İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · →

Phrao yangını, 23 Mart 2026 พร้าว · Chai Prakan, Mae Suai, Phrao

Söndü · son tespit 24 Nis 2026 19:15 UTC

Yangın 23 Mart 2026 tarihinde Phrao, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 33 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 12.293 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Chiang Mai Province bölgesinin 9. en büyüğü (sayfası olan 399 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 56., 689 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
12.293ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
33gün
23 Mar 2026 – 24 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
23 Mar
2026
Sıcak noktalar
377
tek bir noktada: 34 MW
Başlangıçta tehlike
18
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
46MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 23 Mar24 Nis
24 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

23 Mar 2026 · 0 MW · 1 24 Mar 2026 · 26 MW · 4 25 Mar 2026 · 5 MW · 1 26 Mar 2026 · 12 MW · 3 27 Mar 2026 · 57 MW · 15 28 Mar 2026 · 122 MW · 33 29 Mar 2026 · 198 MW · 31 30 Mar 2026 · 49 MW · 11 31 Mar 2026 · 4 MW · 4 1 Nis 2026 · 30 MW · 7 2 Nis 2026 · 94 MW · 23 3 Nis 2026 · 91 MW · 19 4 Nis 2026 · 37 MW · 9 5 Nis 2026 · 15 MW · 5 7 Nis 2026 · 40 MW · 8 8 Nis 2026 · 62 MW · 24 9 Nis 2026 · 81 MW · 24 10 Nis 2026 · 38 MW · 12 11 Nis 2026 · 73 MW · 23 12 Nis 2026 · 148 MW · 28 13 Nis 2026 · 47 MW · 13 14 Nis 2026 · 41 MW · 21 15 Nis 2026 · 36 MW · 13 16 Nis 2026 · 16 MW · 3 17 Nis 2026 · 14 MW · 2 18 Nis 2026 · 17 MW · 4 19 Nis 2026 · 32 MW · 20 20 Nis 2026 · 3 MW · 3 21 Nis 2026 · 4 MW · 3 22 Nis 2026 · 58 MW · 4 23 Nis 2026 · 8 MW · 2 24 Nis 2026 · 15 MW · 4
23 Mar 28 Mar 29 Mar 2 Nis 8 Nis 13 Nis 18 Nis 23 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
50km/h · en şiddetli rüzgâr
23%en düşük nem

Başladığında 8 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 25 Nis tarihinde 5,9 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %92’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 4.048 ha, 2017 yılında 766 ha, 2018 yılında 1.055 ha, 2019 yılında 4.971 ha, 2020 yılında 7.154 ha, 2021 yılında 796 ha, 2022 yılında 243 ha, 2023 yılında 5.284 ha, 2024 yılında 2.747 ha, 2025 yılında 267 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 11.292 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 123 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,2 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Chai Prakan ไชยปราการ
    8.137 ha 25 Mar tarihinde ulaştı
    15 %
  2. Mae Suai แม่สรวย
    3.568 ha 27 Mar tarihinde ulaştı
    2,5 %
  3. Phrao พร้าว burada başladı
    647 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    0,5 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan2,6 ha
Sakinler≈ 250

Sınırın içinde yaklaşık 2,6 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 250 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
23 Mar 30,7 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Orta 18
24 Mar 31,2 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Orta 20
25 Mar 31,1 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 22
26 Mar 31,5 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 22
27 Mar 32,0 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 24
28 Mar 32,5 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 26
29 Mar 32,4 °C 23 % 50 km/h 0,0 mm Yüksek 29
30 Mar 32,0 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 29
31 Mar 32,6 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 28
1 Nis 32,0 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 27
2 Nis 32,7 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 27
3 Nis 33,8 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 27
4 Nis 32,4 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 27
5 Nis 33,1 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 27
6 Nis 32,0 °C 40 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 25
7 Nis 32,5 °C 39 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 27
8 Nis 32,5 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 28
9 Nis 31,8 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 29
10 Nis 32,2 °C 29 % 44 km/h 0,0 mm Yüksek 31
11 Nis 32,7 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 31
12 Nis 32,9 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 30
13 Nis 33,4 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 30
14 Nis 33,3 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 31
15 Nis 34,0 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 33
16 Nis 32,9 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 30
17 Nis 32,5 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 29
18 Nis 32,3 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 30
19 Nis 32,1 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 32
20 Nis 31,6 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 28
21 Nis 32,9 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
22 Nis 34,1 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 28
23 Nis 30,7 °C 45 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 26
24 Nis 33,2 °C 35 % 26 km/h 0,1 mm Yüksek 26
25 Nis sonra 28,0 °C 60 % 33 km/h 5,9 mm Çok düşük 4

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 16 Mar 2026
Sonra · 1 May 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

17 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 175 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 91 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 6,1 katı.

PM2,5 zirvesi175 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün35 gün
PM10203 µg/m³
Optik derinlik1,80
21222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 377Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Phrao yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 23 Mart 2026 ile 24 Nisan 2026 arasında yandı (33 gün). Yanan alan sınırı ise 23 Mart 2026 – 23 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 12.293 hektardır (122,9 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Chai Prakan (8.137 ha, 15 %); Mae Suai (3.568 ha, 2,5 %); Phrao (647 ha, 0,5 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,1 °C’ye ulaştı, nem %23’e düştü ve rüzgâr 50 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 33 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 23 Nisan 2026 → 24 Nisan 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 5 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 23 Mart 2026–23 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 377 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.