Montory yangını, Şubat 2025 Tardets-Sorholus, Montory
Yangın 20 Şubat 2025 tarihinde Montory, Fransa sınırları içinde başladı ve uydular 1 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 197 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.
Bu kayıt büyük olasılıkla Pireneler'de bir mera yakmasıdır (écobuage), orman yangını değildir. Kışın otlakları yenilemek için mera ve çalılık yakılır ve bu yangın Fransa'nın resmi orman yangını veritabanında (BDIFF) yer almaz. Bu yüzden yangın sıralamalarına alınmaz.
Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 6,0 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 197ha
- Copernicus yanık sınırı
- Süre
- 1gün
- 20 Şub 2025 – 20 Şub 2025
- Etkilenen ilçeler
- 2
- komün
- Başlangıç
- 20 Şub
- 2025
- Sıcak noktalar
- 3
- tek bir noktada: 6 MW
- Başlangıçta tehlike
- 2
- Çok düşük · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 14MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
20 Şub 2025 · 14 MW · 3
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 6 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 22 Şub tarihinde 16,5 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %96’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2019 yılında 166 ha, 2020 yılında 79 ha, 2021 yılında 51 ha, 2022 yılında 133 ha, 2023 yılında 163 ha, 2024 yılında 107 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 190 ha’ı aşıyor.
- 166 ha Tardets-Sorholus yangını, Şubat 2019 toplam 316 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 163 ha Montory yangını, Şubat 2023 toplam 315 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 107 ha Tardets-Sorholus yangını, Ocak 2024 toplam 147 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 75 ha Tardets-Sorholus yangını, Ocak 2022 toplam 133 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 57 ha Montory yangını, Şubat 2020 toplam 159 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Her ilçeye ne oldu
-
Tardets-Sorholus 589 nüfus · merkeze 2,4 km126 ha 20 Şub tarihinde ulaştı8,4 %
-
71 ha 20 Şub tarihinde ulaştı3,5 %
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
- Diğer doğal alanlar92 %
- Geniş yapraklı orman4,5 %
- Tarım alanları4,0 %
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 0 %
- LIC Le Gave d'Oloron (cours d'eau) et marais de Labastide-Villefranche FR7200791
- LIC Le Saison (cours d'eau) FR7200790
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 Şub | 19,4 °C | 50 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok düşük 2 |
| 21 Şub sonra | 15,9 °C | 62 % | 60 km/h | 0,0 mm | Çok düşük 3 |
| 22 Şub sonra | 13,3 °C | 70 % | 68 km/h | 16,5 mm | Çok düşük 0 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus23 Şubat 2025 tarihinde yangının yanındaki hava 44 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 20 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,3 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 3Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 1.172 haLarrau24 Şubat 2026 · 7 gün · 14 km uzakta
- 1.316 haAussurucqŞubat 2026 · 7 gün · 16 km uzakta
- 1.120 haHostaŞubat 2019 · 14 gün · 20 km uzakta
- 2.916 haMendiveŞubat 2019 · 9 gün · 22 km uzakta
- 1.965 haLecumberry14 Şubat 2019 · 9 gün · 26 km uzakta
- 1.379 haEstérençubyŞubat 2021 · 7 gün · 26 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Montory yangını ne kadar sürdü?
- Copernicus 20 Şubat 2025 ile 20 Şubat 2025 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 1 gün.
- Ne kadar alan yandı?
- Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 197 hektar (2,0 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 2 ilçeye girdi: Tardets-Sorholus (126 ha, 8,4 %); Montory (71 ha, 3,5 %).
- Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
- Ateş Montory sınırları içinde başladı ve merkezine 2,1 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 19,4 °C’ye ulaştı, nem %50’e düştü ve rüzgâr 24 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 2 oldu, sınıf: Çok düşük.
- Bu veriler nereden geliyor?
- EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Fransa idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · 18 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
- Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 3 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
- Muhtemelen bitki örtüsü yakması: toplamlara girmez.
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.