İçeriğe atla
worldfires
MG · Madagaskar · –

Antsalova yangını, Ağustos 2024 Antsalova

Söndü · son tespit 31 Ağu 2024 10:58 UTC

Yangın 15 Ağustos 2024 tarihinde Antsalova, Madagaskar bölgesinde başladı ve uydular onu 17 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.239 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Melaky bölgesinin 8. en büyüğü (sayfası olan 10 yangın arasında). 2024 yılında Madagaskar sıralamasında 40., 54 yangın arasında.

Yanan alan
2.239ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
17gün
15 Ağu 2024 – 31 Ağu 2024
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
15 Ağu
2024
Sıcak noktalar
108
tek bir noktada: 149 MW
Başlangıçta tehlike
33
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
236MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 15 Ağu31 Ağu
31 Ağu 2024

Gün gün nasıl gelişti

15 Ağu 2024 · 4 MW · 1 16 Ağu 2024 · 8 MW · 1 19 Ağu 2024 · 260 MW · 14 20 Ağu 2024 · 6 MW · 2 21 Ağu 2024 · 2.293 MW · 47 22 Ağu 2024 · 305 MW · 11 23 Ağu 2024 · 13 MW · 3 24 Ağu 2024 · 7 MW · 2 25 Ağu 2024 · 34 MW · 5 27 Ağu 2024 · 10 MW · 3 29 Ağu 2024 · 73 MW · 9 30 Ağu 2024 · 51 MW · 9 31 Ağu 2024 · 4 MW · 1
15 Ağu 21 Ağu 27 Ağu 31 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

33°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
20%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %5’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 115 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 22 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 21 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Antsalova burada başladı
    2.252 ha 15 Ağu tarihinde ulaştı
    0,3 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler≈ 30

Sınırın içinde yaklaşık 0,07 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 30 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Madagaskar alanının 16 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
15 Ağu 32,7 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
16 Ağu 33,4 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 38
17 Ağu 33,2 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 37
18 Ağu 33,1 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
19 Ağu 33,0 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 37
20 Ağu 32,3 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 38
21 Ağu 33,4 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
22 Ağu 31,8 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
23 Ağu 31,5 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
24 Ağu 32,9 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
25 Ağu 32,3 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
26 Ağu 32,8 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 35
27 Ağu 33,4 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 35
28 Ağu 32,7 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 37
29 Ağu 32,2 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 37
30 Ağu 33,3 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 38
31 Ağu 32,0 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 38
1 Eyl sonra 31,0 °C 49 % 31 km/h 0,1 mm Yüksek 28
2 Eyl sonra 32,4 °C 34 % 36 km/h 0,2 mm Yüksek 32
3 Eyl sonra 31,7 °C 37 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 29
4 Eyl sonra 32,6 °C 32 % 28 km/h 0,2 mm Yüksek 28
5 Eyl sonra 32,0 °C 36 % 27 km/h 0,1 mm Yüksek 30
6 Eyl sonra 34,3 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 34
7 Eyl sonra 35,1 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 36
8 Eyl sonra 35,1 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 36
9 Eyl sonra 35,3 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 35
10 Eyl sonra 34,7 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 32

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

33,2 FWI ve %29 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 20.

Başlangıçta FWI 33,2
En düşük nem 29 %
Yağmursuz gün 60+
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Belo Sur Tsiribihina yangını, Haziran 2022
2.001 ha 8 gün FWI 30,8 En düşük nem 29 % 84 km uzakta, 2022

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

21 gün
medyan süre
2.567 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,1 mm
bitişteki yağmur (medyan; 20 ikizden 10 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.239 ha, medyan 2.567 ha) ve 17 gün sürdü (medyan: 21 gün).

20 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
40km/h · en sert esinti

31 Ağu tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 20 ikizden 10, medyan 2,1 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 8 Ağu 2024
Sonra · 7 Eyl 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

22 Ağustos 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 21 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.

PM2,5 zirvesi21 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün0 gün
PM1031 µg/m³
Optik derinlik0,38
17 Ağu21 Ağu25 Ağu29 Ağu2 Eyl
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 108Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Madagaskar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Antsalova yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 15 Ağustos 2024 ile 31 Ağustos 2024 arasında yandı (17 gün). Yanan alan sınırı ise 19 Ağustos 2024 – 30 Ağustos 2024 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.239 hektardır (22,4 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Antsalova (2.252 ha, 0,3 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 33,4 °C’ye ulaştı, nem %20’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 44 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Madagaskar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 20. Medyan süreleri 21 gün, medyan alanları 2.567 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 20 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 30 Ağustos 2024 → 31 Ağustos 2024.
  2. Başlangıç tarihi: 19 Ağustos 2024 → 15 Ağustos 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 19 Ağustos 2024–30 Ağustos 2024 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 108 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.