İçeriğe atla
worldfires
RO · Romanya · –

Reșița yangını, Nisan 2019 Reșița

Söndü · son tespit 6 Nis 2019 23:44 UTC

Yangın 1 Nisan 2019 tarihinde Reșița, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 7 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 288 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Caraș-Severin bölgesinin 64. en büyüğü (sayfası olan 196 yangın arasında). 2019 yılında Romanya sıralamasında 13., 39 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 6,3 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
288ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
7gün
1 Nis 2019 – 7 Nis 2019
Etkilenen ilçeler
1
belediye
Başlangıç
1 Nis
2019
Sıcak noktalar
15
tek bir noktada: 6 MW
Başlangıçta tehlike
10
Düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
8MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 1 Nis7 Nis
6 Nis 2019

Gün gün nasıl gelişti

1 Nis 2019 · 20 MW · 4 2 Nis 2019 · 3 MW · 1 3 Nis 2019 · 3 MW · 2 4 Nis 2019 · 6 MW · 2 5 Nis 2019 · 3 MW · 2 6 Nis 2019 · 11 MW · 4
1 Nis 3 Nis 5 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

22°en yüksek
60km/h · en şiddetli rüzgâr
28%en düşük nem

Başladığında 12 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 10 Nis tarihinde 1,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Her ilçeye ne oldu

  1. Reșița 58.393 nüfus · merkeze 4,4 km burada başladı
    288 ha 1 Nis tarihinde ulaştı
    1,4 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Geniş yapraklı orman69 %
  • Tarım alanları30 %
  • Diğer0,7 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
1 Nis 21,6 °C 28 % 14 km/h 0,0 mm Düşük 10
2 Nis 17,3 °C 33 % 52 km/h 0,0 mm Orta 17
3 Nis 15,6 °C 31 % 52 km/h 0,0 mm Orta 18
4 Nis 17,1 °C 37 % 54 km/h 0,2 mm Orta 18
5 Nis 17,5 °C 38 % 60 km/h 0,7 mm Orta 14
6 Nis 16,8 °C 45 % 48 km/h 0,0 mm Orta 13
7 Nis 20,3 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Orta 13
8 Nis sonra 18,3 °C 44 % 24 km/h 0,0 mm Düşük 11
9 Nis sonra 20,2 °C 45 % 23 km/h 0,3 mm Düşük 11
10 Nis sonra 20,8 °C 45 % 22 km/h 1,6 mm Çok düşük 4

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

10,2 FWI ve %28 en düşük nemle başladı; öncesinde: 12 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 17.

Başlangıçta FWI 10,2
En düşük nem 28 %
Yağmursuz gün 12
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Carașova yangını, Nisan 2017
293 ha 3 gün FWI 9,5 En düşük nem 28 % 20 km uzakta, 2017

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Nis tarihinde 3,5 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
148 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
9,0 mm
bitişteki yağmur (medyan; 17 ikizden 17 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,9 kat büyüktü ve 7 gün sürdü (medyan: 2 gün).

17 ikizinden yalnızca 4 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 9,0 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,6 mmilk yağmur
10 Nisbitişten 3 gün sonra
60km/h · en sert esinti

7 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 10 Nis tarihinde 1,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 17 ikizden 17, medyan 9,0 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 25 Mar 2019
Sonra · 14 Nis 2019

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

9 Nisan 2019 tarihinde yangının yanındaki hava 26 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 22 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,5 katı.

PM2,5 zirvesi26 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün9 gün
PM1031 µg/m³
30 Mar2 Nis5 Nis8 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 15Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Romanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Reșița yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 1 Nisan 2019 ile 7 Nisan 2019 arasında yandı (7 gün). Yanan alan sınırı ise 2 Nisan 2019 – 5 Nisan 2019 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 288 hektar (2,9 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Reșița (288 ha, 1,4 %) sınırlarına girdi.
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Reșița sınırları içinde başladı ve merkezine 4,4 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 21,6 °C’ye ulaştı, nem %28’e düştü ve rüzgâr 60 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 18 oldu, sınıf: Orta.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Romanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 17. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 148 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 17 ikizinden yalnızca 4 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 9,0 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 2 Nisan 2019–5 Nisan 2019 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 15 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.