İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · –

Mae Ramat yangını, 28 Mart 2019 แม่ระมาด · Mae Ramat, Tha Song Yang

Söndü · son tespit 5 Nis 2019 19:07 UTC

Yangın 28 Mart 2019 tarihinde Mae Ramat, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 9 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 1.704 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Tak Province bölgesinin 112. en büyüğü (sayfası olan 266 yangın arasında). 2019 yılında Tayland sıralamasında 147., 385 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 8,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
1.704ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
9gün
28 Mar 2019 – 5 Nis 2019
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
28 Mar
2019
Sıcak noktalar
48
tek bir noktada: 9 MW
Başlangıçta tehlike
31
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
27MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 28 Mar5 Nis
5 Nis 2019

Gün gün nasıl gelişti

28 Mar 2019 · 2 MW · 1 29 Mar 2019 · 3 MW · 1 30 Mar 2019 · 21 MW · 10 31 Mar 2019 · 52 MW · 22 1 Nis 2019 · 20 MW · 12 2 Nis 2019 · 1 MW · 1 3 Nis 2019 · 77 MW · 9 4 Nis 2019 · 59 MW · 5 5 Nis 2019 · 10 MW · 5
28 Mar 30 Mar 1 Nis 3 Nis 5 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
25%en düşük nem

Başladığında 5 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %100’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 266 ha, 2017 yılında 788 ha, 2018 yılında 1.935 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.908 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 17 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 16 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mae Ramat แม่ระมาด burada başladı
    1.146 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    0,7 %
  2. Tha Song Yang ท่าสองยาง
    507 ha 30 Mar tarihinde ulaştı
    0,3 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan0,47 ha
Sakinler≈ 30

Sınırın içinde yaklaşık 0,47 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 30 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
25 Mar 35,2 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 31
26 Mar 34,9 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 32
27 Mar 30,3 °C 59 % 32 km/h 0,2 mm Orta 21
28 Mar 31,6 °C 54 % 40 km/h 0,1 mm Yüksek 22
29 Mar 33,3 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 26
30 Mar 33,6 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 28
31 Mar 33,6 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 33
1 Nis 34,1 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 35
2 Nis 34,4 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 35
3 Nis 35,1 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 35
4 Nis 34,0 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
5 Nis 34,5 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 35
6 Nis sonra 35,1 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 35
7 Nis sonra 34,6 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 36
8 Nis sonra 34,9 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 36
9 Nis sonra 35,2 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 36
10 Nis sonra 35,2 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 37
11 Nis sonra 35,5 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 36
12 Nis sonra 35,3 °C 35 % 38 km/h 0,1 mm Yüksek 37
13 Nis sonra 35,3 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 37
14 Nis sonra 35,3 °C 35 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 36
15 Nis sonra 35,4 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 36

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

30,9 FWI ve %54 en düşük nemle başladı; öncesinde: 5 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 19.

Başlangıçta FWI 30,9
En düşük nem 54 %
Yağmursuz gün 5
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Tha Song Yang yangını, Mayıs 2019
1.114 ha 2 gün FWI 18,7 En düşük nem 54 % 39 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 May tarihinde 4,0 mm.

Akıbetleri

12 gün
medyan süre
1.917 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
4,0 mm
bitişteki yağmur (medyan; 19 ikizden 15 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (1.704 ha, medyan 1.917 ha) ve 9 gün sürdü (medyan: 12 gün).

19 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 4,0 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
40km/h · en sert esinti

5 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 19 ikizden 15, medyan 4,0 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 21 Mar 2019
Sonra · 12 Nis 2019

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 48Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Mae Ramat yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 28 Mart 2019 ile 5 Nisan 2019 arasında yandı (9 gün). Yanan alan sınırı ise 28 Mart 2019 – 4 Nisan 2019 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 1.704 hektardır (17,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Mae Ramat (1.146 ha, 0,7 %); Tha Song Yang (507 ha, 0,3 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 35,2 °C’ye ulaştı, nem %25’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 35 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 19. Medyan süreleri 12 gün, medyan alanları 1.917 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 19 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 4,0 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 4 Nisan 2019 → 5 Nisan 2019.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 28 Mart 2019–4 Nisan 2019 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 48 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.