au atins 37,8 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 43, clasa Foarte ridicat.
    Ce vreme se așteaptă la incendiu în următoarele 72 de ore?
    Acum vântul bate dinspre est și împinge spre vest; până dum. 8, 08:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție. Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 44 % (sâm. 7, 20:00 – dum. 8, 07:00). Orele sunt în ora locală a incendiului. Prognoză ECMWF IFS (Open-Meteo) calculată la 5 nov. 2026, 05:53 UTC; nu este o avertizare oficială.
    De unde vin aceste date?
    Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Zimbabwe (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

    Unde se verifică

    O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

    Verificare din satelit

    Istoricul acestei fișe · 7 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 1 noiembrie 2026.
    1. Suprafață: ≈ 1.540 → ≈ 1.470 ha.
    2. Data de început: 24 octombrie 2026 → 25 octombrie 2026.
    3. Suprafață: ≈ 1.610 → ≈ 1.540 ha.
    4. Data de început: 23 octombrie 2026 → 24 octombrie 2026.
    5. Suprafață: ≈ 1.540 → ≈ 1.610 ha.
    6. Data de început: 22 octombrie 2026 → 23 octombrie 2026.
    7. Fișa este publicată (≈ 1.540 ha).

    RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

    Ceva nu se potrivește în această fișă?

    Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

    Semnalează o eroare
    Ce crezi că este greșit?

    Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

    De unde știm asta
    • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 1.134 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
    • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 90 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
    • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

    Cum facem fișele: metodologie

    De unde vin aceste date

    Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.