Yanan alan
yalnızca uyduGWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- GWIS (Copernicus)
- Tarih
- 16 Şub 2024 – 29 Şub 2024
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 16 Şubat 2024 tarihinde Massangam, Kamerun bölgesinde başladı ve uydular onu 14 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.033 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri West bölgesinin 13. en büyüğü (sayfası olan 27 yangın arasında). 2024 yılında Kamerun sıralamasında 37., 195 yangın arasında.
GWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
16 Şub 2024 – 29 Şub 2024: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 181 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
26 Şubat 2024 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 55.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 60.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
27 Şubat 2024 günü en yüksek 36,8 °C ve en düşük nem %27; 25 Şubat 2024 günü 37 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-02-16 | 1 | 18 | 35,7 | 21,4 | 22 | 16,1 | 34,9 | 0 | 47,5 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-17 | 0 | 0 | 34,5 | 21,3 | 28 | 13,4 | 27 | 0 | 41,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-18 | 3 | 12 | 34,8 | 20,2 | 22 | 14,7 | 30,2 | 0 | 43,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-19 | 0 | 0 | 34,6 | 24,1 | 33 | 15 | 32,4 | 0 | 40,2 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-20 | 0 | 0 | 34,8 | 22,8 | 32 | 12,2 | 26,3 | 0,3 | 37,8 | alto | 1 |
| 2024-02-21 | 3 | 15 | 34,9 | 22,5 | 36 | 10,2 | 27,4 | 0,5 | 34,2 | alto | 1 |
| 2024-02-22 | 0 | 0 | 33,8 | 22 | 27 | 17,3 | 36 | 0,5 | 40,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-23 | 3 | 20 | 34,5 | 22 | 17 | 9,7 | 30,6 | 0 | 39,9 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-24 | 0 | 0 | 34,5 | 22,3 | 22 | 14,8 | 29,2 | 0 | 45,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-25 | 26 | 267 | 34,9 | 21,9 | 28 | 17,8 | 36,7 | 0 | 46,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-26 | 55 | 821 | 35,6 | 22,4 | 31 | 12,4 | 26,6 | 0,1 | 39,7 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-27 | 10 | 68 | 36,8 | 23,2 | 27 | 13,9 | 29,2 | 0,4 | 41,4 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-28 | 14 | 197 | 36,1 | 23,7 | 32 | 16 | 33,8 | 0 | 42,8 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-29 | 2 | 1 | 32,9 | 22,5 | 49 | 14,9 | 36,7 | 5,1 | 7,9 | bajo | 1 |
| 2024-03-01 | 0 | 0 | 35,1 | 22 | 33 | 12,8 | 25,2 | 0,8 | 23,3 | alto | 0 |
| 2024-03-02 | 0 | 0 | 29,9 | 23,1 | 58 | 11,6 | 27 | 4,3 | 4,6 | muy_bajo | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 2 Mar tarihinde 4,3 mm.
Sınırın %78’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2020 yılında 72 ha, 2021 yılında 61 ha, 2022 yılında 27 ha, 2023 yılında 1.537 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.587 ha’ı aşıyor.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Kamerun alanının 51 % kadarı
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 Şub | 35,7 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 17 Şub | 34,5 °C | 28 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 18 Şub | 34,8 °C | 22 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 19 Şub | 34,6 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 20 Şub | 34,8 °C | 32 % | 26 km/h | 0,3 mm | Yüksek 38 |
| 21 Şub | 34,9 °C | 36 % | 27 km/h | 0,5 mm | Yüksek 34 |
| 22 Şub | 33,8 °C | 27 % | 36 km/h | 0,5 mm | Çok yüksek 41 |
| 23 Şub | 34,5 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 24 Şub | 34,5 °C | 22 % | 29 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 25 Şub | 34,9 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 26 Şub | 35,6 °C | 31 % | 27 km/h | 0,1 mm | Çok yüksek 40 |
| 27 Şub | 36,8 °C | 27 % | 29 km/h | 0,4 mm | Çok yüksek 41 |
| 28 Şub | 36,1 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 29 Şub | 32,9 °C | 49 % | 37 km/h | 5,1 mm | Düşük 8 |
| 1 Mar sonra | 35,1 °C | 33 % | 25 km/h | 0,8 mm | Yüksek 23 |
| 2 Mar sonra | 29,9 °C | 58 % | 27 km/h | 4,3 mm | Çok düşük 5 |
47,5 FWI ve %22 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 26.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Mar tarihinde 1,3 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Mar tarihinde 2,2 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Mar tarihinde 2,2 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 9 Mar tarihinde 14,8 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 10 Mar tarihinde 8,0 mm.
İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.033 ha, medyan 2.304 ha) ve 14 gün sürdü (medyan: 12 gün).
26 ikizin 8 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,9 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
29 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve 2 Mar tarihinde 4,3 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 26 ikizden 18, medyan 3,9 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
23 Şubat 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 132 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 88 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 5,9 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.