İçeriğe atla
worldfires
KH · Kamboçya · –

Sambour yangını, 3 Şubat 2023 Sambour, Sandan, Santuk

Söndü · son tespit 13 Mar 2023 18:07 UTC

Yangın 3 Şubat 2023 tarihinde Sambour, Kamboçya bölgesinde başladı ve uydular onu 39 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 6.888 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Kratie bölgesinin 8. en büyüğü (sayfası olan 63 yangın arasında). 2023 yılında Kamboçya ülkesinin en büyüğü, 25 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
6.888ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
39gün
3 Şub 2023 – 13 Mar 2023
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
3 Şub
2023
Sıcak noktalar
820
tek bir noktada: 128 MW
Başlangıçta tehlike
16
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
209MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 3 Şub13 Mar
13 Mar 2023

Gün gün nasıl gelişti

3 Şub 2023 · 5 MW · 1 4 Şub 2023 · 57 MW · 8 5 Şub 2023 · 111 MW · 9 6 Şub 2023 · 6 MW · 1 8 Şub 2023 · 1 MW · 2 11 Şub 2023 · 124 MW · 8 12 Şub 2023 · 7 MW · 4 13 Şub 2023 · 52 MW · 2 14 Şub 2023 · 2 MW · 1 15 Şub 2023 · 370 MW · 26 16 Şub 2023 · 763 MW · 76 17 Şub 2023 · 1.086 MW · 61 18 Şub 2023 · 224 MW · 36 19 Şub 2023 · 54 MW · 8 20 Şub 2023 · 126 MW · 16 21 Şub 2023 · 335 MW · 45 22 Şub 2023 · 129 MW · 14 23 Şub 2023 · 74 MW · 16 24 Şub 2023 · 463 MW · 40 25 Şub 2023 · 1.008 MW · 69 26 Şub 2023 · 17 MW · 11 27 Şub 2023 · 49 MW · 14 28 Şub 2023 · 274 MW · 31 1 Mar 2023 · 204 MW · 29 2 Mar 2023 · 77 MW · 15 3 Mar 2023 · 365 MW · 51 4 Mar 2023 · 327 MW · 36 5 Mar 2023 · 297 MW · 40 6 Mar 2023 · 152 MW · 23 7 Mar 2023 · 77 MW · 18 8 Mar 2023 · 206 MW · 24 9 Mar 2023 · 58 MW · 14 10 Mar 2023 · 86 MW · 15 11 Mar 2023 · 46 MW · 9 12 Mar 2023 · 185 MW · 21 13 Mar 2023 · 91 MW · 26
3 Şub 17 Şub 2 Mar 10 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
57km/h · en şiddetli rüzgâr
30%en düşük nem

