Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Langkho, 16 martie 2026 Langkho, Mawkmai, Shadaw

Stins · ultima detecție 21 apr. 2026, 18:31 UTC

Focul a pornit pe 16 martie 2026 în Langkho, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 36 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 121.439 hectare, împărțit între 3 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Cel mai mare din Myanmar în 2026, din 480.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
121.439ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
36de zile
16 mar. 2026 – 20 apr. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
16 mar.
2026
Focare termice
4.367
într-un singur focar: 75 MW
Pericol la început
16
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
404MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 mar.20 apr.
21 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

16 mar. 2026 · 21 MW · 9 17 mar. 2026 · 54 MW · 20 18 mar. 2026 · 92 MW · 60 19 mar. 2026 · 190 MW · 80 20 mar. 2026 · 52 MW · 9 21 mar. 2026 · 374 MW · 82 22 mar. 2026 · 679 MW · 170 23 mar. 2026 · 1.631 MW · 550 24 mar. 2026 · 761 MW · 288 25 mar. 2026 · 894 MW · 224 26 mar. 2026 · 417 MW · 143 27 mar. 2026 · 819 MW · 210 28 mar. 2026 · 1.538 MW · 477 29 mar. 2026 · 1.271 MW · 387 30 mar. 2026 · 549 MW · 145 31 mar. 2026 · 288 MW · 77 1 apr. 2026 · 563 MW · 153 2 apr. 2026 · 1.156 MW · 320 3 apr. 2026 · 1.279 MW · 311 4 apr. 2026 · 201 MW · 79 5 apr. 2026 · 274 MW · 47 6 apr. 2026 · 38 MW · 16 7 apr. 2026 · 177 MW · 40 8 apr. 2026 · 223 MW · 108 9 apr. 2026 · 358 MW · 69 10 apr. 2026 · 66 MW · 21 11 apr. 2026 · 79 MW · 37 12 apr. 2026 · 138 MW · 43 13 apr. 2026 · 230 MW · 63 14 apr. 2026 · 73 MW · 29 15 apr. 2026 · 38 MW · 14 16 apr. 2026 · 84 MW · 20 17 apr. 2026 · 16 MW · 5 18 apr. 2026 · 131 MW · 32 19 apr. 2026 · 39 MW · 9 20 apr. 2026 · 3 MW · 3 21 apr. 2026 · 141 MW · 17
16 mar. 23 mar. 1 apr. 9 apr. 17 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Filmul frontului de foc Cum a înaintat de la o trecere a satelitului la alta (treceri: 83) și cu ce vânt. Vezi filmul

Pe ce vreme a ars

38°maximă
51km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,2 mm pe 25 apr..

Zona mai arsese

35 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9.373 ha în 2016, 12.609 ha în 2017, 3.427 ha în 2018, 11.996 ha în 2019, 11.639 ha în 2020, 15.441 ha în 2021, 1.932 ha în 2022, 5.191 ha în 2023, 18.777 ha în 2024, 5.449 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 42.380 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 5,2 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.214 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Langkho a început aici
    103.457 ha a ajuns pe 16 mar.
    20 %
  2. 10.611 ha a ajuns pe 16 mar.
    4,3 %
  3. 9.031 ha a ajuns pe 17 mar.
    4,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,4 ha
Locuitori≈ 350

În perimetru se aflau aproximativ 1,4 ha construite și locuiau aproximativ 350 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 mar. 31,1 °C 37 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 16
17 mar. 31,5 °C 36 % 34 km/h 0,1 mm Moderat 19
18 mar. 33,9 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 21
19 mar. 34,9 °C 25 % 27 km/h 0,2 mm Ridicat 25
20 mar. 33,4 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 25
21 mar. 34,6 °C 35 % 37 km/h 1,0 mm Moderat 20
22 mar. 32,6 °C 34 % 46 km/h 1,9 mm Moderat 15
23 mar. 34,0 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
24 mar. 34,6 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 27
25 mar. 35,3 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
26 mar. 35,7 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 28
27 mar. 35,5 °C 27 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 30
28 mar. 36,5 °C 24 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 mar. 35,5 °C 24 % 48 km/h 0,1 mm Ridicat 34
30 mar. 36,4 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
31 mar. 36,5 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
1 apr. 36,8 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
2 apr. 36,4 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 35
3 apr. 38,0 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
4 apr. 37,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
5 apr. 37,2 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 apr. 36,0 °C 34 % 26 km/h 0,1 mm Ridicat 30
7 apr. 35,1 °C 35 % 40 km/h 0,7 mm Ridicat 28
8 apr. 35,8 °C 34 % 38 km/h 0,1 mm Ridicat 29
9 apr. 34,5 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
10 apr. 34,7 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 33
11 apr. 35,5 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 apr. 37,3 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 apr. 37,5 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
14 apr. 37,6 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 apr. 37,6 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 38
16 apr. 35,8 °C 27 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 35
17 apr. 37,3 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 apr. 36,2 °C 35 % 33 km/h 0,1 mm Ridicat 34
19 apr. 37,1 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36
20 apr. 35,3 °C 38 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 33
21 apr. după 38,8 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
22 apr. după 37,7 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
23 apr. după 35,8 °C 35 % 27 km/h 0,9 mm Ridicat 24
24 apr. după 38,8 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
25 apr. după 34,4 °C 44 % 28 km/h 8,2 mm Foarte scăzut 5

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 mar. 2026
După · 27 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 112 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 75: de 5,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5112 µg/m³
Zile peste prag29 de zile
PM10130 µg/m³
Grosime optică1,29
14 mar.20 mar.26 mar.1 apr.7 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4.367Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Langkho?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 16 martie 2026 și 20 aprilie 2026 (36 de zile). Perimetrul îl datează între 16 martie 2026 și 17 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 121.439 hectare (1.214,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Langkho (103.457 ha, 20 %); Mawkmai (10.611 ha, 4,3 %); Shadaw (9.031 ha, 4,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,0 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 17 aprilie 2026 → 20 aprilie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 10 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 martie 2026 – 17 aprilie 2026. 4.367 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.