İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · →

Na Noi yangını, 12 Mart 2026 นาน้อย · Na Noi, Na Muen, Ban Khok

Söndü · son tespit 25 Nis 2026 18:56 UTC

Yangın 12 Mart 2026 tarihinde Na Noi, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 45 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 66.772 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 6 ilçe arasında dağılıyor.

Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.

Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:

2016’dan beri Nan Province bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 189 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 4., 689 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 27,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
66.772ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
45gün
12 Mar 2026 – 25 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
6
ilçe
Başlangıç
12 Mar
2026
Sıcak noktalar
2.029
tek bir noktada: 28 MW
Başlangıçta tehlike
12
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
164MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 12 Mar25 Nis
25 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

13 Mar 2026 · 1 MW · 1 14 Mar 2026 · 9 MW · 5 17 Mar 2026 · 17 MW · 7 18 Mar 2026 · 64 MW · 37 19 Mar 2026 · 43 MW · 16 20 Mar 2026 · 32 MW · 12 21 Mar 2026 · 3 MW · 2 22 Mar 2026 · 36 MW · 10 23 Mar 2026 · 140 MW · 47 24 Mar 2026 · 307 MW · 83 25 Mar 2026 · 113 MW · 37 26 Mar 2026 · 78 MW · 17 27 Mar 2026 · 47 MW · 21 28 Mar 2026 · 276 MW · 86 29 Mar 2026 · 419 MW · 179 30 Mar 2026 · 234 MW · 70 31 Mar 2026 · 37 MW · 24 1 Nis 2026 · 145 MW · 39 2 Nis 2026 · 268 MW · 64 3 Nis 2026 · 608 MW · 204 4 Nis 2026 · 204 MW · 52 5 Nis 2026 · 29 MW · 13 6 Nis 2026 · 89 MW · 27 7 Nis 2026 · 116 MW · 23 8 Nis 2026 · 455 MW · 115 9 Nis 2026 · 725 MW · 209 10 Nis 2026 · 408 MW · 114 11 Nis 2026 · 138 MW · 29 12 Nis 2026 · 111 MW · 35 13 Nis 2026 · 312 MW · 90 14 Nis 2026 · 270 MW · 98 15 Nis 2026 · 330 MW · 96 16 Nis 2026 · 205 MW · 66 17 Nis 2026 · 34 MW · 11 18 Nis 2026 · 59 MW · 18 19 Nis 2026 · 126 MW · 47 20 Nis 2026 · 43 MW · 17 21 Nis 2026 · 7 MW · 2 24 Nis 2026 · 10 MW · 4 25 Nis 2026 · 1 MW · 2
13 Mar 21 Mar 27 Mar 2 Nis 8 Nis 9 Nis 14 Nis 20 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

39°en yüksek
44km/h · en şiddetli rüzgâr
18%en düşük nem

Başladığında 13 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 26 Nis tarihinde 2,1 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %72’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 10.854 ha, 2017 yılında 12.493 ha, 2018 yılında 4.068 ha, 2019 yılında 15.003 ha, 2020 yılında 8.493 ha, 2021 yılında 8.295 ha, 2022 yılında 108 ha, 2023 yılında 12.401 ha, 2024 yılında 14.564 ha, 2025 yılında 16.616 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 48.093 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

10 km
Yanan alan 668 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 6,3 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Na Noi นาน้อย burada başladı
    32.663 ha 13 Mar tarihinde ulaştı
    27 %
  2. Na Muen นาหมื่น
    14.695 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    17 %
  3. Ban Khok บ้านโคก
    13.857 ha 14 Mar tarihinde ulaştı
    14 %
  4. Fak Tha ฟากท่า
    5.425 ha 17 Mar tarihinde ulaştı
    8,4 %
  5. Wiang Sa เวียงสา
    291 ha 29 Mar tarihinde ulaştı
    0,1 %
  6. Tha Pla ท่าปลา
    204 ha 25 Mar tarihinde ulaştı
    0,1 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan3,1 ha
Sakinler≈ 200

Sınırın içinde yaklaşık 3,1 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 200 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
12 Mar 31,3 °C 41 % 36 km/h 1,7 mm Orta 12
13 Mar 28,2 °C 47 % 39 km/h 0,0 mm Orta 16
14 Mar 30,2 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Orta 19
15 Mar 31,7 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Orta 21
16 Mar 31,2 °C 42 % 32 km/h 0,0 mm Orta 20
17 Mar 31,8 °C 44 % 27 km/h 0,5 mm Orta 20
18 Mar 34,2 °C 33 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 22
19 Mar 35,1 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 26
20 Mar 35,6 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 26
21 Mar 34,8 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 27
22 Mar 34,6 °C 39 % 34 km/h 0,5 mm Yüksek 29
23 Mar 36,1 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 32
24 Mar 36,8 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
25 Mar 37,2 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 34
26 Mar 37,6 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 34
27 Mar 37,2 °C 29 % 40 km/h 0,1 mm Yüksek 36
28 Mar 36,8 °C 31 % 35 km/h 0,2 mm Yüksek 36
29 Mar 36,3 °C 30 % 41 km/h 0,1 mm Yüksek 38
30 Mar 36,7 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 38
31 Mar 36,4 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 36
1 Nis 37,2 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 34
2 Nis 37,7 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 37
3 Nis 37,1 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 38
4 Nis 36,0 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 34
5 Nis 36,8 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 36
6 Nis 37,7 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 35
7 Nis 37,6 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 36
8 Nis 38,1 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
9 Nis 37,8 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
10 Nis 38,1 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
11 Nis 37,4 °C 28 % 43 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
12 Nis 37,8 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
13 Nis 38,2 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
14 Nis 38,6 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
15 Nis 39,1 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
16 Nis 39,4 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
17 Nis 38,7 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
18 Nis 37,3 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 37
19 Nis 36,4 °C 37 % 37 km/h 0,2 mm Yüksek 36
20 Nis 37,1 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 36
21 Nis 37,8 °C 28 % 35 km/h 0,1 mm Yüksek 36
22 Nis 38,1 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 35
23 Nis 36,3 °C 42 % 36 km/h 0,5 mm Yüksek 32
24 Nis 34,9 °C 48 % 32 km/h 4,5 mm Düşük 9
25 Nis 30,3 °C 62 % 31 km/h 1,2 mm Düşük 10
26 Nis sonra 33,2 °C 48 % 33 km/h 2,1 mm Düşük 8

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 5 Mar 2026
Sonra · 2 May 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

17 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 119 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 90 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 6,0 katı.

PM2,5 zirvesi119 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün46 gün
PM10142 µg/m³
Optik derinlik1,83
1011121314151617181920212223242526272829303112345678910111213141516171819202122232425
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 2.029Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Na Noi yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 12 Mart 2026 ile 25 Nisan 2026 arasında yandı (45 gün). Yanan alan sınırı ise 12 Mart 2026 – 22 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 66.772 hektardır (667,7 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 6 ilçeye girdi: Na Noi (32.663 ha, 27 %); Na Muen (14.695 ha, 17 %); Ban Khok (13.857 ha, 14 %); Fak Tha (5.425 ha, 8,4 %); Wiang Sa (291 ha, 0,1 %); Tha Pla (204 ha, 0,1 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 39,4 °C’ye ulaştı, nem %18’e düştü ve rüzgâr 44 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 45 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 22 Nisan 2026 → 25 Nisan 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 13 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 12 Mart 2026–22 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 2.029 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.