Başladığında 20 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %97’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 222 ha, 2017 yılında 218 ha, 2018 yılında 8 ha, 2019 yılında 89 ha, 2020 yılında 1.000 ha, 2021 yılında 6.599 ha, 2022 yılında 6.241 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 6.660 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 69 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 65 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Sambour burada başladı
    7.313 ha 3 Şub tarihinde ulaştı
    1,4 %
  2. 355 ha 16 Şub tarihinde ulaştı
    0,1 %
  3. 11 ha 21 Şub tarihinde ulaştı
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
3 Şub 34,2 °C 42 % 33 km/h 0,0 mm Orta 16
4 Şub 34,2 °C 41 % 33 km/h 0,0 mm Orta 16
5 Şub 34,5 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Orta 17
6 Şub 33,4 °C 51 % 18 km/h 0,2 mm Orta 16
7 Şub 33,5 °C 51 % 18 km/h 0,2 mm Orta 16
8 Şub 34,0 °C 47 % 21 km/h 0,3 mm Orta 16
9 Şub 34,5 °C 44 % 21 km/h 0,1 mm Orta 17
10 Şub 33,0 °C 52 % 19 km/h 0,4 mm Orta 17
11 Şub 34,3 °C 45 % 16 km/h 0,0 mm Orta 17
12 Şub 34,1 °C 48 % 19 km/h 0,0 mm Orta 18
13 Şub 33,5 °C 49 % 25 km/h 0,2 mm Orta 19
14 Şub 32,9 °C 57 % 24 km/h 0,6 mm Orta 14
15 Şub 33,0 °C 46 % 46 km/h 0,2 mm Orta 20
16 Şub 33,9 °C 33 % 52 km/h 0,0 mm Yüksek 28
17 Şub 33,5 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Yüksek 28
18 Şub 31,1 °C 50 % 32 km/h 0,5 mm Orta 21
19 Şub 33,1 °C 46 % 28 km/h 0,2 mm Orta 20
20 Şub 33,2 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 24
21 Şub 33,6 °C 33 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 27
22 Şub 32,7 °C 35 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 28
23 Şub 33,0 °C 39 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 27
24 Şub 33,9 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 30
25 Şub 32,9 °C 30 % 49 km/h 0,0 mm Yüksek 33
26 Şub 32,9 °C 30 % 57 km/h 0,0 mm Yüksek 37
27 Şub 33,0 °C 36 % 48 km/h 0,0 mm Yüksek 33
28 Şub 34,5 °C 38 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 34
1 Mar 35,0 °C 38 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 31
2 Mar 34,2 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 34
3 Mar 33,5 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Yüksek 34
4 Mar 33,1 °C 33 % 47 km/h 0,0 mm Yüksek 36
5 Mar 32,4 °C 33 % 45 km/h 0,0 mm Yüksek 36
6 Mar 32,8 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 34
7 Mar 33,8 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 32
8 Mar 34,6 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 32
9 Mar 34,0 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 33
10 Mar 33,9 °C 39 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 31
11 Mar 34,1 °C 44 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 27
12 Mar 33,8 °C 38 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 30
13 Mar 33,9 °C 33 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 33
14 Mar sonra 34,2 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 33
15 Mar sonra 34,0 °C 37 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 29
16 Mar sonra 34,7 °C 39 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 28
17 Mar sonra 35,6 °C 36 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 30
18 Mar sonra 34,8 °C 42 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 30
19 Mar sonra 35,1 °C 42 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 31
20 Mar sonra 35,4 °C 43 % 26 km/h 0,1 mm Yüksek 30
21 Mar sonra 36,7 °C 41 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 32
22 Mar sonra 36,0 °C 46 % 29 km/h 0,2 mm Yüksek 31
23 Mar sonra 35,9 °C 49 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 30

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

15,5 FWI ve %42 en düşük nemle başladı; öncesinde: 20 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 24.

Başlangıçta FWI 15,5
En düşük nem 42 %
Yağmursuz gün 20
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Choam Ksant yangını, Şubat 2017
2.142 ha 13 gün FWI 19,3 En düşük nem 42 % 176 km uzakta, 2017

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 24 Şub tarihinde 2,3 mm.

Akıbetleri

17 gün
medyan süre
2.837 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,0 mm
bitişteki yağmur (medyan; 24 ikizden 11 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 2,4 kat büyüktü ve 39 gün sürdü (medyan: 17 gün).

24 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 24 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
57km/h · en sert esinti

13 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 24 ikizden 11, medyan 2,0 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 27 Oca 2023
Sonra · 20 Mar 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

18 Şubat 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 767 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 277 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 18 katı.

PM2,5 zirvesi767 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün27 gün
PM101.099 µg/m³
Optik derinlik6,45
8 Şub14 Şub20 Şub26 Şub4 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 820Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kamboçya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Sambour yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 3 Şubat 2023 ile 13 Mart 2023 arasında yandı (39 gün). Yanan alan sınırı ise 10 Şubat 2023 – 6 Mart 2023 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 6.888 hektardır (68,9 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Sambour (7.313 ha, 1,4 %); Sandan (355 ha, 0,1 %); Santuk (11 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 35,0 °C’ye ulaştı, nem %30’e düştü ve rüzgâr 57 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 37 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamboçya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 24. Medyan süreleri 17 gün, medyan alanları 2.837 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 24 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 24 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 3 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Alan: 7.640 → 6.888 ha.
  2. Ateşin görüldüğü son gün: 6 Mart 2023 → 13 Mart 2023.
  3. Başlangıç tarihi: 10 Şubat 2023 → 3 Şubat 2023.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 10 Şubat 2023–6 Mart 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 820 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.