İçeriğe atla
worldfires
MG · Madagaskar · –

Antsalova yangını, Ağustos 2026 Antsalova

Söndü · son tespit 3 Eyl 2026 10:26 UTC

Yangın 12 Ağustos 2026 tarihinde Antsalova, Madagaskar bölgesinde başladı ve uydular onu 23 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 3.957 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2026 yılında Madagaskar sıralamasında 17., 108 yangın arasında.

Katman değişikliğinden (Ağustos 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
3.957ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
23gün
12 Ağu 2026 – 3 Eyl 2026
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
12 Ağu
2026
Sıcak noktalar
173
tek bir noktada: 109 MW
Başlangıçta tehlike
28
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
99MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 12 Ağu3 Eyl
3 Eyl 2026

Gün gün nasıl gelişti

12 Ağu 2026 · 116 MW · 2 14 Ağu 2026 · 26 MW · 4 15 Ağu 2026 · 16 MW · 2 16 Ağu 2026 · 34 MW · 4 20 Ağu 2026 · 71 MW · 10 21 Ağu 2026 · 154 MW · 9 22 Ağu 2026 · 5 MW · 2 23 Ağu 2026 · 3 MW · 1 24 Ağu 2026 · 60 MW · 7 25 Ağu 2026 · 3 MW · 1 26 Ağu 2026 · 27 MW · 2 27 Ağu 2026 · 9 MW · 2 28 Ağu 2026 · 106 MW · 14 29 Ağu 2026 · 284 MW · 23 30 Ağu 2026 · 605 MW · 54 31 Ağu 2026 · 102 MW · 8 1 Eyl 2026 · 138 MW · 14 2 Eyl 2026 · 90 MW · 11 3 Eyl 2026 · 33 MW · 3
12 Ağu 20 Ağu 24 Ağu 30 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
24%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 10 Eyl tarihinde 1,8 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %82’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.213 ha, 2020 yılında 613 ha, 2021 yılında 539 ha, 2022 yılında 251 ha, 2023 yılında 634 ha, 2024 yılında 2.731 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 3.257 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 40 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 38 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Antsalova burada başladı
    3.981 ha 12 Ağu tarihinde ulaştı
    0,6 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,11 ha
Sakinler≈ 50

Sınırın içinde yaklaşık 0,11 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 50 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Madagaskar alanının 16 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
12 Ağu 31,5 °C 47 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
13 Ağu 31,7 °C 44 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 31
14 Ağu 28,2 °C 49 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 27
15 Ağu 28,7 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 27
16 Ağu 27,4 °C 51 % 34 km/h 0,4 mm Yüksek 26
17 Ağu 28,1 °C 45 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 24
18 Ağu 28,8 °C 47 % 28 km/h 0,3 mm Yüksek 24
19 Ağu 29,8 °C 43 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 23
20 Ağu 32,4 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 31
21 Ağu 33,3 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 33
22 Ağu 32,3 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 32
23 Ağu 32,5 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 34
24 Ağu 31,4 °C 39 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 33
25 Ağu 31,9 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
26 Ağu 31,2 °C 41 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 33
27 Ağu 31,3 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 33
28 Ağu 34,4 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
29 Ağu 32,6 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 38
30 Ağu 32,5 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
31 Ağu 32,1 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
1 Eyl 32,8 °C 33 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
2 Eyl 33,2 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
3 Eyl 32,8 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
4 Eyl sonra 32,7 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
5 Eyl sonra 32,3 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 34
6 Eyl sonra 33,0 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 36
7 Eyl sonra 32,0 °C 40 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 34
8 Eyl sonra 33,8 °C 30 % 31 km/h 0,2 mm Yüksek 35
9 Eyl sonra 33,5 °C 29 % 34 km/h 0,7 mm Yüksek 32
10 Eyl sonra 31,9 °C 32 % 34 km/h 1,8 mm Orta 20

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 5 Ağu 2026
Sonra · 10 Eyl 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

31 Ağustos 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 52 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 31 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,0 katı.

PM2,5 zirvesi52 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün3 gün
PM1054 µg/m³
Optik derinlik0,46
10 Ağu16 Ağu22 Ağu28 Ağu3 Eyl
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 173Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Madagaskar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Antsalova yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 12 Ağustos 2026 ile 3 Eylül 2026 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 23 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 3.957 hektardır (39,6 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Antsalova (3.981 ha, 0,6 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,4 °C’ye ulaştı, nem %24’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 41 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Madagaskar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 173 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.