İçeriğe atla
worldfires
FR · Fransa · →

Larrau yangını, 24 Şubat 2026 Larrau, Etchebar, Lacarry-Arhan-Charritte-de-Haut

Söndü · son tespit 26 Şub 2026 13:04 UTC

Yangın 24 Şubat 2026 tarihinde Larrau, Fransa sınırları içinde başladı ve uydular 7 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 1.172 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 4 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Pyrénées-Atlantiques bölgesinin 2. en büyüğü (sayfası olan 69 yangın arasında). 2026 yılında Fransa sıralamasında 10., 114 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
1.172ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
≈ 7gün
24 Şub 2026 – 2 Mar 2026
Etkilenen ilçeler
4
komün
Başlangıç
24 Şub
2026
Sıcak noktalar
44
tek bir noktada: 33 MW
Başlangıçta tehlike
4
Çok düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
134MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 24 Şub2 Mar
26 Şub 2026

Gün gün nasıl gelişti

24 Şub 2026 · 143 MW · 11 25 Şub 2026 · 215 MW · 23 26 Şub 2026 · 44 MW · 10
24 Şub 25 Şub 26 Şub

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

20°en yüksek
50km/h · en şiddetli rüzgâr
22%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 27 Şub tarihinde 2,0 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %91’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2019 yılında 750 ha, 2020 yılında 409 ha, 2021 yılında 395 ha, 2022 yılında 584 ha, 2023 yılında 611 ha, 2024 yılında 464 ha, 2025 yılında 798 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.069 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 12 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 11 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Larrau 179 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    997 ha 24 Şub tarihinde ulaştı
    7,8 %
  2. Etchebar 75 nüfus · merkeze 2,2 km
    151 ha 24 Şub tarihinde ulaştı
    19 %
  3. Lacarry-Arhan-Charritte-de-Haut 109 nüfus · merkeze 2,3 km
    24 ha 26 Şub tarihinde ulaştı
    1,0 %
  4. Licq-Athérey 194 nüfus · merkeze 2,3 km
    2 ha
    0,1 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar79 %
  • Geniş yapraklı orman19 %
  • Tarım alanları1,7 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı0,9 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
24 Şub 19,8 °C 22 % 50 km/h 0,0 mm Çok düşük 4
25 Şub 19,6 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Düşük 7
26 Şub 18,9 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Düşük 7
27 Şub 17,8 °C 24 % 56 km/h 2,0 mm Çok düşük 2

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 17 Şub 2026
Sonra · 9 Mar 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

27 Şubat 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 46 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 17 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,1 katı.

PM2,5 zirvesi46 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün1 gün
PM1064 µg/m³
Optik derinlik0,33
222324252627
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 44Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Fransa tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Larrau yangını ne kadar sürdü?
Resmi yanık alan sınırı yalnızca başlangıç tarihini veriyor (24 Şubat 2026). Bitiş, sınırın içindeki sıcak noktalardan geliyor: 2 Mart 2026 tarihine kadar yandı (24 Şubat 2026 tarihinden itibaren 7 gün); bu, art arda 10 günden fazla hiç sıcak nokta görülmeden önceki son gün olduğu için yaklaşıktır.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 1.172 hektar (11,7 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 4 ilçeye girdi: Larrau (997 ha, 7,8 %); Etchebar (151 ha, 19 %); Lacarry-Arhan-Charritte-de-Haut (24 ha, 1,0 %); Licq-Athérey (2 ha, 0,1 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Larrau sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 19,8 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 50 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 4 oldu, sınıf: Çok düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Fransa idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · 18 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 · 18 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Resmi yanık alan sınırının bitiş tarihi yok: bitiş, sınırın içinde 10 günden uzun bir boşluktan önce VIIRS sıcak noktası görülen son gündür (en fazla 150 gün), bu yüzden yaklaşıktır. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 44 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.