Sambour yangını, 7 Şubat 2021 Sambour, Santuk, Prek Prasab
Yangın 7 Şubat 2021 tarihinde Sambour, Kamboçya bölgesinde başladı ve uydular onu 55 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 23.495 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.
Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:
2016’dan beri Kratie bölgesinin 2. en büyüğü (sayfası olan 80 yangın arasında). 2021 yılında Kamboçya ülkesinin en büyüğü, 71 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 23.495ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 55gün
- 7 Şub 2021 – 2 Nis 2021
- Etkilenen ilçeler
- 3
- ilçe
- Başlangıç
- 7 Şub
- 2021
- Sıcak noktalar
- 2.541
- tek bir noktada: 222 MW
- Başlangıçta tehlike
- 29
- Yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 358MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 13 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 8 Nis tarihinde 2,0 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %88’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 15.636 ha, 2017 yılında 4.545 ha, 2018 yılında 1.444 ha, 2019 yılında 2.094 ha, 2020 yılında 16.113 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 20.580 ha’ı aşıyor.
- 2.678 ha Sambour yangını, Şubat 2016 toplam 3.051 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.666 ha Sambour yangını, Şubat 2017 toplam 13.270 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.616 ha Sambour yangını, Ocak 2016 toplam 6.653 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.294 ha Sambour yangını, Mart 2016 toplam 2.073 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 1.303 ha Sambour yangını, Ocak 2016 toplam 2.466 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 551 ha Santuk yangını, Şubat 2017 toplam 2.480 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 496 ha Sambour yangını, Şubat 2017 toplam 9.777 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 296 ha Santuk yangını, Şubat 2017 toplam 3.318 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Sambour burada başladı21.754 ha 7 Şub tarihinde ulaştı4,0 %
-
946 ha 8 Şub tarihinde ulaştı0,4 %
-
919 ha 7 Şub tarihinde ulaştı0,7 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2020Sınırın içinde yaklaşık 0,91 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 250 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 Şub | 33,7 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 8 Şub | 34,4 °C | 45 % | 32 km/h | 0,2 mm | Yüksek 27 |
| 9 Şub | 32,5 °C | 56 % | 21 km/h | 0,9 mm | Orta 15 |
| 10 Şub | 30,2 °C | 61 % | 28 km/h | 3,1 mm | Çok düşük 4 |
| 11 Şub | 33,7 °C | 38 % | 25 km/h | 0,0 mm | Orta 17 |
| 12 Şub | 33,6 °C | 35 % | 22 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 13 Şub | 33,4 °C | 33 % | 16 km/h | 0,0 mm | Yüksek 25 |
| 14 Şub | 32,7 °C | 38 % | 24 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 15 Şub | 32,7 °C | 40 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 16 Şub | 32,2 °C | 42 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 17 Şub | 33,2 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 18 Şub | 32,8 °C | 36 % | 46 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 19 Şub | 33,4 °C | 35 % | 54 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 20 Şub | 32,7 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 21 Şub | 33,4 °C | 33 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 22 Şub | 33,8 °C | 34 % | 21 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 23 Şub | 34,5 °C | 39 % | 19 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 24 Şub | 33,9 °C | 40 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 25 Şub | 34,9 °C | 40 % | 22 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 26 Şub | 34,7 °C | 45 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 27 Şub | 34,4 °C | 48 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 28 Şub | 34,1 °C | 46 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 1 Mar | 35,3 °C | 45 % | 28 km/h | 0,2 mm | Yüksek 27 |
| 2 Mar | 36,4 °C | 43 % | 28 km/h | 2,0 mm | Orta 14 |
| 3 Mar | 36,0 °C | 38 % | 43 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 4 Mar | 36,4 °C | 41 % | 24 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 5 Mar | 35,8 °C | 42 % | 18 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 6 Mar | 36,2 °C | 36 % | 24 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 7 Mar | 36,3 °C | 36 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 8 Mar | 34,3 °C | 42 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 9 Mar | 35,6 °C | 34 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 10 Mar | 35,4 °C | 34 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 11 Mar | 35,9 °C | 37 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 12 Mar | 36,3 °C | 33 % | 38 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 13 Mar | 35,7 °C | 32 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 14 Mar | 35,1 °C | 37 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 15 Mar | 34,5 °C | 43 % | 24 km/h | 0,1 mm | Yüksek 30 |
| 16 Mar | 34,3 °C | 45 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 17 Mar | 33,3 °C | 50 % | 28 km/h | 0,2 mm | Yüksek 27 |
| 18 Mar | 35,6 °C | 40 % | 22 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 19 Mar | 35,2 °C | 46 % | 24 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 20 Mar | 35,8 °C | 46 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 21 Mar | 35,2 °C | 45 % | 27 km/h | 1,2 mm | Orta 20 |
| 22 Mar | 36,6 °C | 33 % | 54 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 23 Mar | 36,9 °C | 33 % | 49 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 24 Mar | 36,5 °C | 38 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 25 Mar | 36,4 °C | 37 % | 37 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 26 Mar | 37,5 °C | 33 % | 24 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 27 Mar | 37,5 °C | 36 % | 22 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 28 Mar | 37,6 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 29 Mar | 36,5 °C | 42 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 30 Mar | 37,4 °C | 40 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 31 Mar | 37,3 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 1 Nis | 36,4 °C | 42 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 2 Nis | 37,4 °C | 45 % | 27 km/h | 1,2 mm | Yüksek 24 |
| 3 Nis sonra | 35,7 °C | 51 % | 22 km/h | 0,8 mm | Orta 21 |
| 4 Nis sonra | 37,0 °C | 41 % | 24 km/h | 0,1 mm | Yüksek 28 |
| 5 Nis sonra | 36,9 °C | 32 % | 36 km/h | 0,3 mm | Yüksek 34 |
| 6 Nis sonra | 36,8 °C | 34 % | 30 km/h | 0,1 mm | Yüksek 32 |
| 7 Nis sonra | 36,7 °C | 39 % | 19 km/h | 0,1 mm | Yüksek 34 |
| 8 Nis sonra | 33,5 °C | 53 % | 25 km/h | 2,0 mm | Düşük 10 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Tespit tablosu · 2.541Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 16.437 haSambour1 Şubat 2020 · 30 gün · 8 km uzakta
- 9.777 haSambour17 Şubat 2017 · 31 gün · 14 km uzakta
- 13.270 haSambour18 Şubat 2017 · 25 gün · 15 km uzakta
- 21.964 haPrek Prasab15 Ocak 2016 · 57 gün · 18 km uzakta
- 11.199 haSambour9 Şubat 2026 · 16 gün · 23 km uzakta
- 8.003 haSambour5 Şubat 2024 · 13 gün · 25 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Sambour yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 7 Şubat 2021 ile 2 Nisan 2021 arasında yandı (55 gün). Yanan alan sınırı ise 14 Şubat 2021 – 26 Mart 2021 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 23.495 hektardır (235,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 3 ilçeye girdi: Sambour (21.754 ha, 4,0 %); Santuk (946 ha, 0,4 %); Prek Prasab (919 ha, 0,7 %).
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 37,6 °C’ye ulaştı, nem %32’e düştü ve rüzgâr 54 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 40 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamboçya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 26 Mart 2021 → 2 Nisan 2021.
- Başlangıç tarihi: 14 Şubat 2021 → 7 Şubat 2021.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 4 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 14 Şubat 2021–26 Mart 2021 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 2.541 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.