Langkho yangını, 16 Mart 2026 Langkho, Mawkmai, Shadaw
Yangın 16 Mart 2026 tarihinde Langkho, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 36 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 122.602 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.
Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:
- 65.971 haShadaw13 Mart 2026 · 44 gün
- 30.393 haPang Mapha ปางมะผ้า23 Mart 2026 · 31 gün
- 13.153 haLangkho18 Mart 2026 · 24 gün
- 11.795 haLangkho22 Mart 2026 · 20 gün
- 10.670 haLoikaw28 Şubat 2026 · 19 gün
- 9.332 haMawkmai14 Mart 2026 · 21 gün
- 8.238 haShadaw16 Mart 2026 · 30 gün
- 7.611 haLoikaw16 Mart 2026 · 19 gün
2016’dan beri Shan bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 806 yangın arasında). 2026 yılında Myanmar ülkesinin en büyüğü, 480 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 122.602ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 36gün
- 16 Mar 2026 – 20 Nis 2026
- Etkilenen ilçeler
- 3
- belediye
- Başlangıç
- 16 Mar
- 2026
- Sıcak noktalar
- 4.367
- tek bir noktada: 75 MW
- Başlangıçta tehlike
- 16
- Orta · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 404MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 1 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 25 Nis tarihinde 8,2 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %35’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 9.373 ha, 2017 yılında 12.609 ha, 2018 yılında 3.427 ha, 2019 yılında 11.996 ha, 2020 yılında 11.639 ha, 2021 yılında 15.441 ha, 2022 yılında 1.932 ha, 2023 yılında 5.191 ha, 2024 yılında 18.777 ha, 2025 yılında 5.449 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 42.380 ha’ı aşıyor.
- 12.044 ha Langkho yangını, Şubat 2021 toplam 17.281 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 6.880 ha Langkho yangını, Şubat 2024 toplam 7.077 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 4.351 ha Langkho yangını, Mart 2019 toplam 4.548 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 3.433 ha Langkho yangını, Mart 2024 toplam 6.106 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 3.171 ha Langkho yangını, Mart 2016 toplam 3.302 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.604 ha Langkho yangını, Şubat 2017 toplam 3.306 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.521 ha Langkho yangını, Nisan 2019 toplam 3.215 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.432 ha Langkho yangını, Ocak 2020 toplam 2.428 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Langkho burada başladı103.457 ha 16 Mar tarihinde ulaştı20 %
-
10.611 ha 16 Mar tarihinde ulaştı4,3 %
-
9.031 ha 17 Mar tarihinde ulaştı4,1 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 1,4 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 350 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 Mar | 31,1 °C | 37 % | 27 km/h | 0,0 mm | Orta 16 |
| 17 Mar | 31,5 °C | 36 % | 34 km/h | 0,1 mm | Orta 19 |
| 18 Mar | 33,9 °C | 30 % | 23 km/h | 0,0 mm | Orta 21 |
| 19 Mar | 34,9 °C | 25 % | 27 km/h | 0,2 mm | Yüksek 25 |
| 20 Mar | 33,4 °C | 29 % | 23 km/h | 0,0 mm | Yüksek 25 |
| 21 Mar | 34,6 °C | 35 % | 37 km/h | 1,0 mm | Orta 20 |
| 22 Mar | 32,6 °C | 34 % | 46 km/h | 1,9 mm | Orta 15 |
| 23 Mar | 34,0 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 24 Mar | 34,6 °C | 25 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 25 Mar | 35,3 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 26 Mar | 35,7 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 27 Mar | 35,5 °C | 27 % | 36 km/h | 0,1 mm | Yüksek 30 |
| 28 Mar | 36,5 °C | 24 % | 51 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 29 Mar | 35,5 °C | 24 % | 48 km/h | 0,1 mm | Yüksek 34 |
| 30 Mar | 36,4 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 31 Mar | 36,5 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 1 Nis | 36,8 °C | 28 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 2 Nis | 36,4 °C | 27 % | 39 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 3 Nis | 38,0 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 4 Nis | 37,4 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 5 Nis | 37,2 °C | 33 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 6 Nis | 36,0 °C | 34 % | 26 km/h | 0,1 mm | Yüksek 30 |
| 7 Nis | 35,1 °C | 35 % | 40 km/h | 0,7 mm | Yüksek 28 |
| 8 Nis | 35,8 °C | 34 % | 38 km/h | 0,1 mm | Yüksek 29 |
| 9 Nis | 34,5 °C | 34 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 10 Nis | 34,7 °C | 31 % | 48 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 11 Nis | 35,5 °C | 28 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 12 Nis | 37,3 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 13 Nis | 37,5 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 14 Nis | 37,6 °C | 25 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 15 Nis | 37,6 °C | 31 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 38 |
| 16 Nis | 35,8 °C | 27 % | 28 km/h | 0,1 mm | Yüksek 35 |
| 17 Nis | 37,3 °C | 26 % | 23 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 18 Nis | 36,2 °C | 35 % | 33 km/h | 0,1 mm | Yüksek 34 |
| 19 Nis | 37,1 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 20 Nis | 35,3 °C | 38 % | 37 km/h | 0,2 mm | Yüksek 33 |
| 21 Nis sonra | 38,8 °C | 27 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 22 Nis sonra | 37,7 °C | 29 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 23 Nis sonra | 35,8 °C | 35 % | 27 km/h | 0,9 mm | Yüksek 24 |
| 24 Nis sonra | 38,8 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 25 Nis sonra | 34,4 °C | 44 % | 28 km/h | 8,2 mm | Çok düşük 5 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus5 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 112 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 75 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 5,0 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 4.367Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
Sık sorulan sorular
- Langkho yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 16 Mart 2026 ile 20 Nisan 2026 arasında yandı (36 gün). Yanan alan sınırı ise 16 Mart 2026 – 17 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 122.602 hektardır (1.226,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 3 ilçeye girdi: Langkho (103.457 ha, 20 %); Mawkmai (10.611 ha, 4,3 %); Shadaw (9.031 ha, 4,1 %).
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 38,0 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 51 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 38 oldu, sınıf: Yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 17 Nisan 2026 → 20 Nisan 2026.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 10 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 16 Mart 2026–17 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 4.367 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.