Yanan alan
yalnızca uyduEFFIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- EFFIS (Copernicus)
- Tarih
- çevre sınırı 17 Temmuz 2024 tarihinde güncellendi
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 9 Temmuz 2024 tarihinde Bilozerka, Ukrayna sınırları içinde başladı ve uydular 6 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 521 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Kherson Oblast bölgesinin 197. en büyüğü (sayfası olan 1103 yangın arasında). 2024 yılında Ukrayna sıralamasında 304., 2092 yangın arasında.
Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 0,8 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.
EFFIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
9 Tem 2024 – 14 Tem 2024: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 1 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
9 Temmuz 2024 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 1.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 22.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
10 Temmuz 2024 günü en yüksek 37,6 °C ve en düşük nem %18; 11 Temmuz 2024 günü 42 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-07-09 | 1 | 1 | 36,9 | 22,8 | 28 | 17,6 | 36,4 | 0,1 | 48 | muy_alto | 1 |
| 2024-07-10 | 0 | 0 | 37,6 | 24,2 | 18 | 18 | 38,9 | 0 | 64,4 | extremo | 1 |
| 2024-07-11 | 0 | 0 | 37,3 | 22 | 17 | 20,1 | 42,1 | 0 | 74,2 | muy_extremo | 1 |
| 2024-07-12 | 0 | 0 | 37,6 | 22,7 | 20 | 17,9 | 38,9 | 0 | 69 | extremo | 1 |
| 2024-07-13 | 0 | 0 | 34,8 | 23,3 | 21 | 16 | 36,4 | 0 | 64,9 | extremo | 1 |
| 2024-07-14 | 0 | 0 | 36,1 | 19,4 | 18 | 14,1 | 32 | 0 | 61,3 | extremo | 1 |
| 2024-07-15 | 0 | 0 | 37,6 | 24,2 | 30 | 18,3 | 40 | 0 | 62,7 | extremo | 0 |
| 2024-07-16 | 0 | 0 | 38,9 | 25,7 | 23 | 20,5 | 45,4 | 0 | 70,9 | muy_extremo | 0 |
| 2024-07-17 | 0 | 0 | 39 | 25,9 | 23 | 16,2 | 35,3 | 0 | 63,5 | extremo | 0 |
| 2024-07-18 | 0 | 0 | 38,9 | 25,7 | 21 | 14 | 27 | 0 | 49,7 | muy_alto | 0 |
| 2024-07-19 | 0 | 0 | 34,1 | 25,3 | 40 | 20,5 | 39,6 | 0,9 | 53,6 | extremo | 0 |
| 2024-07-20 | 0 | 0 | 32,7 | 21,9 | 30 | 15,7 | 32 | 0 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2024-07-21 | 0 | 0 | 33,2 | 20,7 | 30 | 12,8 | 24,8 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2024-07-22 | 0 | 0 | 31,5 | 21,5 | 42 | 11,9 | 22,7 | 7,4 | 31,3 | alto | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
9 Tem 2024 · 1 MW · 1
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 22 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 22 Tem tarihinde 7,4 mm.
Sınırın %32’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2022 yılında 10 ha, 2023 yılında 159 ha.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Kiev sınırı: geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Alan içindeki arazi örtüsü, Copernicus EFFIS’e göre (Corine Land Cover kapsamı dışında).
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 Tem | 36,9 °C | 28 % | 36 km/h | 0,1 mm | Çok yüksek 48 |
| 10 Tem | 37,6 °C | 18 % | 39 km/h | 0,0 mm | Aşırı 64 |
| 11 Tem | 37,3 °C | 17 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok aşırı 74 |
| 12 Tem | 37,6 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Aşırı 69 |
| 13 Tem | 34,8 °C | 21 % | 36 km/h | 0,0 mm | Aşırı 65 |
| 14 Tem | 36,1 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 61 |
| 15 Tem sonra | 37,6 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Aşırı 63 |
| 16 Tem sonra | 38,9 °C | 23 % | 45 km/h | 0,0 mm | Çok aşırı 71 |
| 17 Tem sonra | 39,0 °C | 23 % | 35 km/h | 0,0 mm | Aşırı 64 |
| 18 Tem sonra | 38,9 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 19 Tem sonra | 34,1 °C | 40 % | 40 km/h | 0,9 mm | Aşırı 54 |
| 20 Tem sonra | 32,7 °C | 30 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 21 Tem sonra | 33,2 °C | 30 % | 25 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 22 Tem sonra | 31,5 °C | 42 % | 23 km/h | 7,4 mm | Yüksek 31 |
48,0 FWI ve %28 en düşük nemle başladı; öncesinde: 22 gün yağmursuz. Bölgede 2022 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 12.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 12 Ağu tarihinde 5,6 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 8 Tem tarihinde 1,6 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 18 Tem tarihinde 2,7 mm.
Bölgede benzer havada başlayan yangınlar: 12. 15 altında rakam vermiyoruz: sinyalden çok gürültü olur.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
14 Tem tarihinde sona ermiş sayıldı ve 22 Tem tarihinde 7,4 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
9 Temmuz 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 20 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 17 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,1 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 101 · 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar
Uydudan karşılaştırma
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Public Domain) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.