İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · –

Na Noi yangını, 1 Mart 2024 นาน้อย · Na Noi, Na Muen

Söndü · son tespit 18 Mar 2024 18:48 UTC

Yangın 1 Mart 2024 tarihinde Na Noi, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 18 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 6.595 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Nan Province bölgesinin 9. en büyüğü (sayfası olan 189 yangın arasında). 2024 yılında Tayland sıralamasında 12., 277 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
6.595ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
18gün
1 Mar 2024 – 18 Mar 2024
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
1 Mar
2024
Sıcak noktalar
217
tek bir noktada: 0 MW
Başlangıçta tehlike
30
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
39MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 1 Mar18 Mar
18 Mar 2024

Gün gün nasıl gelişti

1 Mar 2024 · 28 MW · 13 2 Mar 2024 · 26 MW · 9 3 Mar 2024 · 7 MW · 8 4 Mar 2024 · 41 MW · 13 5 Mar 2024 · 38 MW · 11 6 Mar 2024 · 61 MW · 13 7 Mar 2024 · 52 MW · 32 8 Mar 2024 · 32 MW · 12 9 Mar 2024 · 1 MW · 1 10 Mar 2024 · 5 MW · 2 11 Mar 2024 · 85 MW · 18 12 Mar 2024 · 5 MW · 3 13 Mar 2024 · 110 MW · 31 14 Mar 2024 · 31 MW · 13 15 Mar 2024 · 31 MW · 10 16 Mar 2024 · 125 MW · 21 17 Mar 2024 · 8 MW · 3 18 Mar 2024 · 12 MW · 4
1 Mar 5 Mar 9 Mar 13 Mar 16 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
23%en düşük nem

Başladığında 30 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 19 Mar tarihinde 18,0 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %71’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 624 ha, 2017 yılında 1.997 ha, 2018 yılında 777 ha, 2019 yılında 1.176 ha, 2020 yılında 579 ha, 2021 yılında 889 ha, 2023 yılında 2.285 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 4.710 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 66 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 63 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Na Noi นาน้อย burada başladı
    6.079 ha
    5,0 %
  2. Na Muen นาหมื่น
    550 ha
    0,6 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
1 Mar 36,0 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 30
2 Mar 33,8 °C 41 % 32 km/h 0,7 mm Yüksek 22
3 Mar 33,5 °C 41 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 23
4 Mar 37,1 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 35
5 Mar 37,9 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 34
6 Mar 37,2 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 32
7 Mar 37,2 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 33
8 Mar 35,9 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 32
9 Mar 35,1 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 33
10 Mar 36,6 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
11 Mar 36,6 °C 31 % 26 km/h 0,1 mm Yüksek 32
12 Mar 33,6 °C 53 % 35 km/h 2,5 mm Düşük 9
13 Mar 36,1 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 30
14 Mar 36,3 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 33
15 Mar 36,1 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 32
16 Mar 37,9 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 34
17 Mar 36,5 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 33
18 Mar 37,1 °C 35 % 27 km/h 0,1 mm Yüksek 32
19 Mar sonra 34,9 °C 41 % 35 km/h 18,0 mm Düşük 5

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 23 Şub 2024
Sonra · 25 Mar 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

7 Mart 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 66 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 47 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,2 katı.

PM2,5 zirvesi66 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün23 gün
PM1097 µg/m³
Optik derinlik2,17
28 Şub4 Mar9 Mar14 Mar19 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Na Noi yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 1 Mart 2024 ile 18 Mart 2024 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 18 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 6.595 hektardır (66,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Na Noi (6.079 ha, 5,0 %); Na Muen (550 ha, 0,6 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,9 °C’ye ulaştı, nem %23’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 35 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Başlangıç tarihi: 29 Şubat 2024 → 1 Mart 2024.
  2. Başlangıç tarihi: 1 Mart 2024 → 29 Şubat 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.