İçeriğe atla
worldfires
RO · Romanya · –

Lunca yangını, Nisan 2020 Vașcău, Lunca

Söndü · son tespit 12 Nis 2020 11:54 UTC

Yangın 11 Nisan 2020 tarihinde Lunca, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 2 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 140 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Bihor bölgesinin 14. en büyüğü (sayfası olan 21 yangın arasında). 2020 yılında Romanya sıralamasında 45., 62 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 9,2 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
140ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
2gün
11 Nis 2020 – 12 Nis 2020
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
11 Nis
2020
Sıcak noktalar
1
tek bir noktada: 9 MW
Başlangıçta tehlike
12
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
9MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 11 Nis12 Nis

Gün gün nasıl gelişti

12 Nis 2020 · 9 MW · 1

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

17°en yüksek
32km/h · en şiddetli rüzgâr
24%en düşük nem

Başladığında 12 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 14 Nis tarihinde 4,3 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %18’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2019 yılında 25 ha.

Her ilçeye ne oldu

  1. 130 ha
    2,0 %
  2. Lunca burada başladı
    10 ha 12 Nis tarihinde ulaştı
    0,1 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Tarım alanları70 %
  • Geniş yapraklı orman30 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
11 Nis 14,8 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Orta 12
12 Nis 16,8 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Orta 12
13 Nis sonra 17,3 °C 33 % 49 km/h 0,2 mm Orta 16
14 Nis sonra 7,6 °C 53 % 43 km/h 4,3 mm Çok düşük 1

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

12,0 FWI ve %29 en düşük nemle başladı; öncesinde: 12 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 19.

Başlangıçta FWI 12,0
En düşük nem 29 %
Yağmursuz gün 12
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Ocoliș yangını, Nisan 2019
216 ha 2 gün FWI 11,8 En düşük nem 29 % 80 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 9 Nis tarihinde 1,9 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
194 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
5,9 mm
bitişteki yağmur (medyan; 19 ikizden 19 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (140 ha, medyan 194 ha) ve 2 gün sürdü (medyan: 2 gün).

Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 5,9 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

4,3 mmilk yağmur
14 Nisbitişten 2 gün sonra
32km/h · en sert esinti

12 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 14 Nis tarihinde 4,3 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 19 ikizden 19, medyan 5,9 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 4 Nis 2020
Sonra · 19 Nis 2020

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 1Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Romanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Lunca yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 11 Nisan 2020 ile 12 Nisan 2020 arasında yandı (2 gün). Yanan alan sınırı ise 11 Nisan 2020 – 11 Nisan 2020 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 140 hektar (1,4 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Vașcău (130 ha, 2,0 %); Lunca (10 ha, 0,1 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 16,8 °C’ye ulaştı, nem %24’e düştü ve rüzgâr 32 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 12 oldu, sınıf: Orta.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Romanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 19. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 194 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 5,9 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 11 Nisan 2020 → 12 Nisan 2020.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 11 Nisan 2020–11 Nisan 2020 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den bir VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.